Ollaan avokin kanssa keskusteltu vauva-asioista ja kumpikin on sitä mieltä, että vauva tulee sitten kun on sen aika eikä aleta ovulaatiotikun kans vahtaamaan jokaista kehon tapahtumaa. Nyt kumminkin asiat pyörähti siihen malliin, että avokille iski suoristuspaineet seksin suhteen vauva-asian takia. Ollaan kyllä asiasta keskusteltu, että ei tästä kannata mitään stressiä repiä, mutta silti hän jännittää asiaa. Onko muilla käyny samalla tavalla?
suorituspaineita...
midi87
5725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kun meillä keskusteltiin vauvan hankkimisesta, niin mies sanoi heti että hän ei sitten halua tietää mitään siitä mikä vaihe kierrossa on menossa, sillä muuten paineita tulee liikaa.
meillä käytiin tuota keskustelua alku viikolla...mies ilmoitti haluavansa perheen,lapsia monta,omakotitalon,koiran ties mitä. (oltu luomuna kokonaan vuosi 2006)
suoritus paineet iski minuun.vaikka lapsia haluaisinkin niin tuo pikkuisen tuli puun takaa.
ja kun vielä avokki tietää etten minä tule niin helposti raskaaksi niin kaikki seksuaaliset halut romahti lähelle nollaa minula.koska ajattelen että jos en onnistu mies lähtee?ei oo enää kivaa...
Meillä kävi vähän samalla tavalla.Ehkäisy jätetty pois lokakuussa 2005. Mies kyllä innostuu petihommiin, silloin kun itse haluaa. Itse sitä taas laskee "parhaita" päiviä ja tähtäisi niihin. Olenkin tässä kolmen kierron ajan lähestynyt miestäni varsin innokkaana. Ja joka kerta hän on minulle selkänsä kääntänyt. Ei voi mitään, mutta kyllä siinä viimeksi itku pääsi. Olen meillä se innokkaampi vauva-asiaan. Sen jälkeen mies on ollut aivan lukossa. Ja loukkaannuin kyllä itsekin sen verran, ettei todellakaan huvita. Mies vain totesi, että joko syntymäpäiväkin on päätetty. Eli toinen lapsi tulee, jos haikara tuo.
Uskomatonta, miten kuulostaa lähes sanatarkasti meidän tarinaltamme. Itselläni vaan se itku on päässyt jo useampaankin kertaan ja ehkäisykin jätetty jo aikoja sitten.
Viisaat väittävät, että pitäisi yrittää olla laskematta niitä parhaita päiviä ja puuhastella vällyjen välissä silloin, kun se kivalta tuntuu. Helppoa varmaan, joo. Toisaalta voin vain kuvitella, millaisia suorituspaineita miehillemme tällä toiminnallamme asetamme..
En voi muuta sanoa kuin tsemiä ja plussaonnea oikein paljon teille! Meitä on täällä samassa veneessä enemmän kuin uskotkaan.
Meillä mies tuntuu tietävän kiertopäivät tarkemmin kuin mä ja muistutti koko ajan puolivälin aikaan että nyt pitää mennä tekemään lapsia :) se oli semmosta hauskaa huumoria vaan, seksi on hauskaa ja haluan miestäni joka päivä. Pari päivää kierrosta ollaan oltu ilman seksiä mutta muuten pyöritään lakanoissa joka päivä :)
Kumpikaan ei torju toistaan koskaan, kun seksi vaan on niin ihanaa ja vauvantekeminen hauskaa ;)