Mikä kesämökissä kiehtoo?

Meillä ei ole koskaan ollut mökkiä - nyt on omia lapsia, ja olen alkanut ajattelmaan, että menetetäänkö tässä jotain ....

Miksi niin monella suomalaisella on? Mikä siitä tekee sellaisen, että kaikki menee ihan sekaisin, kun mökkikausi alkaa? Miksei kaupungissa voi lomailla, onhan täällä puistoja ja rantoja?
132890
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

oravanpyörästä kuukaudeksi pois. Hermot lepää.

Äänestä

joskus niitten lasten kanssa. Vuokraa pariksi viikoksi mökki, viikko on turhan lyhyt aika. Mene mukaan niiden muksujen kanssa uimaan, kalaan, veneilemään, metsään retkelle, marjaan, vie ne muksut aamukalaan viideltä, opettele ja opeta ne muksut prkaamaan kalaa, tehkää ruokaa yhdessä grillissä, saunokaa aamulla ja illalla. Mene mukaan kun lapset nukahtaa omassa aitassa, kun he menevät aamupissalle kasteiselle pihalle.
Istu vaimon kanssa illalla kuistilla kun lapset jo nukkuu aitassa (varaa hyttyskarkotteet eka päiviksi, sitten niitäei enää huomaa); Herää aamulla ja kävele avojaloin kasteessa ulkohuusiin auringonnoustessa, kuule lintujen aamukonsertti. Laske käen kukuntoja. Opettele erottamaan satakieli ja talitintti ja kuovi.
Sadepäivinä retkeile lähiseudulla. mene lasten kanssa maalaistaloon käymään. Jne.
Toisin sanoen: Elämyksiä mitä ei ole missään muualla. Hyviä hetkiä ja muistoja itselle ja lapsille. Kiirettömyyttä, luonoa, oman elämän hallintaa. Perhe aidosti koossa ja yhdssä tekemässä/olemassa tekemättä. Lyhyt matka täysin toiseen mailmaan.

Tästähän tuli runo.

Äänestä
  • Kun lapsena pääsi maalle mummolaan kaupungista niistä ajoista on jäänyt niin ihania muistoja että oli pakko saada samanlainen "mummola" itselle.
    Ei se koskaan samaa ole mutta onnellinen mieli siellä tulee... ja luonto on niin rikas kun vaan malttaa sitä pysähtyä kuuntelemaan, kuten edellinen sen kauniisti ilmaisi
    Hommaa vaan paikka, etenkin kun on lapsia, et kadu! Ja rantamökki on vuorenvarma sijoitus. Arvo on noussut kautta aikojen vähintään 5% vuosi. Voittaa nää nykyiset korot! Ja helppo se on myydä jos/kun kyllästyt....

    Äänestä

  • Minulla kun on mökki ja se maalistalo omasta takaa, niin tuohon kertomaasi päiväohjelmaan ei jää aikaa.

    Lisäksi on riesana omakotitalo kaupungissa, joten puuhaa riittää.

    Äänestä

mökkiä, eli matkailuvaunu/-auto. Et ole sidottu paikkaan voit vaihtaa maisemaa milloin haluat. Jos jossain vähän enemmän hyttysiä, uudessa paikassa ei ollenkaan, mökillä niitä voi olla miljoonia( koettu vuokra mökillä). Lähes jokaisella loma-aluella on vuokra veneet, osalla kuuluvat hintaan. Mukana voit kuljetella pyöriä, muita harrastus välineitä. Eikä iske mökkihöperyys.

Äänestä
  • Ehdottomasti kannattaa vuokrata auto ensin kokeeksi. Mulla oli sellainen pari vuotta ja vissiin kaksi reissua tehtiin pohjoiseen.

    Ei sopinut meille,vaimo ja poika mukana. Liian ahdasta ja kamala häslinki aina kun jotain yritti tehdä. Ja ne aamut,voi hyvä sylvi mitä touhua ja ei ton enempää porukkaa.

