paperit vai ei?

ostaisitko mielummin koiran jolla on paperit vai koiran jolla ei ole niitä?
koiran jolla ei oo arvoo vai koiran jolla on arvo ja näyttely mahdollisuukset? halpa ja hintavampi koira?

oma valinta on koira jolla paperit...
15776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

koira jolla on paperit! on minun valintani. onhan se aina sitten luotettavampaa kun on mustaa valkoisella. näkee suvun ja kasvattajan tiedot. koira voi olla kalliimpi papereilla mutta onpahan noita paperittomiakin koiria nähty aika hinnakkainina.

Äänestä

Vaikka EJ rekisteri.

Koiran arvoa ei papereilla mitata, eikö se ole ennemminkin kasvattajan "arvo". Hinnalla ei ole väliä, kun olen rodun valinnut.

Äänestä

Paperillinen koira maksaa koska se on puhdasrotuinen. Miksi maksaa sekarotuisesta koirasta, sillä se paperiton on! Ei ole olemassa paperitonta puhdasrotuista koiraa. Muista se!!! Aina on jokin syy miksi pentua ei saa rekisteröityä, eli siinä on jokin "vialla".

Äänestä
  • mie en viitti maksaa puolta enempää koirasta,pelkästään paperien takia,yks paperillinen koira on ollut kävin näyttelyssä,kuis ollaakaa purenta vika eli ei tuu pärjäämään ikinä.hankin kultsun ja tämän tipsun ilman papereita,katoin tarkkaan minkälaisista olo suhteista kyseiset koirat hankin,ja vanhemmat olen nähnyt,kyllä sen näkee ku pentua menee kattoo onko kaikki kotona,esim kultsu oli aivan ihana ei pelännyt ei hyppinnyt vasten ym.olen saanut molemmista koirista mahtavimmat kaverit,niin ja vielä emät ja isät ovat terveitä,ei kai kukaa osta koiraa ellei mee ottaa vanhemmista selvää.ps.enemmin ostan koirille makupaloja,luita ym.kivaa sillä loppu summalla mitä paperi maksaa,en tykkää mokomista näyttelyistä,se on kuin missikissat,ihme ettei narttu koirille pueta bikiniä ja juhlamekkoja päälle ehkä sekin tulee muotiin kohta...mielummin harrastan koirien kanssa aglityä ym.kivaa mikä on koirille parasta..liikunta,meitä on moneen junaan.papereilla ei tee mitää,miksi maksais enemmin,kun sillä rahalla saa vaik wc-paperia montarullaa ja sitä riittää pitkään...

    Äänestä

  • kultsu ja tipsu kirjoitti:

    mie en viitti maksaa puolta enempää koirasta,pelkästään paperien takia,yks paperillinen koira on ollut kävin näyttelyssä,kuis ollaakaa purenta vika eli ei tuu pärjäämään ikinä.hankin kultsun ja tämän tipsun ilman papereita,katoin tarkkaan minkälaisista olo suhteista kyseiset koirat hankin,ja vanhemmat olen nähnyt,kyllä sen näkee ku pentua menee kattoo onko kaikki kotona,esim kultsu oli aivan ihana ei pelännyt ei hyppinnyt vasten ym.olen saanut molemmista koirista mahtavimmat kaverit,niin ja vielä emät ja isät ovat terveitä,ei kai kukaa osta koiraa ellei mee ottaa vanhemmista selvää.ps.enemmin ostan koirille makupaloja,luita ym.kivaa sillä loppu summalla mitä paperi maksaa,en tykkää mokomista näyttelyistä,se on kuin missikissat,ihme ettei narttu koirille pueta bikiniä ja juhlamekkoja päälle ehkä sekin tulee muotiin kohta...mielummin harrastan koirien kanssa aglityä ym.kivaa mikä on koirille parasta..liikunta,meitä on moneen junaan.papereilla ei tee mitää,miksi maksais enemmin,kun sillä rahalla saa vaik wc-paperia montarullaa ja sitä riittää pitkään...

