Kun suorittaa levyn tai osion eheyttämisen niin saako samaan aikaan olla virus ja palomuuri ohjelmat päällä vai pitääkö ne ottaa pois ennen eheytystä?
Kiitos neuvoista.
Kiitos neuvoista.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Saa ja pitääkin olla, jotta eheyttää myös niiden hujan hajan menneet tiedostot.
Jos pöpöskanneri on päällä, sen palikat ovat yleensä lukittu ja lujasti, niin jäävät aina varmemmin eheyttämättä. Piste.
Eheyttäessä nettimotukka vaan pois päältä.
Ei ne mitään haittaa.
Salaman nopeasta vastauksista. Asia on nyt harvinaisen selvä, kiitoksia.
Olen muiden vastaajien kanssa eri mieltä, nim. aina kun levylle kirjoitetaan uutta tietoa (virustutka skannaa.. näytönsäästäjä lähtee päälle...) eheytys alkaa alusta.
Mielestäni kannattaa ajon ajaksi poistaa kaikki autom. käynnistyvät ohjelmat, mukaan lukien niinkin hassu kuin Office-paketin pikahaku-toiminto (sen voi poistaa kyllä ihan kokonaan)
Eheytin levyn kokeeksi siten että virus ja p.muuri oli päällä. Eheytyminen sujui ilman ongelmia.
Sinä tarkoitat Windowsin surkeimmasta surkeinta, ja hitaimmasta hitainta, tavu tavulta eheyttävää ohjelmaa, joka tahkoaa mielettömän kauan. Siihen viestisi pätee.
Laitapa tilalle vaikkapa Diskeeper Lite. Se voi ensimmäisellä kerralla eheyttää vajaan tunnin (ikäänkuin "välillä pysähtyen" - ei pysähdy kesken).
Seuraavilla kerroilla ajo kestää max. 20 minuuttia.
Ylipäätään koko eheytyksen merkitystä tällä palstalla ylikorostetaan ja suurennellaan.
Se on varsin merkityksetön operaatio.
Siis ei minulla ole ongelmaa, mutta yleensä suositellaan poistamaan kaikki levylle kirjoittavat (skannaavat) ohjelmat, palstahan on Apua aloittelijoille, ja varsin moni pähkäilee (ainakin vanhempien koneiden/käyttisten kanssa) sitä, miksi eheytys alkaa aina uudelleen ja uudelleen ja...
Toki vaihtoehtona "vanhuksille" vikasietotila
...