Olisiko kellään tietoa,mikä ötökkä koiralla on?Se on n.3mm pitkä,1mm leveä,suht.tasapaksu,3paria jalkoja.nusta etuosa,vaal.ruskea takaosa,jossa muutama musta poikkiviiva.Sillä ei ole hyppyraajoja,mutta ponppaa korkealle ja on vikkelä.Ei iso riesa pennulle.mutta panee purennan jälkeen kutiamaan.Vaikeasti löydettävä,yksi vasta purkissa.Soittelin el.lääkärillekin,mutta vaikea saada puhelimeen.Pentu lähtöisin maalta,7kk.ikäinen.Kiitoksia etukäteen.Jos se olisi tavallinen kirppu luonnosta,niin olis se lähtenyt jo,kun on väärässä paikassa.
loiseläjä
kirppu?
4271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.animalhealth.orion.fi/lemmikit/koira/loiset/ulkoloiset/kirppu.cfm
tuolta voi löytyä..
Kiitos osoitteesta,olen tutkinut jo tätäkin osoitetta muita,mutta kuvaus ei sovi tähän meittin ötökkään eikä löydy vastaavaa kuvaakaan.Perinteinen kirppu on koiralla Suomessa harvinainen,täällä on liian kylmä.Ne mitä täällä on, ovat peräisin siilestä,oravasta jne,ja kun huomaavat olevansa väärässä isännässä,niin hyppäävät kyytistä.
Joo ihan perinteinen kirppu on todella harvinaista. KAveri kuljetti vahingossa itsestään englannista mukanaan koirallensa jonku kirppulajikkeen. En muista enää mikä. Mutta kauan kesti ennen kui sai tapettua kaikki pois
Mutta epäilisin, että se vois olla joku kirppuihin kuuluva ötökkä, kun kerran hyppää :> Apteekista kyllä saa hyvät aineet, mutta jos saat sen eläinlääkärin kiinni niin saat täsmällisemmät ohjeet ja ehkä parhaiten toimivan lääkkeen siihen.
Meidän koiralla oli syksyllä vastaavalta kuulostavia ötököitä, täiksi paljastuivat. Anna eläinlääkärin vahvistaa ötökän laatu, saat sitten oikeat lääkkeet. Tosin apteekista saa lääkkeet yleisimpiin loisiin ilman reseptiä.