On tullu luettua tätä palstaa viime aikoina jonkun verran,kyllä ihmiset on tosi ääliöitä.Me valmistamme ja suunnitelemme keittiö ja muita kodin ja julkis kalusteita.Täällä keskustellaan mikä keittiö on paras ja mikä toimivin.Juttu menee näin.Itse olen käynyt jokaisella suomalaisella ja monella virolaisella lastulevy tehtaalla, eikä niissä ainakaan ole vielä ilmennyt että tehdäänkö siellä sillä parempaa lastulevyä puustellille tai esim meille.hela toimittajia suomessa on muutamia eli helat esim saranat, apteekarit rulot,kulma karusellit tulee niiltä joiltain . Laatu on suunnilleen sama kaikilla. jokainen ottaa ottaa jotain kiinasta ja jotain euroopasta, eli puustelli keittiössä saatta olla hyvin esim kiinassa valmistettuja tuotteita.Samoin ovi tehtaita on suomessa jonkun verran mutta mallit on melkein samat kaikilla, jotain pieniä jyrsintä eroja voi olla(joillakin omia malleja).Yleensä keittiö toimitukset ei tule koskaan täydellisinä , aina jää jotain puuttuumaan tai joku mitta on väärin.Silloin tietenkin jos keittiö toimittaja on lähellä tälläiset asiat saadaan paljon nopeammin kuntoon.eli suosittelen aina käymään siellä oman kunnan tai kylän keittiö valmistajalla ja kysymään tarjouksen.Siellä sen sinun keittiön valmistaa aina ihminen alusta loppuun. se takaa työn ja tuotteen laadun.Jossain isossa tehtaassa ei kiinnostata enää varsinkin jos olet sattunut maksamman lasku etu käteen.
Pieni sana keittiöstä
kolejo
143685
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ammattikuntaa.
Oikeat puusepät tekevät ihmeitä.Sinä et ilmeisesti edes ymmärrä mistä täällä puhutaan.
Jepjep...
Hoono soomi, muttei puututa nyt siihen sen enmpää. Jos et erota laadukasta melamiinilevyä (sinun mukaasi lastulevyä) huonolaatuisesta, se kertoo jo paljon. Melamiinilevyn pinnoituksessa on isoja eroja puhumattakaan levyjen reunanauhoituksesta. Toiset ovat ympäriinsä kunnolla kantattuja ja toiset miten sattuu sieltä täältä.
Ikävää sinänsä, että esiinnyt tällä foorumilla niinkuin tietäisit asiasta jotain. Jos ymmärtäisit kalusteiden valmistuksesta edes alkeet, tietäisit, että kalusteen runko voidaan kasata hyvin monella eri tavalla tai toimittaa jopa kasana "lastulevyä" asiakkaalle tyyliin ikea.
Toisekseen mekanismeissa todellakin on eroja, vaikka molemmat olisivat itävaltalaisen blumin tekemiä. Tiedätkös, että esim. autojakin tehdään saman merkin toimesta erilaisia malleja, uuno? Toisilla on vakiona vaikkapa blumin metaboksit ja toisilla intraboksit puhumattakaan vaimentimista sun muista.
Myös toimitusvarmuus on erittäin hyvä monella isolla toimittajalla, jos verrataan paikalliseen puuseppään, jolta voit saada nyssäkän silloin ja toisen tällöin. Oikeasti toimiva iso tehdas kontrolloi lähetyksiään, ja laittaa erittäin hyvällä prosentilla kaikki asiakkaan tavarat samaan kuormaan.
