....kävi tuolle lehtijutulle.
Toimittaja soitti ja kertoi,että lehtijuttua scientologiasta ei voida julkaista, mahdollisten korvausvaatimusten takia ?
Eli iltapäivälehti meni kontalleen scientologien takia !!!!!
Herää muuten hassu kysymys lehtineekereiden puolueettomuudesta, moraalista ja sananvapauden valtikan kanniskelusta.
Tulee mieleen tuo iloinen 70-luku, jolloin kirjoiteltiin vain Neuvostoliitto-myönteisiä juttuja.
Mutta eikähän sitä jostain löydy sellainenkin media, joka aiheen julkaisee ja ottaa riskin kiukutteluista...........
D :)
Toimittaja soitti ja kertoi,että lehtijuttua scientologiasta ei voida julkaista, mahdollisten korvausvaatimusten takia ?
Eli iltapäivälehti meni kontalleen scientologien takia !!!!!
Herää muuten hassu kysymys lehtineekereiden puolueettomuudesta, moraalista ja sananvapauden valtikan kanniskelusta.
Tulee mieleen tuo iloinen 70-luku, jolloin kirjoiteltiin vain Neuvostoliitto-myönteisiä juttuja.
Mutta eikähän sitä jostain löydy sellainenkin media, joka aiheen julkaisee ja ottaa riskin kiukutteluista...........
D :)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sinuna heittäisin ko. iltapäivälehden omalle keskustelupalstalle aloituksen otsakkeella "ILTAPÄIVÄLEHTI PELKÄÄ AMERIKKALAISTA KULTTIUSKONTOA". Vai heitetäänkö tänne?
Todennäköisesti aloitus katoaisi samantien lehden nettipalstalta, mutta mikäli tekisit aloitteen täällä ja viittaisit siihen lehden omalla palstalla, niin eiköhän jo vipinää syntyisi.
Aloitus olisi aiheellinen, koska näitä sananvapauden rajoja haetaan muuallakin. On se vaan ihmeellistä, että turpa pidetään tukossa, kun asia koskisi ihmisten huijaamista ja inhimilistä hätää. Sen sijaan palstatilaa kyllä riittää vuodesta toiseen samoille Nykäs-jutuille.
Olenkohan ihan väärässä, jos arvaan, että taannoinen viikon takainen jutuntynkä teetätti taas lakimiehillä hieman töitä?
"Aloitus olisi aiheellinen, koska näitä sananvapauden rajoja haetaan muuallakin."
Niin, sananvapauden nimissä tanskalainen lehti julkaisi Muhammed-aiheiset kuvat ajttelematta seurauksia. Julkaistujen kuvien vuoksi Tanskan hallitus sitten pyyteli nöyrästi anteeksi muslimimaailmalta. Toden näköisesti kukaan ei tutkinut niiden kuvien todellista alkuunpanijaa; joku aktiivisesti ajaa konfliktia muslimimaailman ja euroopan välille. Maailma elää konflikteista: media, ase- ja lääketeollisuus ja psykiatria lihoo levottomuuksista. Muslimeille vähän miinuspisteitä siitä, koska he niin voimakkaasti reagoivat kuvista. Erään muslimiystäväni mukaan ei ole olemassa mitään kuvaa profeetta Muhammedista; kukaan ei tiedä minkä näköinen ko herra oli. Joku olisi voinut piirtää pink pantherin päähän rätin ja inttää, että tuossa on suuri herranne. Ei pitäisi provosoitua jos provosoidaan, mutta ei myöskään pitäisi unohtaa hyviä tapoja ja toisen uskonnollisen vakaumuksen kunnioittamista.
>>Niin, sananvapauden nimissä tanskalainen lehti julkaisi Muhammed-aiheiset kuvat ajttelematta seurauksia
....katsomisen arvoinen tilanne, kun scientologit (kaikki 15) pitäisivät Dekkarin ja psykiatrian (huomaa oikeinkirjoitusmuoto) vastaisen mielenosoituksen Eduskuntatalon rappusilla.
Olisi siinä ohikulkevalla kansalla ihmettelemistä.
D :)
Muslimimaailmassa on kuohunut jo paljon ennen noiden kuvien julkaisua. Ne sattuivat oikeasti vain hyvään saumaan Islamimaita ajatellen. Tämä oli heille oikeutus lyödä lisää "pökköä pesään". Syy olisi voinut löytyä myös muualta. Ei siihen välttämättä noita kyseisiä kuvia olisi edes tarvittu. Ennemmin tai myöhemmin he olisivat jotakin saaneet valaakseen kansaansa lisää tuota niin pyhää vihaa... Loppumaton voimavara tuo pyhä viha, ja älytöntä uskontojen hulluus.
Vinkkinä: Takavuosina eräs poliittinen toimittaja liittyi "aatteellisina yhdistyksinä" rekisteröityihin puolueisiin vain päästäkseen mukaan yhdistysten kokouksiin ja kuulemaan mitä siellä päätettiin. Utelias kun oli... Ylistetty olkoon demokraattinen päätöksenteko! ;-D
Hienoa, että lehdetkään eivät suostu julkaisemaan kaikkia valheita!
esimerkin noista mainitsemistasi valheista?
...oi arvon scientologi:
Nämä tiedot ovat faktaa scientologiasta,sitä tavaraa, jota te ette suostu uskomaan, koska siinä ei ole CCHR:n taikka Clearwaterin leimaa.
Lausumasi oikeudenmukaisuudesta näyttä aika kornilta, vai mitä mieltä muut lukijat asiasta ajattelevat ?
D :)
Yleensä scientologit pelottelevat tekijänoikeussuojalla, mutta yleensä nämä jutut kaatuvat. Tämä taas johtuu siitä, että nousisi valtava skandaali jos Church of Scientology myöntäisi esimerkiksi OT8-materiaalien sisältävän kuvauksia Jeesuksesta harrastamassa seksiä nuorten miesten kanssa.
BUAHAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAA!IHANA PÄIVÄ TAASEN!
SCIENTOLOGIAN ARVOSTELIJAT RY ON KOUKKUUN JÄÄNEENÄ JA HE RÄPIKÖIVÄT JA EIVÄT PÄÄSE LOOKEISTA JA PALSTASTA IRTI KOSKA HEIDÄN ON PAKKO VAAN OLLA JA ROIKKUA MUKANA! ANTAKAA IHANIA KRIITTISIÄ LAUSUNTOJA LISÄÄ LISÄÄ! YÖTÄ PÄIVÄÄ ON ARVOSTELTAVA VAAN!
HIENOA YHTEISELOA KERTAKAIKKIAAN!
LOPPUA EI NÄY PALSTALLE JA SEN MAHTAVALLE HÖPINÄLLE!SEKOPÄÄ PROFFA
...olet nukkunut yösi huonosti.
Näitkö mahdollisesti kauhu-unia siitä, että allekirjoittanut toimisi "aatteellisen yhdistyksenne" puheenjohtajana ?
D :)