Kokkolan Hoitokoti

Mielenkiintoista (vierailija)

Mikä ihme juttu tämä Mesikodin asukkaiden siirtyminen Kokkolan Hoitokotiin on? Eikö alkuperäinen siirtopaikka pitänyt olla Maria-Katariina? Mikä tässä Maria-Katariinassa nyt oli vikana? Miksi yleensäkin tällaiseen laitosmaiseen ympäristöön? Eikö voinut mitenkään etsiä rahoitusta? Ovatko Kokkolan Hoitokodin muut asukkaat sopeutuneet ajatukseen uusista asukkaista? Onko heiltä kysytty heidän mielipidettään? Ovatko he tavanneet toisiaan, tutustuneet?

Vaikuttaa mielestäni aika keinotekoiselta ajatukselta ja ammattitaidon yliarvostukselta sekä tunteiden aliarvioimiselta, jos ajatellaan, että ihminen saadaan tällaisiin muutoksiin sopeutumaan esimerkiksi yksilöterapialla. Joka muuten on kallista sekin. Jos Maria-Katariinassa pyritään täydelliseen omavaraisuuteen, niin mihin Kokkolan Hoitokodissa pyritään? Eivätkö nämä ihmiset, jotka ovat eläneet täysin omavaraisesti voi sitä enää itse tehdä?

Otetaanko tässä ollenkaan huomioon esimerkiksi Kokkolan Hoitokodin asukkaiden ikäjakaumaa ja heidän tunteitaan ja verrata heidän arjessa selvitymistään Mesikodin asukkaiden kykyihin ja muihin elämänopettamiin taitoihin? Entä tällaiset tärkeät tekijät kuin naapurit, omat hoitajat, kaupat jne? Onko Kokkolan Hoitokodilla mahdollisuutta tarjota tällaista rauhallista virikkeellistä asuinympäristöä kiireisine opiskelijanaapureineen?

2

837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näkökulmasta.

      Onhan se todella epäreilua ja ajattelematonta sysätä heidät kotoaan laitokseen kaikkien näiden vuosien jälkeen. On se ihmeellistä, että kuinka tämä talo nyt yhtäkkiä ei muka täytäkään joitain turvallisuuskriteereitä ja on muka muutenkin huonokuntoinen ja ylläpito on kallista..laitoshoitoko on sitten muka halpaa? Kattia kanssa, sillä olen siellä vieraillut ja on siisti ja hyväkuntoinen. On ollut puhetta, että näinköhän sitä taloa joku meidän herroista on tavoittelemassa itselleen tekosyitä etsien! Säälittävää touhua ja ei ajatella kyllä pätkääkään asukkaiden tunteita ja toiveita, sillä varmasti ajatellaan että hehän ovat kehitysvammaisia ihmisiä ja eivät ymmärrä. Kas kun heitä ei heti pumpata täyteen rauhoittavia ja kaadeta sänkyyn ja viedä heiltä jopa työpaikkojansakin. Kai sekin on vain ajan kysymys!? Harmi vaan ettei tätä asiaa vastaan lähtenyt kiertämään yhtään vetoomus kirjettä, no varmasti Elisabethkin on aika voimaton tämän asian edessä ja hän on varmasti tehnyt kaikkensa..siitä kiitos hänelle.

      • omainen

        Voi olla, että tässä ei vielä ole sanottu viimeistä sanaa. Ensin Mesikoti asukkaiden muuttoa perusteltiin kodin huonolla kunnolla ja paloturvallisuudella, nyt sinne kuitenkin heti ollaan asuttamassa toisia vammaisia. Oliskohan he vielä "vähempiarvoisia" kun se huono kunto ja palovaara ei enään haittaakaan? Kaupunki törsää kaikenlaiseen jonnin joutavaan mutta vammaisista nämä itsekeskeiset päättäjät ei välitä pätkääkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      326
      2569
    2. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      274
      2327
    3. Veriteko Kajaanissa.

      Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.
      Kajaani
      28
      1761
    4. Anna vihje jonka vain te tiedätte

      Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e
      Ikävä
      114
      1447
    5. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      51
      1407
    6. Millainen ihminen linda brandt-ahde on

      Hän on nyt julkisuudessa varsin eriskummallisen asian tiimoilta
      Lappeenranta
      46
      1317
    7. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      87
      1311
    8. Martina makkarankuori päällä

      Voi hyvää päivää minkä asun oli valinnut Emma gaalaan, ei jäänyt kenellekään epäselväksi, minkälaiset rinnat on naikkose
      Kotimaiset julkkisjuorut
      165
      1284
    9. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      85
      1264
    10. Oletko kaivattusi

      Mielestä hyvä sängyssä🤔
      Ikävä
      102
      1256
    Aihe