Ei pahalla, mutta älä ryhdy syyttämään muita ääliöiksi, jos et itse tiedä asiasta sen enempää kuin sika satelliiteista...
kiva että on ädinkieli hallussa.luulen kyllä tietäväni mistä puhun.on tullu sahattua ja kanttua sitä melamiiniksi kutsuttua lastulevyä 30v
Joopa..
kerro lisää :) Että on tullu lastulevyä ihan sahattua ja etenki KANTTUA (mitä ikinä tarkoittaakin) jo kolkyt vuotta, etkä silti tiedä kalusteiden valmistuksesta mitään. Voi kait sitä tehdä autoihinkin renkaita vaikka 40v tietämättä autoteollisuudesta hölkäsen pölähtämää.
asiantuntija kun ei tiedä mitä tarkoittaa kanttaus.
tarkoittaa reunanauhan kiinnittämistä.
nimim. muutaman rungon ja työtason reunanauhoittanut ja myös niitä sahannut,asentanut ja kasannut.
Jos olisit kirjoittanut 'kantattua', niin ei naurattais niin paljoo.....
Melamiinilevy (jollaista ei periaatteessa kai olekkaan) olisi muovilevy.
Lastulevy on puulastuista koottua levyä.
Molemmat ilmeisesti puhutte melamiinipinnoitetusta lastulevystä, joka puhekielessä on melamiinilevyä.
keittiöt käy kaupaksi, vai miksi notkut tällä teinipalstalla kettuilemassa muille?
Tämähän on varsin mielenkiintoinen keskustelu.
Toistaiseksi vastanneet haluavat olla jostain syystä eri mieltä, mutta eivät löydä muuta arvosteltavaa kuin alkuperäisen viestin oikeinkirjoitus. Jos tähän viestiin vastataan, niin ainakin minä haluaisin lisää tietoa eri valmistajien käyttämien materiaalien ja komponenttien laatueroista.
Sikäli kun joku huomaa tässä kirjoituksessa olevat oikeinkirjoitusvirheet, niin pyydän pitämään omana tietonaan.
Äärinmäisen innokkaille äidinkielen harrastajille neuvoisin linkittämään tämän kielet ja käännökset palstalle, jotta keskustelu käydään oikeinkirjoituksen osalta oikealla foorumilla.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000000277&posting=22000000014240609#22000000014240609
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000000277&posting=22000000013125724#22000000013125724
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000000277&posting=22000000013930930
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000000277&posting=22000000013902872
Noissa esimerkiksi.
Kysy jos kysyttävää.
Ole huoleti, sinun tekstisi pärjää ihan hyvin näin nettikeskustelun tasolla.
Sen sijaan alkuperäisen kirjoituksen ongelma todella on tuo hiukan heikko oikeinkirjoitus. Ja tässä ainakin omalta kannaltani perustelukin: miten ihmeessä voisin uskoa, että ihminen, joka ei osaa asiaansa paremmin tuoda julki, vaikka saa rauhassa pohtia kirjoitettavansa, tietäisi sen paremmin mitään siitäkään, mistä puhuu?
Ja ennen kuin joku älähtää, niin tottakai tiedän, että on niitä tietämättömiä ja vilunkeja siinäkin porukassa, joka osaa paremmin kirjoittaa. Mutta sanoinkin vain, ettei tuokaan paljon vakuuta.
tälläistähän tää on täällä netissä. jokainen haluaa olla oikeassa. ihmisten pätemisen tarve on uskomaton. eikä siinä mitään jos asioista väiteltäisiin,mutta kun mennään arvostelemaan jotain kielellisiä seikkoja. pysykää asiassa tai menkää tosiaan jonnekin äidinkielen sivuille. minusta toi levysahuri puhu ihan asiaa.
samannäköiset värkit voi ostaa 12000€ ja 2500€ hintaan. Isommalta merkiltä tai pienemmältä. Tuohon 2500€ satsiin maksaa kasaaminen 600e lisää.
mutta asiaa.
Ja niin puhuu aloittajakin, vaikka häntä muutamat kalustekauppiaat täällä mollata yrittävätkin.
Otan itse paikalliselta valmistajalta.
Syy tähän oli alunperin se surkea ja ylimielinen palvelu , jota sain suuressa keittiökalusteketjussa.