Mobiili-tv hanke uhkaa kaatua Teoston vaatimuksiin että lähetyksistä pitäisi maksaa erilliset tekijänoikeusmaksut koska Teosto katsoo sen olevan erillinen jakelukanavansa....voi herran jestas!
Oli Ylen aamu-tv:n uutisissa juuri.
Tähän se sitten johtaa kun yhdelle mafialle antaa pikkusormen, ne vie koko käden. Ei pitäis valtiovallan tanssia jonkun pirun kätyrin mukaan. Teosto pitäisi julistaa laittomaksi.
Oli Ylen aamu-tv:n uutisissa juuri.
Tähän se sitten johtaa kun yhdelle mafialle antaa pikkusormen, ne vie koko käden. Ei pitäis valtiovallan tanssia jonkun pirun kätyrin mukaan. Teosto pitäisi julistaa laittomaksi.
Vastaukset 8
Vanhimmat
mitä seuraavaksi teosto taas pyytelee rahaa kai kohta joudumme maksamaan itse niille jos laulamme vaikka kadulla jonkun biisiä;=)
siitä. Ja sitä seuraa se että joudumme maksamaan kohta hengitysveroakin vaikka Teosto ei pysty sitä veroa tilittämään kenellekään, se siis jää kokonaan Teoston pussiin.
teoston hommia mietin jo aikoinaan kun kaikesta pitää saada raha heille vaikka jossain kuppilassa soittaisi jonkun biisin taas pitää maksaa heille et kaipa ne todella vaatii meiltäkin rahaa jos vaikka hyräilisi jotain kappaletta bussissa menossa duuniin:=)
että taksikuskit ja bussikuskitkaan ei uskalla enää aukaista radiota jos matkustajia on kyydissä....koska HEKIN joutuu maksamaan teostokorvaukset jos KUUNTELEVAT RADIOTA!!!! Se katsotaan julkiseksi esittämiseksi..vaikka taksi ja bussi onkin suljettu tila.
Aika sairasta touhua on tuo Teoston rahastuspolitiikka..ja helvetin ahnetta.
tollaisia mä juuri tarkoitin et kaikesta ne haluu itselle rahaa,no multa eivät saa mitään saakeli oikein ottaa päähän tollaiset ahneet paskat :=/
Täällä oli joskus se summa, minkä esim. taksiyrittäjä joutuu maksamaan TEOSTOlle. Summa oli todella mitätön. Jos TEOSTOa ei olisi, samat maksut pitäisi maksaa suoraan musiikin tekijöille ja se tulisi kalliiksi. TEOSTOa vastaava järjestö on melkein kaikissa muissakin maissa ja se pitää olla myös Suomessa.
Summa on sivuseikka. Musiikin tekijä ansaitsee palkkion teoksestaan. Mihinkään länsimaiseen moraalitajuun ei kuitenkaan mahdu se, että sama maksu peritään sekä musiikkia lähettäessä että sitä kuunneltaessa.
Muutenkin Teoston kaikki toiminta on niin röyhkeätä ja moraalitajua halveksivaa, että on aivan käsittämätöntä miten tämä saa jatkua sivistysvaltiossa.
Jos Teosto toimisi järjellisesti ja jotenkin suhteellisuudentajun rajoissa niin tuskin kukaan itsessään sen lopettamista vaatisi. Nyt tuo ryöstely antaa Teoston toiminnasta täysin negatiivisen kuvan.
Humen giljotiini: vallitsevasta asiantilasta ei voi johtaa moraalisääntöjä. Sopii hyvin turkistarhaukseen, Teostoon ja naisten ympärileikkauksiin.
Tekijänoikeusjärjestöjen monopoliasema pitäisi purkaa.
Avata kilpailulle samoin kuin puhelut jne.