Heips,kertokoon ken tietää.
Miten näppäimistöltä saadaan kuutio merkki se m3,silleen että kolmonen on ylempänä, vai saako mitenkään?
Miten näppäimistöltä saadaan kuutio merkki se m3,silleen että kolmonen on ylempänä, vai saako mitenkään?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pidä Alt-näppäin pohjassa ja valitse numeronäppäimin 0179 (siis näppäimistössä numeroryhmä oikealla). NumLock pitää olla päällä. Muidenkin merkkien koodeja voit hakea merkistöstä tai kopioida niitä sieltä.
Kai se noin toimii Wordissäkin, itse en sitä käytä kun se on niin tyhmä ohjelma. Ellei toimi, niin laita se kolmonen aktiiviseksi eli siniseksi ja valitse Muotoile/Fontti/Tehosteet/Yläindeksi
Kiitos paljon,tämä viimeisin toimii.
Mutta se toinen ei, täytyis saada näppäimiltä suoraan, kun maksan laskua!
kokeilin kumpaakin tapaa, ja ainakin alt 0179 toimii wordilla ja myös pankin maksulomakkeeseen se kolmonen tuli näin. Olihan sulla Num Lock päällä? Kokeile vaikka aste° merkkiä vielä = alt 0176. Näppäimistöltä et kyllä sitä kolmosta millään saa suoraan, koska näppäimistöt kirjoituskoneeseen perustuvina ovat täysin jälkeen jääneitä. Enempää en osaa neivoa, en ole tietokoneasiantuntija. Vastaa kuitenkin vielä.
Minä täällä vielä taas,sitä samaa asiaa. voisitko neuvoa tosi tarkkaan,elikkä ensin m, sitten 3 sittenkö alt jne... Kun ei meinaa millään onnistua :.)
KIITOS Neuvoista, se onnistui.
Aurinkoista kevättä sulle.
Tietsalla löytyy sovellus "merkistö" kyl siellä merkkejä riittää
m³:n yläindeksi löytyy tästä käyttöjärjestelmästä painamalla [SHIFT] [⌃〜] [3]
([⌃〜] on siinä Å:n ja ENTERIN välissä.)
Tässä käyttöjärjestelmässä taas löytyy merkistöstä poimien, kuten m³, °, © jne
Niin tässäkin, mutta ovathan näppäinten pikakomennot nopeampia ja näppärämpiä.
Kun ei ole numeronäppistä läppärissä, niin eipä Alt-ja numerosarja -komennot toimi. Pitää olla näppis, jossa numeronäppis löytyy.