paljonko teidän gerbujen ruokiin menee kuukaudessa?(jos ei lasketa tuoreruokaa,sitä löytyy jokaiselta)ja paljonko puruihin ja virikkeisiin jne menee kuukaudessa?
paljonko menee rahaa
gerbiil
3655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itselläni oli enimmillään 13 gerbiiliä, ja ruokiin ja kuivikkeisiin meni yhteensä n. 10 euroa kuukaudessa. Virikkeinä oli oli paksu purukerros kaivelua varten, itsetehtyjä vanerikoppeja, pahvilaatikoita, joskus heinää, oksia, kukkaruukkuja yms. joten niihin ei juurikaan rahaa mennyt. Purut maksoivat sielä mistä ne hain 3€/jätesäkillinen ja jyväsekoituksen hankin 15kg:n säkeissä joka maksoi n. 20€. Pienemmissä erissä ruuat ja kuivikkeet ovat kuitenkin kalliimpia, joten jos säilytystilat antavat myöten etenkin kuivikkeet kannattaa parillekin gerbulle hankkia isommissa erissä.
Nykyään kun gerbuja on enää yksi vanhus ei siihen kuluvaa summaa osaa oikein arvioida kun rotille ja kaneille tulee kuitenkin myös ruokaa ja kuivikkeita hankittua eikä tuo niistä kovin isoa osaa vie.
Sillä saan heinät ratsastustilalta(jätesäkin verran,se maksaa n.4-6 euroa,joskus ei ollenkaan),purua saan serkuiltani,jotka omistavat sahatehtaan jossa tehdään mökkejä(puru on kuohkeaa ja ei pölyä)ruoakaan menee vain vähän..joten ehkäpä hinta on jtn euroa,sillä heinää ei tarvi ostaa niin usein..
minulla on 2 gerbiiliä ja joka päivä niille annan lisää sitä sekoitusjuttua. kuitenkin ostan semmosen pussillisen sitä ja on nyt ollut varmaan puol vuotta tuo sama..:D oikeastaan knnattaa antaa sitä jyrsijän sekoitusta aina silloin ku siltä näyttää, kuitenkin silleen, että siellä on vähän kaikkea(ppaitsi auringonkukansiemeniä tai muuta vastaavaa.
sitten lisäksi joka päivä niitä tuoreita kasviksia/hedelmiä ja vettä, niin ei siinä paljoa rahaa mene..:) puruja menee enemmän ja heinää, ku sitä on aina paljon siellä..:)