Jokin aika sitten(ehkä viikko tai kaksi) oli Auto bildissä juttu meganen sadantuhannen kilometrin taipaleesta. Sattuiko joku lukemaan jutun ja pystyisi valistamaan miten megane pärjäsi?
auto bild
megaman II
41109
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yleisesti ottaen ihan hyvin. Ei ruostetta ja mottikin kelpo kunnossa. Sai edelleen 5 tähteä törmäystestissä ajotestin jälkeen. 30.000 km:iin kaikki toimi ilmeisen mallikkaasti, jonka jälkeen pikkuvikoja, muttei mitään vakavaa. Itse ainakin sain testistä kuvan, että kaikista napinoista huolimatta ihan kelpo peli.
Ensimmäiset 60tkm sujui varsin kohtuullisesti. Sen jälkeen alkoivat murheet. Vastaa varsin hyvin omia kokemuksiani paitsi että ihan näin hyvää alkua ei ole minun kohdallani ollut yhdelläkään yksilöllä.
loistavastihan tuo oikeastaan pärjäsi. 100tkm jälkeen kone oli uudenveroisessa kunnossa ja korikin ruosteeton. Täydet 5 tähteä törmäystestissä vielä tuon matkan jälkeenkin.
Ainoa varsinainen vika jota ei voi laittaa lastentautien piikkiin oli sen toisen vetarin ulomman nivelen hajoaminen mutta kun toinen puoli oli kunnossa tuo voi olla materiaalivika.
Auto Bild antoi asiallisesti palstatilaa rellulle selittää mitkä kaikki koeajolla hajonneet sähkölaitteet on sittemmin korjattu tuotannossa oleviin malleihin.
Vahvistaa kolmen ranskalaisen jälkeen saamaani käsitystä siitä että juuri markkinoille tullutta ranskalaisautoa ei ikimaailmassa pidä ostaa mutta parin kolmen vuoden tai ekan faceliftin jälkeen kyllä.
Perustekniikka ja kori kestää noissa nykyään erinomaisesti mutta sähköjä ja viimeistelyä eivät ole vieläkään saaneet toimimaan, pikemminkin päinvastoin kun noiden määrä lisääntyy kaiken aikaa.
Missäköhän vuosimallissa menee toi parempien "yksilöiden" raja? Itsellä on 2005 vuoden 2 -litranen Break, ajettu kohta 30tkm eikä ole mitään häiriötä ollut eikä edes aiheettomia virheilmoituksia, vaan auton on toiminut paremmin kuin sveitsiläinen kello. Mitä olen monien muiden kommentteja Meganesta kuunnellut, heillä on ollut ongelmia autonsa kanssa enemmän kuin tarpeeksi... Katsoo nyt palveleeko Meksu jatkossakin yhtä hyvin, tähän mennessä olen ajanut sitä niin 35 helteessä kuin -40 pakkasessakin ja kovin tuntuu luotettavalta säästä riippumatta.