Hei,
Uudessa kannettavassani on Lithium-Ioni akku. Oikeastaan en tarvitse akkua, koska teen työtä verkkovirran kanssa ja akku loppuu nopeasti. Se on kuitenkin kerran pelastanut työni kun sähköt katkesi.
Onko akulle haitaksi, tai onko vaarallista, jos sitä pitää koko ajan koneessa joka lataa sitä usein ilman että se tyhjenee täysin? Kuulin jostain että joissain se haittaa mutta ei kaikissa. Mistä sen voi tietää?
Onko akut kalliita? Tässä on FS-Amilo Series ja jotain 4400milliampeerituntia, mikä ei sano mitään.
Kiitos jos joku osaa sanoa jotain.
Uudessa kannettavassani on Lithium-Ioni akku. Oikeastaan en tarvitse akkua, koska teen työtä verkkovirran kanssa ja akku loppuu nopeasti. Se on kuitenkin kerran pelastanut työni kun sähköt katkesi.
Onko akulle haitaksi, tai onko vaarallista, jos sitä pitää koko ajan koneessa joka lataa sitä usein ilman että se tyhjenee täysin? Kuulin jostain että joissain se haittaa mutta ei kaikissa. Mistä sen voi tietää?
Onko akut kalliita? Tässä on FS-Amilo Series ja jotain 4400milliampeerituntia, mikä ei sano mitään.
Kiitos jos joku osaa sanoa jotain.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuo on aika vaikea kysymys, sillä ainakin täällä on keskusteluista tullut sellainen käsitys, että toisten koneiden käsikirjassa annetaan erilaiset ohjeet.
Periaate taitaa olla sellainen, että kunnollisesti tehdyssä koneessa virtaliitäntä ei lataa akkua kun se on täynnä. Joten se ei haittaa.
Toinen asia on se, että litium-ioni akut kuoleentuvat myös hyllyssä. Eli parhaiten ne säilyvät toimintakuntoisina kun niitä käyttää. Ja aina välillä käyttää tyhjäksi asti ja lataa taas.
Mun on akussa muuten 5600 mAH.
vain olla paikoillaan, se ei ole vaaraksi kenellekään eikä haitallista akullekaan. Täällä tullaan kehottamaan sinua laittamaan se jääkaappiin maitopurkin viereen, mutta se on aivan turhaa, ellet käytä konetta akulla, ei automatiikka lataa sitä kuin joskus ja jouluna, eli kun akun varaus on riittävästi laskenut itsestään. Eli siinähän sinulla on se UPS käytössä samalla rahalla...
...on osoittanut, että vuosi jatkuvassa virrassa tekee nannaa, sanokoon elektroniikkagurut mitä hyvänsä.
Useiden käyttäjäkokemusten perusteella kyseisellä tavalla käytetty akku on aika sippi vuodessa.
Ota virtakaapeli irti akun latauduttua ja laita takaisin, kun se sitä pyytää, niin vielä kolmen vuoden päästä sinulla on toimintakuntoinen akku.
Sitten vielä tuo virran kulutus: sinä aikana, kun käytät konetta akulla, säästät sähköä.
-T
"Ota virtakaapeli irti akun latauduttua ja laita takaisin, kun se sitä pyytää, niin vielä kolmen vuoden päästä sinulla on toimintakuntoinen akku."
Ainakin Fujitsu-Siemens ilmoittaa akun kestoksi 500 latauskertaa joten.. Itse pidin kokoajan kiinni verkkovirrassa ja akku oli kuin uusi vielä 1,5 vuoden käytön jälkeen. Akkua käyttämällä tuo 500 kertaa olisi tullut täyteen ja akku olisi ollut sippi.
Unohtu sanoa että välillä kyllä käytin akun tyhjäksi.
tumppu1st se vanha sääntö, että halpa ja hyvä on kaksi eri tavaraa.
Minä käytin edellisen koneeni akkua lähes kolme vuotta ja kyllä se sellaiset 2,5 tuntia vielä toimi, uutena 3-3,5.
Ja mun on lähes aina kiinni virtalähteessä, mutta reissuilla ja olohuoneen soffalla käytän akulla.
Voi toki olla, että halpa akku menee tuolla käytöllä kun halvalla tehty virtalähde, joka tosiaan paahtaa akkuun virtaa koko ajan. Kunnon peleissä näin ei ole.
...esimerkkinä käyttämäni laitteet eivät kuulu niihin merkkeihin, joita markantalot, anttilat ja gigantit myyvät vaan ns. paremman luokan laitteita.
Näissä kunnon peleissä näin oli.
-T
Li-ion akun keston vähenemistä ei voi oikeastaan estää millään. Akut alkaa rapistua heti valmistuspäivästään lähtien hitaasti mutta varmasti. Käyttöikä on noin 3-4 vuotta.
Joillain tempuilla voi akun käyttöikää hiukan nostaa, taisi olla säilytys viileässä jossain tietyssä latauslukemassa. Tälläkin saatiin vain kohtuullisesti hyötyä.
Itse olen tyytyväinen jos akku kestäis sen about 2 vuotta. Mut se kestää sitten sen mitä kestää ..Akkujen hinnasta ei oo mitään käsitystä ne maksaa sen mitä maksaa toivon että rahalla kuitenkin niitä saapi.
Eikä siinäkään mitään jos nyt sitten het ei oo rahaa laittaa tiskiin niin aina voi käyttää konetta verkko virralla...tms:)
Kiitos kaikille vastanneille.
Olihan tätä mielipidettä molemmilta laidoilta, mutta jos akku noinkin kauan kuitenkin kestää melko hyvänä, niin sama varmaan sitten vaikka pitää kiinni koko ajan ja ostaa uuden sit kun tarvii. Ja tosiaan, saahan sitä käyttää verkkovirralla jos ei oo heti rahaa akkuun. Kiitos kaikille!
Koneesta riippuen kannettavien akkujen hinta on 150-250 E. Esim. Fujitsu D8830 sisäinen akku oli n. 150, Erään tuttavan Asukseen 250 e. Omassa käytössäni akku on mennyt tosi huonoksi noin vuodessa. Koneeni on 2,5 vuotta vanha ja nyt kolmas akku. Tarvitsen akkua ehkä kerran viikossa, mutta en ole viitsinyt ottaa irti. yleensä kannettavat toimivat ilman akkuakin.
Käyttäessäsi konetta pitkään verkkovirralla kannattaa akku ottaa pois koneesta, muuten sen käyttöikä lyhenee tai kuluu jopa loppuun ennätysajassa, mulla itellä meni juuri tuolla tavalla akku loppuun alle vuodessa ja kirpaisi kun uutta lähti ostamaan, sillä alle satasen ei uutta löydy.