Julkilesbot Suomessa?

Miksi Suomessa ei ole julkisuudessa lesboja? Lesboutta ei oteta tosissaan, vaan se on ohimenevä vaihe ennen kuin nainen asettuu perustaa heteroperheen. Lesboutta ei oteta tosissaan.
136690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

olla? Miten kenenkään muun elämä siitä helpottuisi?

Äänestä
  • Onkos jäänyt tämän palstan säännöt lukematta?
    Jos joku on kaapissa, niin hän ja vain hän määrittelee itsensä.

    Äänestä

On kyllä totta, että homot on enemmän esillä. Lesbous keskittyy edelleen ainakin mediassa aika paljon siihen pelkästään, että jotkut tv-sarjoissa teinit vähän "kokeilee" mut sitten palaavat kuitenkin lopulta pojan luo. Jaa...

Äänestä

joitain löytyy. Mutta he ovat enemmän esillä oman työnsä tms. kautta, eikä sitä lesboutta sen kummemmin korosteta. Heidän oma valintansa ja hyvä niin.

Äänestä

Kaikkihan nyt tietää ne muutamat musikaaliset julkkislebet Suomessa ja parit mediassa töissä olevat ainakin.

Äänestä
  • kyllä tiedä ketään mediassa töissä olevaa.. =(

    Äänestä

  • minäkään kirjoitti:

    kyllä tiedä ketään mediassa töissä olevaa.. =(

    Minäkin olen töissä mediassa, mutta en onneksi julkkis:))
    Onhan noita silti julkkiksiakin.

    Äänestä

  • mediassakin kirjoitti:

    Minäkin olen töissä mediassa, mutta en onneksi julkkis:))
    Onhan noita silti julkkiksiakin.

    Voi kuule, kyllä julkisuuden henkilöissä on paljonkin naisia, jotka on kaukana heterosta.
    He eivät sitä kauheesti piilottele, mutta kaikki ei sitä huomaa.
    Ei tarvitse lepakkotutkaa havaitakseen heidät.

    Jos et tiedä mitä tarkoitan, niin mitäs jos pysyisit vaan kiltisti omassa heteropiirissäsi.

    Äänestä

Löytyyhän niitä kirjailijoista, runoilijoista, laulajista... Kaikki ovat olleet myös lehdissä/telkussa, joten julkisuudessakin on esiinnytty. Voisipa oikeastaan sanoa, että julkilesboja on enemmän kuin julkihomoja ;)

Äänestä

julkkis lesboja, laulajista esim.Siiri Nordin..
Kirjailijoita en tiä.

Äänestä

Nyt menee taas joillain puurot ja vellit sekaisin. Julkilesbo on täysin eri asia, kuin julkkislesbo. Ok, jollain tapaa täytynee olla julkkis(ja toki lesbokin) voidakseen lukeutua julkilesboksi. Silti monikaan julkkisnainen, jolla ei ole ihan puhtaita heteropuurojauheita pussissaan, ei ole virallisesti ulkona kaapista. Näitä lienee turha spekuloida, tulevat sitten kun tulevat, jos ovat tullakseen.

Äänestä
  • puhuu "julkisuudesta". Julkilesbot eivät välttämättä ole julkisuudessa. Eli olen itsekin ihan julkilesbo, eli en asiaa salaile, mutta en mitenkään erityisesti julkisuudessa. Kuten ei kai kukaan ns. tavallinen ihminen.

    Luulen että kysymyksessä tarkoitettiin kuitenkin julkkiksia. Ei se haittaa, jos näin pikkujutuissa puurot ja vellit sekoittuvat. Samaa ainetta ne on kuitenkin.

    Äänestä

  • kuitenkin kirjoitti:

    puhuu "julkisuudesta". Julkilesbot eivät välttämättä ole julkisuudessa. Eli olen itsekin ihan julkilesbo, eli en asiaa salaile, mutta en mitenkään erityisesti julkisuudessa. Kuten ei kai kukaan ns. tavallinen ihminen.

    Luulen että kysymyksessä tarkoitettiin kuitenkin julkkiksia. Ei se haittaa, jos näin pikkujutuissa puurot ja vellit sekoittuvat. Samaa ainetta ne on kuitenkin.

    ettei noita "julkkis-lesboja" juuri ole. Meillä on telkkarissa Fab-5 ja kaikki, mutta missä ovat lesbot? Ei mitään L-koodi-kakkosta nyt sentään tarvita, mutta homot ovat joka tapauksessa hyväksytympiä. Lähipiirissäkin miespuolisia gay / bi -jätkiä löytyy, mutta naispuoliset lesbot / bisset pysyttelevät taka-alalla, kertovat vasta paljon äjiä myöhemmin. EIkö tämä jo kerro jotakin...? Telkkari muutenkin täynnä homoja, suomen telkkaritarjonta täyunnä jotain Salkkareiden Heliä ja Teresaa, jee jee. Laitettaisiin sitten ohjelmat myöhäisempään,m utta kunnon materiaalia voisi kuitenkin tulla...

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


LucilleBall kirjoitti:

Miksi Suomessa ei ole julkisuudessa lesboja? Lesboutta ei oteta tosissaan, vaan se on ohimenevä vaihe ennen kuin nainen asettuu perustaa heteroperheen. Lesboutta ei oteta tosissaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu