Tuleeko monnit suomeen?

Juize

Ootteko kuulleet jotain juttuu, että monnit palais suomeen? Kuulin siitä jostain, en ollu varma et tulisko ne olevinaan merestä tänne vai istutteaisiinko niitä..Ilmottakaa jos ootte jotain kuullu!

8

2870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kk

      Semmosia huhuja on liikkunut istuttamisesta, mutta aika erikoisena pidän jos uusia lajeja vielä nykyään saa istuttaa. Ehkäpä sitä kokeillaan jossain järvessä.

      • saaristolainen

        Monneja on jo Imatralla viljelyssä. Luonnonvesiin istuttamista
        käsittääkseni valmistellaan, arvaisin kokeilujen alkavan muutaman
        vuoden kuluttua.

        Uusia lajeja koskevaan kommenttiin huomautan, että kyseessä ei ole
        kokonaan uusi vaan meillä aiemmin esiintynyt kalalaji.


      • Juize
        saaristolainen kirjoitti:

        Monneja on jo Imatralla viljelyssä. Luonnonvesiin istuttamista
        käsittääkseni valmistellaan, arvaisin kokeilujen alkavan muutaman
        vuoden kuluttua.

        Uusia lajeja koskevaan kommenttiin huomautan, että kyseessä ei ole
        kokonaan uusi vaan meillä aiemmin esiintynyt kalalaji.

        Mutta eikös ne ole aika vaarallisia?
        Nehän söivät monia pikkulapsia, tai niin oon ainakin kuullut. Mtäkähä hyötyä sen istuttamisesta olisi...


      • kk
        saaristolainen kirjoitti:

        Monneja on jo Imatralla viljelyssä. Luonnonvesiin istuttamista
        käsittääkseni valmistellaan, arvaisin kokeilujen alkavan muutaman
        vuoden kuluttua.

        Uusia lajeja koskevaan kommenttiin huomautan, että kyseessä ei ole
        kokonaan uusi vaan meillä aiemmin esiintynyt kalalaji.

        Totta ettei se ihan uusi laji ole, mutta käsittääkseni kokonaan kuitenkin hävinnyt. Siinä mielessä se siis on uusi laji.

        Saapa nähdä miten ne rohmut muuttavat nykyistä kalastoa kunhan niitä aletaan istuttaa.


      • pasi.
        Juize kirjoitti:

        Mutta eikös ne ole aika vaarallisia?
        Nehän söivät monia pikkulapsia, tai niin oon ainakin kuullut. Mtäkähä hyötyä sen istuttamisesta olisi...

        ne söis roskakalaa pois d: mut en taho monneja suomeen, ei ne täällä viihtyis, liian kylmät vedet. Koiriakin syövät..


    • -=AhveN=-

      nyt jotain, ei oo vastaan kävelly mut kerro terveisiä jos satut törmäämään...

    • Ikuturso

      Monni hävisi Suomesta teollistumisen ja vesien laadun huononemisen vuoksi. Kansantarujen 'Näkki' on saanut vaikutteita monnista joka Suomessakin kasvoi yli 200 kiloiseksi hirviöksi ('hiljaa katsoo näkki, hiukset hulmuten veessä [tässä viitataan monnin viiksiin], veet silmiensä eessä, ootteloopi lasta tuhmaa viien hänet tuonelan taa').

      Monneilla oli tapana tyyninä kesäpäivinä asettua selkävesille, luotojen reunamille ym. otollisiin paikkoihin odottamaan saalista. Selkä pinnalla ne kelluivat liikkumattomina ja kun esim. pahaa aavistamaton lokki laskeutui "kivelle" monni napsi sen suuhunsa.
      ------------------------------------

      Pariisilaisten kalastajien yhdistys APNLE (Neillyn, Levalloisin ja lähiympäristön kalastusseura) istutti monneja ministeriön siunauksella 1988. Kalojen tuli toimia "biologisina poliiseina" ja panna räjähdysmäisesti lisääntynyt amerikkalainen täplärapukanta kuriin. Kalastajat valittivat, että ravut söivät kalojen mätiä.
      Nyt kalamiehet kiittelevät monneja siitä, että ne syövät myös lahnanpoikasia ja tekevät näin tilaa arvokaloille kuten ahvenille ja taimenille. Eläinten suojelijoiden mukaan tämä selitys on naurettava, koska jos monnit syövät lahnan poikasia, niille kelpaavat myös ahvenet ja taimenet. He väittävät, että kalastajat toivat monnit "suurriistaksi" Boulognen vesiin.
      Ensimmäiset monnin poikaset pantiin Longchampsin raviradan vieressä olevaan L'Etang Boulognen lampeen, mutta pian ne levisivät tuntemattomalla tavalla myös muihin järviin. Kun tämä ensimmäinen monnilampi tyhjennettiin syyskuun lopulla pohjan siivoamista varten, havaittiin, että suurimmat monnit olivat jo kasvaneet 1,70 metrin pituisiksi.
      Lampi kuhisi muutakin kalaa, sillä kolme tuhatta kiloa ahvenia, haukia ja taimenia vietiin vesisäiliöissä lähiseudun oikeisiin järviin, mutta monnit vietiin Bois de Boulognen suurimpaan tekojärveen Lac Inferieuriin.

      Encylopedia Britannican mukaan luukaloihin kuuluva eurooppalainen monni eli säkiä (Silurus glanis) saattaa hyvissä oloissa kasvaa jopa 4,5-metriseksi ja 300 kilon painoiseksi. Kun eräs Pariisin kaupungin virkamies kuuli tästä, hän tokaisi, että "täyskokoisiksi vartuttuaan Boulognen monnit pärjäävät Loch Nessin hirviöllekin".
      Boulognen puiston lähellä asuva valokuvaaja Gilbert de Bouteveille-Roy on harras eläinten ystävä mutta johtaa kapinaliikettä Boulognen monneja vastaan. Hän on ottanut valokuvia todisteeksi monnien olemassaolosta.

      Ovathan monnitkin eläimiä. Ei niitä pidä vihata, mutta ongelma on se, että ihmiset panevat toistensa seuraan sopimattomia eläinlajeja elämään keskenään. Monnien pitää saada elää Tonavassa, minne ne luonnollisesti kuuluvat eikä keskellä Pariisia", hän sanoo.
      Bouteveille-Roy pelkää, että kalastajat istuttavat kohta monneja Seineen. "Se olisi katastrofi, sillä se muuttaisi koko joen kalakannan."

      Lähde:
      21. lokakuuta 1996
      Helsingin Sanomat


      Minä henkilökohtaisesti en ehkä haluaisi monnia takaisin Suomen vesiin, vaikka se urheilukalastajan saaliina varmasti hieno olisikin.

      Helsingin luonnonhistoriallisessa museossa on suuri monni (saatu Suomesta) täytettynä, kannattaa käväistä katsomassa millainen hirvitys se on.

    • Anonyymi

      Monnit pitäisi kyllä Suomeen istuttaa takasin eka vaikka kokeilis tiettyyn järveen tai lampeen et miten ne siellä alkaa kasvamaan ja lisääntymään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      91
      3952
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3317
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      125
      2617
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      211
      1980
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1784
    6. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      83
      1715
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      96
      1691
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1539
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1301
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1202
    Aihe