    Ekana korjaan sen että kyllä on todellakin olemassa rotukoiria joilla ei ole papereita syystä tai toisesta.

    Sitten korjaan sen että agility olisi koiralle parasta.
    Moni koira toki pitää siitä ja siinä kasvaa kunto niin koiralla kuin omistajallakin. Siitä huolimatta jokaiselle koiralle agility ei ole hyväksi rakenteellisesti. Jokainen koira ei myöskään agilitystä pidä.
    Ihan sama on näyttelyiden suhteen, toiset koirat pitävät ja toiset eivät.

    Ja tuossa tuli myös valitusta kun oli hankittu paperillinen koira jolla olikin hammaspuutos. Paperit eivät takaa koiran terveyttä millään tavalla. Ihan yhtä lailla on sairaita koiria paperittomissa kuin paperillisissakin.

    Äänestä

  • paperittomia puhdasrotusia koiria on olemassa vaikka ne olisi terveitä.se syy miks pentuja ei aina rekisteröidä voi olla vaan siinä et sillon pentujen hoito voi olla kalliinpaa ja kyse on tällöin jaksamisesta ja nuukuudesta.

    ei kannata ottaa kantaa asiasta jos siittä ei tiedä mitään... parempi olla sillon hiljaa..

    Äänestä

  • ilona kirjoitti:

    paperittomia puhdasrotusia koiria on olemassa vaikka ne olisi terveitä.se syy miks pentuja ei aina rekisteröidä voi olla vaan siinä et sillon pentujen hoito voi olla kalliinpaa ja kyse on tällöin jaksamisesta ja nuukuudesta.

    ei kannata ottaa kantaa asiasta jos siittä ei tiedä mitään... parempi olla sillon hiljaa..

    myyjä voi pennun vanhempina esitellä kodistaan, kennelistään ihan mitä koiria tahansa!

    koiranpentuja on hoidettava aivan yhtä hyvin on ne sitten rekisteröityjä tai ei! pentujen hoito ei ole yhtään kalliimpaa on koirat rotukoiria tai ei. ne pitää ihan samalla tavalla ruokkia, madottaa yms. NE ON ELÄVIÄ OLENTOJA!!!

    eikö itsestäsi kuulosta yhtään omituiselta se että jokin hankkii puhdasrotuisia koiria kalliilla hinnalla ja teettää niillä sitten sekarotuisia, halpoja pentuja joita ei voi rekisteröidä kun sen sijaan tekisi pentuja joita rekisteröisi ja saisi niistä enemmän rahaa!

    Se ettei kahden puhdasrotuisen koiran jälkeläisiä ole reksiteröity johtuu aina siitä että on jokin "este" rekisteröinnille. kasvattaja voi ostajalle sepitellä ihan mitä satuja tahansa mutta aina taustalla on jokin syy, sillä eihän kukaan ole niin nuija että myy pentujaan halvalla kun voisi saada niistä rekisteröitynä "täyden" hinnan. Rekisteröinti kun ei kuitenkaan maksa kuin markoissa puhuttaessa 100-200 mk (riippuen).

    En millään muotoa mollaa monirotuisia, ihan rehellisesti monirotuisia koiria. Niistä saa moni haluamansa kaverin ja aivan yhtä hyvän kuin rekisteröidystäkin. Hinta on halpa ja jopa niitä saa ihan ilmaiseksikin. Mutta puhdasrotuisena myytävä paperiton koira on aina sekarotuinen!!! ja on silkkaa hulluutta maksaa sellaisesta lähestulkoon täyden hinnan.

    Äänestä

Rippunee koiran käyttötarkoituksesta. Jos se viettää ihan vain kotikoiran elämää, niin eihän se välttämättä tarvitse papereita.
Nykyinen koiramme on rekisteröimätön. Minä kun en ole kiinnostunut näyttelyistä tms.
Kyllä koiran kanssa voi harrastaa vaikkei sillä papereita olekaan!

