Terve!
Kyselisin yksinkertaista asiaa, näkeekö ventosta ulkoapäin, onko se varustettu 1.8 tehokkaammalla 66kw-tehoisella koneella vai 55kw? Onko esimerkisi mitään sääntöä, että punaiset ventot ovat 55kw ja siniset 66kw? :D Kyselen siksi, kun tarjosin yhdestä ventosta jo, enkä huomannut tuota katsoa. Eihän sillä väliä nyt oikeastaan ole, mutta aloinpahan miettimään.
Kiitos. Ja kyseessähän oli Ventot 94->97 väliltä.
66kw vai 55kw?
10
2169
Vastaukset
- erottaa
rekisteriotteen teholukemasta...
- jjjjjjjjnnnnjhbkjk
voi kiesus....minun punainen vento on 2 litranen 85 kilowattinen!
- JAa
MINUN VENTO ON 1.8 JA MUSTA
- haittaa
onko sitten kumpi vaan. Vääntömomentti on 55 koneessa hieman pienempi (oliko jotain 5 Nm?), mutta muuten eroa on vain huipputehossa. Tätä huipputehoa ei tämäntyyppisessä autossa Suomessa kovin usein tarvita. Volkkarin 1,8 litran 8-venttiilikone 1-pisteruiskulla on matalaviritteinen ja siksi hyvä ja kestävä käyttökone. Esim. vääntää tosi alhaalta, tulisi toimeen vaikka 3-vaihteisella laatikolla. Itse hyppään useasti pykälän tai pari yli. Mulla on -96 farmari Golf 66 kW koneella, kilometrejä jotain 210 000.
Ai niin, ei sitä väristä näe, rekisteriotteesta kyllä. - Hantte
värillä olla väliä, mutta ellen väärin muista niin vuosimallilla kylläkin. -95 viimeinen mitä tehty 55 kW koneella, korjatkaa joku jos olen väärässä. Itellä ollut -94 55 kW ja -97 66 kW, eipä niiden väännöissä juuri eroa huomannut. Tosin hauska sattuma että juuri se 55 kW oli mulla punainen ja uudempi sininen :).
- tehtiin
1998 kevääseen asti,
Suomeen vain ei tuotu. - sepe
tehtiin kirjoitti:
1998 kevääseen asti,
Suomeen vain ei tuotu.Kaverilla 1.8 55kW farkku-Golf -97. Ostettu Suomesta uutena.
66kW:ssä on pientä yritystä mutta 55kW on armottoman laiska. Eron huomaa yli 3000 kierroksella kun pitäisi lähteä ohittamaan rekkaa. Kaupungissa se ja sama kumpi koneversio on. sepe kirjoitti:
Kaverilla 1.8 55kW farkku-Golf -97. Ostettu Suomesta uutena.
66kW:ssä on pientä yritystä mutta 55kW on armottoman laiska. Eron huomaa yli 3000 kierroksella kun pitäisi lähteä ohittamaan rekkaa. Kaupungissa se ja sama kumpi koneversio on.Eikös noissa malleissa ole hieman eroa pakoputken koossa eli tehokkaammassa on hieman isompi putkenpää näkösällä...
- jossu
BlueRoan kirjoitti:
Eikös noissa malleissa ole hieman eroa pakoputken koossa eli tehokkaammassa on hieman isompi putkenpää näkösällä...
näin on. Ulkonäöllisesti ei kovin paljon muusta erota vaikka varsinkin moottorin osissa on yllättävän paljon eroja jos tutkii varaosaluetteloita.
- jees
jossu kirjoitti:
näin on. Ulkonäöllisesti ei kovin paljon muusta erota vaikka varsinkin moottorin osissa on yllättävän paljon eroja jos tutkii varaosaluetteloita.
Niin kyllähän sen huomaa putkistosta jos on vakio putkisto eli 55kw on pieni "mehupilli".
Ja tuosta volkkarin vajaa venttiilisten koneiden kestävyydestä olen täysin eri mieltä. Mottorit ovat laiskoja kuin mitkä ja kestävyys ei ainankaan oman venton kohdalla ollu mitää huippu luokkaa, öljyä tihutti joka puolelta ja myös poltti. Huollot tehtiin ajallaan ja myös öljyt ja suodattimet vaihdettiin alle 10tkm välein. 220tkm ajettuna kansipahvi paloi ja moottori leikkasi kiinni. Ja mikä koriin tulee niin se hetken kestää suhteellisen ruosteettomana mutta sitten ruoste leviää kuin rutto. itselläni oli siis 66kw versio. Muutenhan vento on mukava ajella ja käsitellä. Suosittelen japanilaista auto jossa on kalvanoitu kori, se 8 venttiiliä lisää tuo paljon mukavamman ajettavuuden ohittaessa ja kiihdyttäessä sekä nelipisteruisku on taloudellisempi ja hieman nykyaikasempi, ja siitähän ei pääse mihinkään, että japski osaa tehdä tosiaan AUTON.
Merkki uskollisille volkkarifaneille vaan tiedoksi että on niitä muitakin autoja kun VAG. Kannattaa kokeilla... Itse en enää ainakaan volkkariin koske.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201747
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991568Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy451081Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?41932Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29919Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50846Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44802Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37780Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56768Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760