Automatka euroopassa!

Taz&Jonz

Olemme suunnitelleet Korsikalla asutun vuoden jälkeen matkustamista autolla Ranskan ja Saksan kautta Suomeen. Aikaa matkaan meillä on varattu noin kymmenen päivää - luulisi siis riittävän?! Onko kenelläkään kokemusta, mikä olisi paras reitti Saksasta Ruotsiin? Eniten mietityttää sillat ja siltamaksut sekä mahdolliset lauttayhteydet ko. väillä. Ja toki muitakin kokemuksia Euroopan automatkoista olisi mukava kuulla!

9

7882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nopeasti?

      Minä tulisin Marseille-Lyon-Mulhouse-Saksa E4-Putgarden-Rödby-Helsingör-Helsinborg-Ruotsi E4 Tukholmaan-Suomi.
      Olemme ajaneet jyskyt-svedut sillan kautta mutta senkin jälkeen tulleet lautoilla. Kustannukset samaa luokkaa.
      Välttäkää majoittumista Tanskassa. Saksa tai Ruotsi.

      Voi tietysti ajaa laivaan jo Saksassa tai tulla Puolan ja Baltian kautta.

      Olemme 15 kertaa käyneet autolla Espanjassa ja Useimmiten, aikataulu- ja kustannussyistä käyttäneet tuota ensimmäistä vaihtoehtoa. Tietenkin Lyonista Perpignaniin ja Espanjaan.

      Pahimmoillaan olen yksin ajanut Tukholmasta Alicanteen noin 36:ssa tunnissa.
      10 vuorokautta riittää hyvin hämmästelyyn ja katselemiseen!

      • vinkeistä

        Kiitti vinkeistä!!! Me ajattelimme tulla Tukholmaan asti autolla ja siitä laivalla Suomeen. Minkähän paikkojen välillä nämä sillat ja lautat ovat? Ja onko kenelläkään muistissa paljonko ne maksavat?


      • thtth
        vinkeistä kirjoitti:

        Kiitti vinkeistä!!! Me ajattelimme tulla Tukholmaan asti autolla ja siitä laivalla Suomeen. Minkähän paikkojen välillä nämä sillat ja lautat ovat? Ja onko kenelläkään muistissa paljonko ne maksavat?

        Ymmärtääkseni Keski-Euroopasta pääsee nykyään Ruotsiin vain yhden sillan ylittämällä, joka on se kuuluisa Tanskan salmet ylittävä ja Tanskan sekä Ruotsin yhdistävä pitkä silta, jonka käyttäminen maksaa noin 250 Ruotsin kruunua eli noin 15-20 euroa. Jaa no, Saksan ja Tanskan välillä joutuu reitistä riippuen kai kerran ajamaan lossillakin, joka ei paljoa maksa.


      • nanne
        thtth kirjoitti:

        Ymmärtääkseni Keski-Euroopasta pääsee nykyään Ruotsiin vain yhden sillan ylittämällä, joka on se kuuluisa Tanskan salmet ylittävä ja Tanskan sekä Ruotsin yhdistävä pitkä silta, jonka käyttäminen maksaa noin 250 Ruotsin kruunua eli noin 15-20 euroa. Jaa no, Saksan ja Tanskan välillä joutuu reitistä riippuen kai kerran ajamaan lossillakin, joka ei paljoa maksa.

        Tanskan ja Saksan välillä lossi - no, ehkä siellä lännen marskimailla ;)) Kyllä siellä kulkee ihan kunnon maalla oleva tie - tai siis montakin! Ja kaksi maksullista siltaa kyllä tarvii ylittää, jos tulee Saksasta siltojen kautta Ruotsiin saakka, ensin siellä Tanskan saarien Fyn ja Själland välillä ja sitten Själlandista Ruotsiin. Hinta on tosiaan suunnilleen samaa luokkaa lautoilla ja siltoja pitkin (eli n. 30 euroa per silta) - kuka tykkää mistäkin. Lautoilla voi sen ajan levätä, mutta ei tarvi jonotella lautoille, jos ajellaan siltojen kautta.

        www.oeresundsbron.com ja www.storebaelt.dk


      • jokke

        voisitko kertoa minulle matkareitin helsingborgista ruotsista alicanteen ja hinnnan omalla autolla tiemaksuineen alicanteen olen kesällä menossa sinne olisin kiitollinen ja reitistä tarkemmin terv jouko [email protected]


    • tulisin

      Saksan Rostockista lautalla suoraan Suomeen. Ruotsissa on puuduttava ajaa.

      • ajuri

        on vaan niin pirun paljon halvempi tulla ruotsin kautta.


      • ajoa
        ajuri kirjoitti:

        on vaan niin pirun paljon halvempi tulla ruotsin kautta.

        Vaikka puuduttaakin,niin yks 560 kilsaa menee kuin leikki, sillä Ruotsissa osataan ajaa ja kaunistakin siellä on ja siistiä.


    • aappa

      Joo, tätä itsekin juuri pähkäilen kaiken muun voi mennä aika mutu tuntumalla mutta tuo saksa-ruotsi väli tuntuu vähän epävarmalta juurikin lukuisten vaihtoehtojen takia.
      Mitenkä noita lauttoja joutuu odottamaan, jossain niitä ilmeisesti menee aika yhtenäänkin.
      Toki voisi olla helpoin suosiolla mennä autolla ajaen koko matka siltoja pitkin, nopein ainakin.
      Olikos noita nyt sit monta vaihtoehtoa siltaa pitkin vaiko ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5518
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3071
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2684
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2045
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2032
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1859
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      95
      1822
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      174
      1752
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1478
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1240
    Aihe