E-EPA

Sanotaan, että E-EPAa voi käyttää miten pitkään vain, ei tule sivuvaikutuksia tai ei ole haittaa. Mutta voiko E-EPA ohentaa veren liian ohueksi?

Olen käyttänyt sitä kohta neljä kuukautta 2 tbl aamuisin. En ole käynyt verikokeissa, mutta esim haavoista vuotava veri on kuin laihaa marjamehua. Samoin viimeisissä kuukautisissa. Yllättävän asian huomasin kun sain sormeeni syvän haavan. Haava vuoti aikaisempaa pitempään, mutta myös paranai nopeammin ja jätti tuskin havaittavan arven. Normaalisti minulla haavat paranevat huonosti ja arvet ovat isoja ja koholla.
92282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Eikös E-EPA ole kapseleita, eikä tabletteja? Meillä ainakin. Käy Bio-Vitan sivuilla (biovita.fi), sieltä löydät Tohtori Tolosen palstat ja voit lukea e-epasta ja voit vaikka lähettää sinne hänelle sähköpostia ja saat varmasti avun. Eihän mikään kalaöljy verta ohenna?!?! Meillä on ainakin auttanut loistavasti!

Äänestä
  • Kyllä ohentaa verta! Itse sain omega3-kapseleista vuotavan peräaukon haavauman, joka parani vasta kun lopetin omegat. Ei ollut epa, mutta kuitenkin - kyllä ohentaa ja haavat paranee huonommin.

    Äänestä

  • vuotaja kirjoitti:

    Kyllä ohentaa verta! Itse sain omega3-kapseleista vuotavan peräaukon haavauman, joka parani vasta kun lopetin omegat. Ei ollut epa, mutta kuitenkin - kyllä ohentaa ja haavat paranee huonommin.

    Aivan. Useimmille Omega-3 -sarjan rasvahapot todellakin sopivat erinomaisesti, mutta on yksilöitä, joilla ne todellakinohentavat verta. Tästä on raportoitu useissakin tutkimuksissa.

    Valitettavaa kuitenkin on, että mm. skeptikot ym. kaikkitietävät leimaavat joskus näitä rasvahappoja yksinomaan haitallisiksi, koska muutamille ne eivät sovi. Toisaalta on hyvä kertoa myös tämä puoli asiasta, koska tyytväiset käyttäjät eivät siitä useinkaan mainitse.

    Äänestä

Monethan syövät erilaisia kalaöljyjä siksi, että veri pysyy juoksevana ja eikä paakkuunu verisuoniin, mutta ei se liian ohueksi saisi tehdä. Voisitko ajatella pienenpää annosta, jos se määrä on sinulle liikaa????

Äänestä
  • Lääkelaitoksen TABU-lehdessä 1/2005 lääkelaitoksen ylilääkäri Anna-Liisa Enkovaara kirjoittaa kalaöljyista ja kalanmaksaöljyista ja erikseen vielä E-EPAstakin. Hänen mukaansa kalaöljy voi teoriassa ohentaa verta ja lisätä verenohennuslääkkeidein vaikutusta, mutta päiväannoksen pitää silloin olla yli 3 grammaa. Syökö joku E-EPAa yli 6 kapselia päivässä? Tuskinpa vaan.
    http://www.nam.fi/julkaisut/tabu/2005/index.html

    Japanilaisessa tutkimuksessa annettiin yli 9000 henkilölle E-EPAa 1800 mg/vrk 5 vuotta kolesterolilääkkeiden lisänä. Verenvuototaipumuksessa ei ollut mitään eroa verrokkeihin (yli 9000 ihmistä) jotka söivät pelkkiä statiineja, kummassakin ryhmässä vuotoja oli n 3 %:lla 5 vuoden aikana. Ihmisillä ilmenee siis vernvuotoja muistakin syistä kuin kalaöljystä. Esimerkiksi SSRI-lääkkeet lisäävät verenvuototaipumusta suolistosta.
    Japanilaistutkimuksen tiedot käyvät ilmi tästä linkistä
    http://tinyurl.com/jgmet

    Äänestä

joten ei kannata suuria annoksia ainanaan käyttää.

Äänestä

...vastauksista. Linkeistä löysin tarpeellista tietoa. Mm. että masennuslääkkeitä käyttävien on hyvä tietää, että ne voivat lisätä verenvuototaipumusta. Minulla on migreenin estolääkkenä masennuslääkettä, tosin pieni annos, mutta sekin saattaa vaikuttaa.

Äänestä
  • E-epan kanssa kannattaa aina huomioida mikäli samaan aikaan menee verenohennuslääkitys(Marevan jne.)tai tulee syötyä asetylisalisylihappoa(aspirin,disperin).Nämä kaikki yhdessä ohentavat verta siis entisestään.
    Ja mikäli on kala-allergia ja haluaa omegoista hyödyn niin on olemassa kasvispohjaisenakin nimellä Omega Lin.

    Äänestä

  • Mimmuli kirjoitti:

    E-epan kanssa kannattaa aina huomioida mikäli samaan aikaan menee verenohennuslääkitys(Marevan jne.)tai tulee syötyä asetylisalisylihappoa(aspirin,disperin).Nämä kaikki yhdessä ohentavat verta siis entisestään.
    Ja mikäli on kala-allergia ja haluaa omegoista hyödyn niin on olemassa kasvispohjaisenakin nimellä Omega Lin.

    Minä olen todella pahasti kala-alleginen, ollut jo lapsesta saakka. Käytin ensin Omega Lin -kapseleita, mutta sain aikaan niillä niin hirveän närästyksen (todettu pohjukaissuolihaava joskus, se ilmeisesti ärtyi), että lääkäri määräsi kuukauden Nexium-kuurin. Päätin kokeilla e-epaa varovasti, koska sanottiin ettei se aiheuta oireita. Hyvin on mennyt jo pari kuukautta eli ei allergiaa eikä närästystä (otan tietysti ruuan kanssa).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sirpsukka kirjoitti:

Sanotaan, että E-EPAa voi käyttää miten pitkään vain, ei tule sivuvaikutuksia tai ei ole haittaa. Mutta voiko E-EPA ohentaa veren liian ohueksi?

Olen käyttänyt sitä kohta neljä kuukautta 2 tbl aamuisin. En ole käynyt verikokeissa, mutta esim haavoista vuotava veri on kuin laihaa marjamehua. Samoin viimeisissä kuukautisissa. Yllättävän asian huomasin kun sain sormeeni syvän haavan. Haava vuoti aikaisempaa pitempään, mutta myös paranai nopeammin ja jätti tuskin havaittavan arven. Normaalisti minulla haavat paranevat huonosti ja arvet ovat isoja ja koholla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu