Suurin uutisankka?

Kertokaapa, mikä on suurin mieleenne jäänyt uutisankka (anas pressicus) -ts. paikkaansa pitämätön uutinen joka ylitti uutiskynnyksen?
7518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Holokaustin uutisointi on ankka. Ja jatkuu ja jatkuu ja jatkuu..

Tulee vielä päivä kun holokausti-ankkakin ammutaan alas!

Äänestä
  • Kumpi on ankka: se mitä Irving kirjoitti ennen vaiko se, mitä Irving kirjoitti peruessaan kaiken entisen?

    Äänestä

  • Donaldus Anas kirjoitti:

    Kumpi on ankka: se mitä Irving kirjoitti ennen vaiko se, mitä Irving kirjoitti peruessaan kaiken entisen?

    Arvelepa ihan itte edellisen vastaukeni perusteella.

    Uudestaan, koko holokausti on paskapuhetta.

    Äänestä

  • sepä se kirjoitti:

    Arvelepa ihan itte edellisen vastaukeni perusteella.

    Uudestaan, koko holokausti on paskapuhetta.

    Mene Saksaan tuota saarnaamaan. Epä-älyllistä natsismiasi. Teini!

    Äänestä

  • Mix A? -Six A! kirjoitti:

    Mene Saksaan tuota saarnaamaan. Epä-älyllistä natsismiasi. Teini!

    Godwinin laki on Internet-kulttuurissa (erityisesti uutisryhmissä) käytetty nimitys käsitteelle, jonka mukaan yksittäisessä nettikeskustelussa sen laajentuessa, enemmin tai myöhemmin joku ottaa esille Adolf Hitlerin tai natsit (kuvaannollisesti "vetää esiin Hitler-" tai "natsikortin").

    Alkuperäinen määritelmä Jargon Filessä Godwinin laille on:

    "Verkossa käytävän keskustelun pitkittyessä todennäköisyys sille, että joku esittää vertaukseen natsismiin tai Hitleriin, lähenee arvoa 1." [1]

    Käsitteen keksi amerikkalainen lakimies Mike Godwin vuonna 1990.

    Tavallisesti (natsi-Saksaan liittymättömässä) keskustelussa Hitlerin tai natsit ensimmäisenä maininnutta pidetään argumentoinnin hävinneenä osapuolena. Jukka Korpelan mukaan "Hitler-kortin käyttö osoittaa niin vakavaa suhteellisuudentajun häiriötä, että mitään sen pelanneen aiemminkaan esittämää ei pidä ottaa vakavasti".[2]




    Heh, teinix, heh. Hajoa ala-asteeseesi.

    Äänestä

Evoluutio on kohdellut uutisankkojen harvinaista mutaatiolajia erityisen julmasti. Tämä laji ei lisäänny keskenään eikä tuota elinkykyisiä poikasia. Kuten muuli täytyy aina uudestaan risteyttää hevosesta ja aasista, mutta muuli ei voi saada muulin kanssa jälkeläisiä, on myös uutisankka lisääntymiskyvytön.

Tästä syystä uutisankkahavainnot muistetaan huonosti, ja lintuinfluenssapelossa myös ankkojen raadot on hävitetty niin perusteellisesti, ettei edes museokokoelmiin ole saatu kunnollista täytettyä Anas Pressicusta näytteille.

Havaintoja Anas Pressicuksesta on myös tarkoituksella hävitetty, sillä niin harvinaisen lajin ei uskota lainkaan pesivän näin pohjoisessa.

Lähimpiä luotettavia havaintoja siitä uskotaan tehdyn vain Valko-Venäjällä. Pohjois-Koreassa populaatio on erityisen vahva. Tiedot lajin kannasta USA:ssa vaihtelevat, vaikka joidenkin tietojen mukaan se olisi sieltä viime aikoina levinnyt mm. Irakiin. Tästä syystä suomalaisten bongarien havaintoihin Anas Pressicuksesta Suomessa on suhtauduttu epäilevästi.

Äänestä

Tuorein Iso Ankka oli tämä "13% suomalaispojista ikäluokassa 15-19v. on syrjäytyneitä, koska he eivät ole töissä eivätkä opiskele".

Nyt 31.3. Hesari osasi korjata tiedon: OECD ei ottanut Suomen asevelvollisuutta huomioon. Suomen 18-19 -vuotiaat pojat ovat pääsääntöisesti armeijassa (tai sivarissa) noina ratkaisevina vuosina. Siis OECD:n mukaan "vetelehtimässä".

Oikea luku, kun varusmiehet vähennettiin, on nyt 7%. Tytöillä 6.1%, mikä onkin uskottavaa, eli pojat ovat vain vähän kehnompia.

Mutta tulipahan herätettyä keskustelua pullamössösukupolven surkeasta tilasta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anas pressicus kirjoitti:

Kertokaapa, mikä on suurin mieleenne jäänyt uutisankka (anas pressicus) -ts. paikkaansa pitämätön uutinen joka ylitti uutiskynnyksen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu