Lapseni ei puhu

Mitä minä voin tehdä...?

Koin kauhistuttavan asian kun lapseni lakkasi puhumasta ja välttelee minua.

Olen elänyt itsekkin tuskaani hiljaa, mutta välillä olen keskustellut tuskastani kotona mieheni kanssa.
Me olemme keskustelleet työttömyydestämme ja rahattomuudestamme.
Kukaan ei auta, meillä ei ole aikaa perheeltämme menneä kauemmaksi töihin.
Eikä korvauksiakaan ole olemassa tällaisiin tuska hetkiin.

Viellä tämä rakas poikamme kärsii, kun olemme työttömiä.
Tämä vammauttaa koko perheemme, joka oli ennen niin iloinen ja avoin ja auttavainen.

Nyt köyhä ja alistettu.

6

1732

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hän huostaanottaa

      ..laspesi ei tarvitse kuin pyytää psykiatrista apua...

      • ei puhunut

        sen jälkeen kun lapseni 4-vuotiaana vietiin huostaanottoon hän oli ilmeisesti järkytyksestä sanaton kuukausien ajan. Olisiko lapsellesi tapahtunut jotain? Oma lapseni oli ennen huostaanottoa suloinen vesseli joka puhui sujuvasti mutta lastenkodista ilmoitettu että 1.vuotiaan tasolla laaja-alainen kehityshäiriö. Mielestäni hän oli sitä ennen ikäisiään edellä.


    • ei puhunut

      halisin vain sanoa sen että kun tilanne eteni lapsi alkoi taas puhua...ehkäpä olette masentuneita, hakekaa psykiatrin apua, mutta varokaa sossuja ellette halua niemenomaan huostaanottoa...

    • Asperger-pojan äiti

      esim henkinen trauma tai jokin sairaus. Et kerro minkäikäinen lapsesi on. Varhaislapsuuden autismi puhkeaa noin 1 1/2- vuotiaana, jolloin lapsi kääntyy sisäänpäin ja lopettaa puhumisen.

      Lievempi autismin muoto on aspergerin oireyhtymä, joka puhkeaa 3-4 vuotiaana. Siinäkin lapsi kääntyy sisäänpäin, mutta sairaus ei ole yhtä vaikea eikä aiheuta puhumattomuutta. Muitakin puhumattomuutta aiheuttavia sairauksia on.

      Tahdon vain sanoa, että lapsesi tila ei välttämättä liity työttömyyteenne eikä taloudelliseen ahdinkoonne. Vie lapsesi lastenlääkärin tutkittavaksi.

    • mjoo

      Kannattaa puhua neuvolassa lapsen puhumattomuudesta.

      Tuosta työttömyydestä, niin lapsi aistii ahdistavan ilmapiirin. Ei ole mitään järkeä kaataa lapsen päälle sellaista. hakekaa apua pahaan oloonne, niin lapsenkin paha olo vähenee.

      Vaikka ette puhuisi ongelmasta lapsen kuullen, niin hän aistii silti teidän ahdistuksenne.

      Jos teillä on työttömyyden lisäksi muitakin ongelmia, kuten vaikka alkoholismi, niin sekään ei lapselle hyvää tee.

      Nythän teillä pitäisi olla tuplasti aikaa lapsellenne. Voisitte mennä puistoon tai tehdä retkiä. Leipoa ja pelata. En usko, että ongelman oikea nimi on työttömyys, vaan ihan joku muu.

      Onko lapsella syytäkin pelätä?

    • pojan puhumaan

      En tiedä onko tilanteenne sama kuin meidän pojalla. Lakkasi puhumasta kaikille muille paitsi minulle ja veljelleen eli sen suhteen eri, että puhui kotona, muttei muualla. Otin yhteyttä perheneuvolaan. Siellä kävi sellaisessa terapiassa. Opettivat myös sitä miten lähennän lapsen ja minun välistä suhdetta. Kukaan ei ollut ottamassa huostaan lasta! Kun terapia oli ohi ei vielä puhunut, mutta vähän ajan sisällä tuli suuri muutos. Ujosta mykästä lapsesta tuli reipas kaikien kanssa toimeen tuleva poika. Muutos oli oikeasti ällistyttävä. Ottakaa rohkeasti yhteys perheneuvolaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      351
      2103
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      50
      1673
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      154
      1343
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      87
      1209
    5. 143
      1188
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1161
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1092
    8. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    9. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1038
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      982
    Aihe