    Mutta mitä mainioin vehje matkustaa kun ei vaan tarvii siinä asua. Nyt meillä mökki missä vietetään kesää ja joskus talvellakin myös,onhan se täysin talviasuttava kaikin mukavuuksin.

    Mutta jokaisen täytyy vaan löytää se oma juttu,kokeilemalla se selviää.

    Äänestä

Vanhemmat maalta kotoisin. Asuttiin kerrostalossa. Ne kaipas pois kaupungista viikonloppuisin ja lomilla. Siinä sitä oppi mökilläelämään. Se jäi veriin.

Samalla tavalla toiset oppii veneilemään, toiset karavaanareiksi. Jotkut matkustaa aina lomilla ulkomaille. Paljon on kiinni siitä, mitä vanhempien kanssa on tehty.

Oman mökin hyvä puoli on se, että aina ei tartte rahdata kaikkea tavaraa mukana, kuten vuokrakohteissa. Pääsee nauttimaan pihatöistä - sitä ei vuokramökkeily tarjoa. Miinuksena on sitten se, että kunnossapito vie jonkin verran aikaa ja rahaa, mutta sehän ei tule kellekään yllätyksenä:)

Toki vuokraamisessa on plussaa se helppous, ettei tartte koskaan tehdä niitä remontteja tai muita huoltotöitä. Jos ei ole päässyt kunnolla tutustumaan kohteeseen, voi varustelu tuottaa ikäviä yllätyksiä.

Äänestä

Minun vastaukseni on, että hiljaisuus ja rauha. Ei se mökki missään korvessa ole, mutta onpahan onnistuttu suunnittelemaan ja rakentamaan niin, että vaikka lähimmät mökkinaapurit olisivat myös mökillä, tuntuu kuin olisi yksin. No, tosin, kaupungin vilinään kyllästyneinä mökkeilemme "varmuuden vuoksi" eniten hiljaisella kaudella eli silloin, kun naapurit ehkä eivät ole omalla mökillään eli pahimman kesäsesongin teemme yleensä töitä. Sinä aikana mökkiä käyttävät puolison eläköityneet vanhemmat.

Mutta kun mökille menee, niin siellä on "kuin irti todellisuudesta". Meidän mökillä ei tarvitse olla mahdollisuutta "aktiivilomailuun", aktiviteetiksi riittää rantasaunan lämmittäminen, pitkät kävelyretket läheisessä kansallispuistossa, eli kaikki sellainen, mihin ei kotona kiireessä ole mahdollisuutta.

Meille mökin idea on, että se on henkistä lepoa, vaikka fyysisesti tehtäisiinkin risusavottaa tuulikaatojen kanssa. Ehkä se minuakin, kuten jotain toista kirjoittajaa, muistuttaa etäisesti omista mummola-ajoista. Mutta luulen, että mökkeilyyn tarvitaan oikeaa "asennetta" eli jos ilman kaupungin vilinän kaikkia viehätyksiä ei osaa olla, niin turha ehkä on mökkeilemään lähteäkään. Minulle mökkeily onkin vielä mökkeilyä, nykyään sitä taidetaan kutsua vapaa-ajan asumiseksi ja pitää olla kaikki kodinkoneet siinä kuin laajakaistatkin. Sellaisesta mökkeilystä en tiedä mitään enkä siitä puhunut.

Äänestä
  • Kun on alunperin farmilta kotoisin ja osallistunut maatalon töihin niin varsinainen maaseuturomantiikka on jäänyt pois. Käsillä tekemisestäkään ei saa erityisiä ekstaaseja, kun on ollut rakennuksilla ja pellonraivauksessa ja metsätyössä, ja mökin töiden mittakaava näyttäytyy siinä valossa. Joku projekti on hyvä olla meneillään ja paikkoja pitää huoltaa ja kunnostaa, joten jotain näprättävää on vaikka jokaiselle päivälle. Mutta yleensä ei ole mikään pakko tehdä juuri sinä päivänä.

