määrää, että isän on tavattava avioliiton ulkopuolella syntynyttä lasta ? Eli mies kävi vieraissa ja nyt tämä toinen nainen vaatii, että mieheni täytyy tavata lasta, vaikkei mies halua...???
onko olemassa lakia, joka....
chch
5512
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
..ole sellaista lakia. Miltä se vaikuttaisi lapsenkin kannalta, että häntä tavataan väkisin.
Elatusvelvollisuus tietysti on , jos isyys on varmennettu.
Aika kypsymätön ihminen, jos ehdottelee tuollaista. Ei kykene ajattelemaan lapsen parasta.
Ikävä tilanne kaikkien kannalta.
lastensuojelun keskusliiton sivulla oleva väite: oikeus voi määrätä sakon uhalla lapsen noudettavaksi???
Tuo fraasi tarkoittaa, että lapsi voidaan noutaa tapaamaan etävanhempaa, jos lähivanhempi jatkuvasti vaikeuttaa tapaamisten toteutumista.
Suomalaisen lainkäytön kukkanen. Laissahan annetaan Lapselle oikeus tavata muualla asuvaa vanhempaansa, mutta sitä tulkitaan niin, että etävanhemmalla on oikeus tavata lastaan.
Jos lakia ruvettaisiin nyt yllättäen tulkitsemaan siten kuin alunperin oli tarkoitus, niin silloin miehesi olisi liemessä. En ole kuullut yhdestäkään tällaisesta tapauksesta, joten olkaa rauhassa.
tapaamisoikeudesta, sovitaan sosiaalitoimistossa lastenvalvojan kanssa, silloinkun elatussoimuskin tehdään. Jos toinen vanhempi ei halua lastaan tavata tuskin on olemassa sellaista lakia, joka siihen pystyy pakottamaan. Eiköhän se ole jokaisen oman harkinnan varassa.
ei lain puitteissa velvollisuutta,
ainoastaan moraalinen vastuu ja eettinen isyys.