nyt palkata vuorotteluvapaasijaisia? Yks lähtee vuorotteluvapaalle koko kesäksi ja palkataan vv-sijainen joka on sit kesälomasijainen - no juu, samahan se, yks saa töitä, mutta palkkoihin tulee taas valtion avustusta!
Tää on huvittavaa!!
Tää on huvittavaa!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Työnantaja ei saa tukea valtiolta vuorotteluvapaasijaisen palkan maksamiseen.
jotain avustusta jossaan suhteessa - sama se.
vuorotteluvapaan sijaisen palkkaamiseen. Tosi on.
Olen tehnyt vuorotteluvapaasopimuksia työkkärin kanssa ja ihan varmasti tiedän, että työnantaja ei saa mitään avustusta. Vuorotteluvapaa on työntekijälle edullinen vaihtoehto: saa olla työstä poissa ja silti saa rahaa elämiseen ja työpaikka odottaa vapaan päättymistä.
"Vuorottelusopimuksessa työnantajan tulee sitoutua palkkaamaan vuorotteluvapaan
ajaksi työvoimatoimistossa työttömänä työnhakijana oleva henkilö."
"Työllistämistukea voidaan myöntää määräaikaisenkin
työsopimuksen perusteella yritykselle,joka palkkaa vuorotteluvapaasijaiseksi pitkäaikaistyöttömän."
Kiitos vinkistä! Olen viimeksi 3 viikkoa sitten tehnyt vuorotteluvapaa-sopimuksen, mutta en ole ymmärtänyt edes kysyä työllistämistukea.... päätavoite on ollut yrityksemme henkilön haluama vapaa.
Kävin mol:n sivuilla ja laskin viimeksi tekemäni sopimuksen mahdolliseksi tueksi n.500 EUR/kk. Täytynee ottaa selvää tarvittavasta raportoinnista -näin pienellä tuen määrällä raportointi ei saa olla kovin raskas tai tukea ei kannata hakea (raportoinnin aiheuttaman lisätyön vuoksi).