mikä on hyvä matkalaukku? pitäisi ostaa iso matkalaukku mutta en osa päättää sellainen kovapintainen muovinen pyörillä ja vedetää sivusta vai sellainen kahvalla ja kankaasta tehty?
matkalaukkuja
kertokaa
1324463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
..minkälainen merkki on diplomat??
Matkustan paljon ja olen oppinut, että pehmeät kassit ovat kaikkein parhaat. Ne ei paina itsessään juuri mitään ja särkyvienkin tavaroiden pakkaaminen on aina onnistunut kun hieman miettii miten ne sinne kassiin sijoittaa. Paidatkin saa pysymään kassissa rypyttömänä kun pakkaa ne huolellisesti.
Kovan matkalaukun huonoin puoli on juuri se, että se painaa itsessään aika paljon. Mitä enemmän laukussa on kahvoja, pyöriä tai muita vetosysteemejä niin sen enemmän niissä on myös särkyviä osia ja painoa.
Pakkaa niukasti matkalle mukaan jos olet
menossa Euroopan ulkopuolle ja osta
vaatteet ja laukku periltä,näin alku-
matka käy vaivatta.Malesiassa hienot matka-
laukut jotka kestävät vuosia 5-10 euroa ja jne.
Onko kenelläkään tietoa, minkälaista laatutasoa edustaa eminent-matkalaukkumerkki? Marketissa näkyi olevan sellaisia.
Jos matkalaukkua oot vailla, ni osta samantien Samsonite-merkkinen. Vähän kalliimpi, mut siin on takuu mahd. hajoavin osien osalta. Meillä kovapintainen, mut ei kyl kauheen painava. Kaikki tavarat on saatu aina ehjinä perille. Ja mietipä vielä kannattako ostaa yksi todella iso laukku vai kaksi keskikokoista!
tavaroita hajoamasta. Ja kaski keskikokoista on helpompi itsekin kantaa kuin yksi suuri, yksi suuri ei aina mahdu edes auton kyytiin, ainakaan tavallisen suomalaisen perheauton.
Meidän perheen Samsonitet on kestäneet jo vuosia, ja mahtuvat tyhjinä vaatehuoneen perälle, sisällensä mahtuvat nämä kabiinilaukut hyvin.
"...ainakaan tavallisen suomalaisen perheauton."
Kyllä saa olla aika iso laukku, jos ei mahdu V70:n tavaratilaan :D :D :D Jos joku neropatti on ostanut pienemmän auton perhekäyttöön, katsokoon peiliin.
Tottakai kannattaa ostaa Samsoniten kovapintainen. Kestää ja saa korjautettua lähes missä päin maailmaa tahansa. Suosittelen.
Ja on kyllä kestänyt. Saattaa ostotilanteessa kirpaista rahallisesti. Kannattaa kuitenkin panostaa kerralla kunnolliseen. Yhdestä valtavan kokoisesta laukusta tulee helpolla todella painava, vaikeuksia nostamisten kanssa yms.
Katso tosta linkistä ja sovitaan hinta!
http://www.nettikirpputori.com/viewItem.php?id_item=499715
http://www.huuto.net/kohteet/samsonite-flite-comfort-fungi-petrol-blue-matkalaukku/129914936 siinä erittäin hyvä matkalaukku ja uutena!
Matkalaukkujen materiaalit ovat viimevuosina kehittyneet huimasti. Ns kovat laukut olivat vielä kymmenen vuotta sitten liian kovia, joten ne repeilivät lentokenttien käsittelyssä. Pari laukkua minullakin meni.
Yhteen aikaan paras vaihtoehto oli "ämpärimuovinen" laukku. Siis sellainen paksua ja pehmeää muovia oleva. Sen huono puoli on korkea paino. Niitä saa yhä ja ovat varteenotettava vaihtoehto kestävää laukkua hakeville.
Nyt markkinoilla on puolikovia, melko keveitä laukkuja, jotka kestävät kohtuullisen paljon. Mainittu Samsonite on tunnettu suuri tuotemerkki, jota saa ympäri maailmaa. Itse ostin oikeasta matkalaukkuliikkeestä huomattavasti halvemmalla nimettömän tuotteen. Et sinä polkupyörääkään osta marketista, matkalaukku on yhtä tekninen tuote.
Hei
Linja auton kuljettaja Juha kertoo
Niitä on diellä ja täällä niitä vale puoli kerronta matkalaukkuja
Niitä kerrostalo matkalaukkuja on Iellä ja täällä
Matkalaukun/ kerrostalon väriä ei mainunut Häneenkinna matka 2026
Valinta mikä?