Kakkasota

Mikä siinä on, että se koira pitää tuoda naapurin tontin laidalle paskalle? Eikö jonkunlainen sääntö päde niiden pois keräämiseen???

Sanokaa mulle, ennen kuin lapioin sen paskan koiranomistajan tontille!
4362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ihmettelen tosiaan miten tämä asia kuuluu meille, tai miksi meidän pitäisi olla kiinnostuneita naapurisi välinpitämättömyydestä. Lapioi vain paskat naapurisi pihalle, asia ei kuulu meille.
Ihmettelen näitä kakkakeskusteluja, minkä takia minun pitää lukea/kuunnella haukkuja niiden puolesta jotka eivät koiransa jätöksiä huolehdi pois. Suurin osa vastuunsa tuntevista koiraihmisistä huolehtii läjät, itselläni motivaationa ei todellakaan ole se että joku saa hermoromahduksen kun vain kuuleekin puhuttavan tästä luonnontuotteesta, vaan se että nämä läjät ovat terveysriski myös koiralle, sehän siellä ojissa rämpii, ei me ihmiset. Ei tule heti mieleen aihetta jossa katsotaan että kun joku ei tee oikein niin aivan hyvin voidaan pilkata kaikkia.

Äänestä

sinulle, kuten muillekkin jotka kyselevät aiheesta mikä on täällä käsitelty moneen kertaan: Katso aiempia keskusteluja.

Äänestä

jätös. Täällä on siihen liitetty jo lähes maailmankaikkeus. Mikään asia ei puhuta niin paljon. Uskontokin jo vilahti keskusteluissa muinoin. Kukaan ei tietääkseni ole vielä siunannut sitä paitti eräs saarnaaja siunasi joka kerran koiransa kakkan: Herra sinä annat monipuolisesti kaikille Halleluja. ja saarnaaja jätti kasan jälkeensä. Tarkoittaen muistaa kärpäsiä, kakkan syöjiä ja maata. Onhan se jonkun mielestä maiseman koristuskin.
Kaikki kerää sitä tavallaan. Kuka kengänpohjissa, kuka vaunujen/rattaiden pyörissä, kuka vaatteissa kuka missäkin.
Kaikki myös tietää mikä on koiran kakka. Ihan pienet lapsetkin.
Voimasanat ja suunnaton kiroilu seuraa yleensä koiran kakka sanan jäljessä.
Naapurit oppivat kyttäämään toisiaan.
Sitten on niitä keräilijöitä muovipussiensa kanssa.
Koiran kakka on myös työllistänyt kakkapussien tekijät ainakin.
Jossain intoillaan DNA tutkimuksista. Työllistää labra väkeä.
Joku voi tehdä aloitteen ja työllistää pareittain liikkuvat Kakka-Pirkot ja Kakka-Pentit.
Hurraa koirankakka mineen sinusta on.Halleluja.

Äänestä

koiran osmitajiin jotka eivät kerää koiransa kakkoja. Tosin asiaan tulee muutos kun muutaman viikon päästä muutamme muttta täällä vanhalla asuinalueella en paskoja kerää!!!!

Asumme sellaisessa juoppolassa että jätän kakat protestiksi maahan. Rappukäytävään on usein pulloja rikottu, tupakin tumppeja on kaikkialla muualla paitsi niille tarkoitetuissa tuhkiksissa, roskia siellä täällä, miksi minä keräisin kakat kun ihmiset roskaavat muutenkin. Kyllä koirankakka helpommin maatuu kuin muoviset karkkien käärepaperit. Olen usein joutunut kaivelemaan pentuni kurkusta tumppeja ja niin kauan kuin sitä joudun tekemään jätän kakat lojumaan vaikka suoraan rappusille!!!!!

En ymmärrä miksi esim. tupakin tumpeista ei käydä yhtä tulista keskustelua kuin koirankakoista, kyllä nyt kun lumet sulavat ovat esim. bussipysäkit kamalan näköisiä kun älyttömiä määriä tumppeja paljastuu maasta....eli protestiksi en kerää kakkoja pois!!!!!!!! Omakotitalojen enkä rivitalojen pihoihin en anna kakkia mutta meidän kerrostalon pihaan annan, enkä välitä pätkääkään!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kakkispää kirjoitti:

Mikä siinä on, että se koira pitää tuoda naapurin tontin laidalle paskalle? Eikö jonkunlainen sääntö päde niiden pois keräämiseen???

Sanokaa mulle, ennen kuin lapioin sen paskan koiranomistajan tontille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu