Riittääkö 512 kbit/512 kbit laajakaistan nopeus skypevideopuheluihin sellaisella normaalilla alle 50 e nettikameralla?
Entä kaapeli 700 kbit / 256 kbit?
Entä kaapeli 700 kbit / 256 kbit?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Järjestelmävaatimukset
* PC jossa Windows 2000 tai XP. (Uusia videotoimintoja varten tarvitaan Windows XP.)
* Internet-liitäntä (mieluiten laajakaista, GPRS-tuki puuttuu äänipuheluille ja tulokset voivat vaihdella satelliittiliitännässä).
* Kaiuttimet ja mikrofoni — yhdysrakenteinen tai erillinen.
* Webcam, jos haluat soittaa videopuheluita.
* Suosittelemme myös vähintään 400 MHz prosessoria, 128 MB RAM ja 15 MB vapaata kiintolevytilaa.
Hieman epäröisin tuota kaapelista lähtevää kuvapuhelua. Homma saattaa epäonnistua kapean kaistan ja korkan vasteajanvuoksi. Kameran hinnalla ja laajakaistan nopeudella ei ole merkistystä siitä että onnistuuko puhelu, ne ovat kaksi toisistaan erillistä asiaa jotka vaikuttavat onnistumiseen.
Puolimegaisella laajakaistalla, xdsl, uskoisin että homma onistuu.
Toimii 512/512 ADSL mainiosti. Itsellä toimii hyvin. Skypestä kannattaa olla uusin versio, ja SAMA versio molemmilla osapuolilla, muuten tulee ongelmia.
Osta kunnon kamera, että näkyy muutakin kuin tummia hahmoja, valoa on kameralle aina vähän kun sisätiloissa ollaan.
Logitech communicate STX toimii hyvin myös iltasella keinovalossa ja naamakin on oikean värinen. Parempi Olisi logitech pro 5000, kun tuo STX:n cmos kenno ylivalottuu päivänvalossa helposti. CCD- kenno on parempi, mutta kameralle tullekin sitten hintaa..
Käy vertailemassa kameroita itse:
http://cowboyfrank.net/webcams/index.htm