    Mökin duunit eivät ole pääasia vaan enemminkin keino jolla pääkoppa ja muukin kroppa tietoisesti harhautetaan kevyeen toimintaan, ja sen aikana alitajunta ja aerobinen puuhastelu saavat tehdä omaa remonttiaan. Mökkiviikonlopun jälkeen joskus huomaa työ- ja ihmissuhdeasioiden loksahtaneen huomaamatta vähän parempaan asentoon.

    Luontoon liittyvistä harrastuksista kalastus senkun pysyy ja paranee, ja paikkaa on haettu sen mukaan. Soutu-uistelu on samassa sarjassa kuin kompostin hoito tai laiturin teko: funtsimiset ja niksit ovat erilaisia kuin duunissa, käyttöön tulee myös lihaksia ja istumisesta poikkeavia liikeratoja ja korviin kuikka tsadin liikenteen sijalle. Aikuinen ei kaipaa suuria fiilistelyjä, ja vaimon kanssa riittää todeta että ihan siisti reissu vaikkei sitä isoa vielä tullutkaan. Ja vaikka satoi ja tuulikin

    Äänestä

Kai se on yksinkertaisesti niin että iso osa suomalaisista on henkisesti metsäläisiä, eli viihtyy paremmin mökillä kuin kaupungissa. Miten lieneekään tilanne sadankin vuoden kuluttua...?

Äänestä

Minä en ole koskaan viihtynyt minkäänlaisella rantamökillä viikkoa kauempaa ja yleensä en sitäkään. Huomattavasti paremmin viihdyn maalaismaisemassa oli kesä tai talvi ja siellä minulla on vapaa-ajan paikka. Niin, kaupungeissa voi lomailla vallan mainiosti, niin ainakin minä teen myös.

Äänestä

Vanhemmillani oli aikoinaan mökki, ja siellä tuli veitettyä paljon aikaa. En oikein kotoa lähtiessäni osannut arvostaa mökkeilyä.

Sittemmin nykyinen vaimoni sai minut ylipuhuttua, ja vuokrasimme mökin kesäksi. Jo ensimmäisenä viikonloppuna tajusin mökin merkityksen. Vaikka olinkin muutoin varsin stressaantunut töissä, niin mökillä ainutkaan työasia ei tullut mieleen. Ihan kuin olisi saanut toisen rinnakkaisen elämän, joskin laadukkaamman sellaisen.

Jos elämäsi on muutoinkin vain pelkkää lomailua, niin tuskin tarvitset mökkiä. Muussa tapauksessa mökki auttaa arjesta irroittautumiseen. Luulisin kuitenkin, että tähän tarkoitukseen tarvitaan suhteellisen vaatimaton mökki, jotta siellä selviytyminen täyttää mukavasti päivän (puidenpilkkominen ym). Jos "mökki" muistuttaa enemmänkin omakotitaloa, niin en usko sen käyvän tähän tarkoitukseen, pelkkä järven ranta ei riitä.

Pienet lapset tykkää mökkeilystä, mutta olen sitä mieltä, että teinien on parempi olla kaupungissa, josta löytyy samanikäistä seuraa.

Äänestä

Eli minua on aina mökkielämässä kiehtonut sen erilaisuus kaupunkielämään verrattuna. Tärkein asia siinä on ollut sähköttömyys. Sillä sähköhän toisi mukanaan kaikki kaupunkiasunnon vempeleet ja pahimmassa tapauksessa vesivessankin. Ja kaikki viehätys olisi tipotiessään.

Lisäksi tulevat vielä rauhallisuus ja järvi ja muukin luonto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


stadilainen kirjoitti:

Meillä ei ole koskaan ollut mökkiä - nyt on omia lapsia, ja olen alkanut ajattelmaan, että menetetäänkö tässä jotain ....

Miksi niin monella suomalaisella on? Mikä siitä tekee sellaisen, että kaikki menee ihan sekaisin, kun mökkikausi alkaa? Miksei kaupungissa voi lomailla, onhan täällä puistoja ja rantoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu