Tuleeko monnit suomeen?

Ootteko kuulleet jotain juttuu, että monnit palais suomeen? Kuulin siitä jostain, en ollu varma et tulisko ne olevinaan merestä tänne vai istutteaisiinko niitä..Ilmottakaa jos ootte jotain kuullu!
83019
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Semmosia huhuja on liikkunut istuttamisesta, mutta aika erikoisena pidän jos uusia lajeja vielä nykyään saa istuttaa. Ehkäpä sitä kokeillaan jossain järvessä.

Äänestä
  • Monneja on jo Imatralla viljelyssä. Luonnonvesiin istuttamista
    käsittääkseni valmistellaan, arvaisin kokeilujen alkavan muutaman
    vuoden kuluttua.

    Uusia lajeja koskevaan kommenttiin huomautan, että kyseessä ei ole
    kokonaan uusi vaan meillä aiemmin esiintynyt kalalaji.

    Äänestä

  • saaristolainen kirjoitti:

    Monneja on jo Imatralla viljelyssä. Luonnonvesiin istuttamista
    käsittääkseni valmistellaan, arvaisin kokeilujen alkavan muutaman
    vuoden kuluttua.

    Uusia lajeja koskevaan kommenttiin huomautan, että kyseessä ei ole
    kokonaan uusi vaan meillä aiemmin esiintynyt kalalaji.

    Mutta eikös ne ole aika vaarallisia?
    Nehän söivät monia pikkulapsia, tai niin oon ainakin kuullut. Mtäkähä hyötyä sen istuttamisesta olisi...

    Äänestä

  • saaristolainen kirjoitti:

    Monneja on jo Imatralla viljelyssä. Luonnonvesiin istuttamista
    käsittääkseni valmistellaan, arvaisin kokeilujen alkavan muutaman
    vuoden kuluttua.

    Uusia lajeja koskevaan kommenttiin huomautan, että kyseessä ei ole
    kokonaan uusi vaan meillä aiemmin esiintynyt kalalaji.

    Totta ettei se ihan uusi laji ole, mutta käsittääkseni kokonaan kuitenkin hävinnyt. Siinä mielessä se siis on uusi laji.

    Saapa nähdä miten ne rohmut muuttavat nykyistä kalastoa kunhan niitä aletaan istuttaa.

    Äänestä

  • Juize kirjoitti:

    Mutta eikös ne ole aika vaarallisia?
    Nehän söivät monia pikkulapsia, tai niin oon ainakin kuullut. Mtäkähä hyötyä sen istuttamisesta olisi...

    ne söis roskakalaa pois d: mut en taho monneja suomeen, ei ne täällä viihtyis, liian kylmät vedet. Koiriakin syövät..

    Äänestä

nyt jotain, ei oo vastaan kävelly mut kerro terveisiä jos satut törmäämään...

Äänestä

Monni hävisi Suomesta teollistumisen ja vesien laadun huononemisen vuoksi. Kansantarujen 'Näkki' on saanut vaikutteita monnista joka Suomessakin kasvoi yli 200 kiloiseksi hirviöksi ('hiljaa katsoo näkki, hiukset hulmuten veessä [tässä viitataan monnin viiksiin], veet silmiensä eessä, ootteloopi lasta tuhmaa viien hänet tuonelan taa').

Monneilla oli tapana tyyninä kesäpäivinä asettua selkävesille, luotojen reunamille ym. otollisiin paikkoihin odottamaan saalista. Selkä pinnalla ne kelluivat liikkumattomina ja kun esim. pahaa aavistamaton lokki laskeutui "kivelle" monni napsi sen suuhunsa.
------------------------------------

Pariisilaisten kalastajien yhdistys APNLE (Neillyn, Levalloisin ja lähiympäristön kalastusseura) istutti monneja ministeriön siunauksella 1988. Kalojen tuli toimia "biologisina poliiseina" ja panna räjähdysmäisesti lisääntynyt amerikkalainen täplärapukanta kuriin. Kalastajat valittivat, että ravut söivät kalojen mätiä.
Nyt kalamiehet kiittelevät monneja siitä, että ne syövät myös lahnanpoikasia ja tekevät näin tilaa arvokaloille kuten ahvenille ja taimenille. Eläinten suojelijoiden mukaan tämä selitys on naurettava, koska jos monnit syövät lahnan poikasia, niille kelpaavat myös ahvenet ja taimenet. He väittävät, että kalastajat toivat monnit "suurriistaksi" Boulognen vesiin.
Ensimmäiset monnin poikaset pantiin Longchampsin raviradan vieressä olevaan L'Etang Boulognen lampeen, mutta pian ne levisivät tuntemattomalla tavalla myös muihin järviin. Kun tämä ensimmäinen monnilampi tyhjennettiin syyskuun lopulla pohjan siivoamista varten, havaittiin, että suurimmat monnit olivat jo kasvaneet 1,70 metrin pituisiksi.
Lampi kuhisi muutakin kalaa, sillä kolme tuhatta kiloa ahvenia, haukia ja taimenia vietiin vesisäiliöissä lähiseudun oikeisiin järviin, mutta monnit vietiin Bois de Boulognen suurimpaan tekojärveen Lac Inferieuriin.

Encylopedia Britannican mukaan luukaloihin kuuluva eurooppalainen monni eli säkiä (Silurus glanis) saattaa hyvissä oloissa kasvaa jopa 4,5-metriseksi ja 300 kilon painoiseksi. Kun eräs Pariisin kaupungin virkamies kuuli tästä, hän tokaisi, että "täyskokoisiksi vartuttuaan Boulognen monnit pärjäävät Loch Nessin hirviöllekin".
Boulognen puiston lähellä asuva valokuvaaja Gilbert de Bouteveille-Roy on harras eläinten ystävä mutta johtaa kapinaliikettä Boulognen monneja vastaan. Hän on ottanut valokuvia todisteeksi monnien olemassaolosta.

Ovathan monnitkin eläimiä. Ei niitä pidä vihata, mutta ongelma on se, että ihmiset panevat toistensa seuraan sopimattomia eläinlajeja elämään keskenään. Monnien pitää saada elää Tonavassa, minne ne luonnollisesti kuuluvat eikä keskellä Pariisia", hän sanoo.
Bouteveille-Roy pelkää, että kalastajat istuttavat kohta monneja Seineen. "Se olisi katastrofi, sillä se muuttaisi koko joen kalakannan."

Lähde:
21. lokakuuta 1996
Helsingin Sanomat


Minä henkilökohtaisesti en ehkä haluaisi monnia takaisin Suomen vesiin, vaikka se urheilukalastajan saaliina varmasti hieno olisikin.

Helsingin luonnonhistoriallisessa museossa on suuri monni (saatu Suomesta) täytettynä, kannattaa käväistä katsomassa millainen hirvitys se on.

Äänestä

Monnit pitäisi kyllä Suomeen istuttaa takasin eka vaikka kokeilis tiettyyn järveen tai lampeen et miten ne siellä alkaa kasvamaan ja lisääntymään

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juize kirjoitti:

Ootteko kuulleet jotain juttuu, että monnit palais suomeen? Kuulin siitä jostain, en ollu varma et tulisko ne olevinaan merestä tänne vai istutteaisiinko niitä..Ilmottakaa jos ootte jotain kuullu!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu