Onko joku nähnyt Ruotsissa pajatsoja ? Onko näin että tämä entisaikojen uhkapelikone on aito suomalainen ilmiö ?
Pajatso
Steffo
81183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
yhtään pajatsoa ruotsissa. Mutta joka kesä niitä näkee suomessa. Nylkemässä suomalaisten viimeisiä euroja. Eikä ne varmasti ole entisajan rosvoja vaan jokapäiväinen tuttavuus esson baarin jätkille.
Pajatso on tosi suomalainen rosvo. RAY tienaa niillä rahaa ja sitten rahoilla elätetään somaleita(?)
Muistan, että pajazzojen päällä luki, että "kansanterveydelle" ja "för folkhälsan".
Eiköhän alkoholin suurkuluttajat tarvitse Suomessa enemmän terveyspalveluja kuin maahanmuuttajat?
Pajazzon nimi taitaa ainakin italian kieltä. Eiväthän ruotsalaiset osaisi edes lausua pajazzoa. He lausuisivat pajasso. Yksikätiset täällä Ruotsissa on ainakin kielletty. Laivoilla niitä vielä on.
Kaipaan muutenkin 70-luvun suomalaisia keskikaljabaareja, joita valitettavasti ei enää ole. Levyautomaatti eli jukeboxi soi ja oli tunnelmaa!
Joku on kirjoittanut kirjan Suomessa entisistä keskikaljabaareista. En ole kyllä lukenut sitä.
Kuohulla, vähän ennen Jyväskylää keuruun tien varressa on Kuohun kauppa ja baari. Siinä baarissa on vielä sitä 70-luvun tunnelmaa. En tosin muista olko siellä pajatso.
Muistin sanaristikkoja täyttäessäni, että se joku, joka on kirjoittanut kirjan kaljabaareista, oli M.A. Numminen.
Mitäs niitä oli pajatsotermejä ? Minä aiankin muistan kihon keskeltä. Se joka ensimmäiseksi ehti huutaa "kiho keskeltä" sai 50 penniä jos pelaaja voitti potin. Ja sitten oli etu- ja takaressu.
Täällähän sitä Ruotsissa oleva saa pajatsoa pelata
http://www.pelaamo.ray.fi/pelit/pajatso.html
kilpailujakin on nykyään. Oikein kiva juttu. Kunpa pääsis pelaamaan.
Minä löysin tämmösen sivun
http://www.suomenpeliautomaattihistoriallinenseura.fi/pics/casino.htm
ja tämmösen
http://www.ingmanedu.fi/mvettenr/pelit/pajazzo.html
Joka kerran täysosuma!