Äänestä
  • Meidän uudehkolla perheenjäsenellä, jolla on mm. neljä jalkaa, häntä ja karvapeite, on kyllä papereita. On eläinlääkärin todistus että pentu on terve ja kunnossa, on ns. "neuvolakortti" johon kerätään ne tiedot rokotuksista yms hoitoon, on ruokintaohjeet kasvattajalta sekä kasvattajan puhelinnumero (sekä pennun isän omistajien yhteystiedot!) jotta voimme soittaa tarvittaessa ja kysyä neuvoa ja apua koiran kasvatuksessa. Niin ja vakuutuskirjakin löytyy.

    Hieno sukupuu koiraltamme puuttuu, virallisiin kennelliiton rekistereihin se ei pääse koska "isoisänsä" on ollut eri rotuinen kuin "isoäitinsä". Mutta meille koira on tärkeä ja rakas perheenjäsen. Eikä sen yhden paperin puuttuminen tee siitä yhtään huonompaa koiraa kuin sellaiset joilla niitä papereita on. Näyttelyihin me emme koiran kanssa aio mennä, vaan harrastamme sen kanssa kaikkea muuta. Mikä osoittautuu hänen lajikseen, se selvinnee pennun kasvaessa.

    Äänestä

kukin taaplaa tyylillään, mutta nk. paperillinen koira on kyllä turvallisempi vaihtoehto. Mutta kasvattajastahan tuo on paljon kiinni, miten hoitaa asiat.
Paperitonta rotukoiraa en ostaisi missään tapauksessa, sekarotuisen kyllä.

Äänestä

siis kun luin sun viestin,huh huh sanon vaan..paperit ei tee koirasta arvokkaampaa,pää asia että niillä on hyvä olla,mielestäni koirat ovat ilman papereita helvetti yhtä arvokkaita ku paperi koira,yks hyvä vinkki sulle osta seuraavan kerran kunnon paperi koira, maksa mitä haluut maksaa,tiimarista saa halvalla ja saat vielä valita värin,sit otat kauniisiin kätösiin sakset ja voit leikkaa vaik minkä rotusia koiria tahansa ja vielä saat valita värinkin,aatteleppa...hyi hemmetti ku puistuttaa päätä sun kirjotus, koira jolla on arvoo vai koira jolla ei oo arvoo,jokainen koira on arvokas perheen jäsen...kipin kapin tiimariin.

Äänestä

siis kysymykselläni ei ollut tarkotus loukata ketään! halusin tietää teidän mielipiteitä asiasta.
ite oon tietysti sitä mieltä et jos haluu kotikoiran ei sillä tarvii välttämättä olla paperita, mutta jos haluu näyttelykoiran tai muuten vaan olla tarkempi koiraa ostessa niin ilmanmuuta kannattaa ostaa koira papereilla.mutta koiraa hankkiessani kiinnittäisin huomiota että onko eläinlääkäri tarkistanut koirat. se se on kaikista tärkein.
mun mielestä koira on hyvä kaveri ilman mitään papereita ja muita todistuksia. se nyt on varmempaa ostaa koira papereilla...

Äänestä
  • oisit tuonnu asian heti esille,ei välttämttä tälläistä potaskaa olisi syntynyt,edelleen sanon,sekä paperi että paperiton koira on saman arvonen,vaikka ei ei pääsisi missi tai mr kisoihin.

    Äänestä

Se onko koiralla paperit tai ei, ei muuta koiran arvoa omistajansa silmissä, ainakaan toivottavasti. Mutta jos hankit rekisteröimättömän "rotukoiran", on aina olemassa vaara että suosit eläinrääkkäystä. "Kasvattaja" teettää esim. pennut samalla nartulla joka juoksusta, jolloin joka toista pentuetta ei saa rekisteröityä. Tai sitten saatat joutua pahasti huijatuksi, vanhemmat eivät välttämättä ole terveitä, tai ainakin niiltä puuttuu vaadittavat terveystutkimukset, lonkkakuvat, silmäpeilaukset ym. Tai sitten vanhemmat eivät edes ole puhdasrotuisia. Hyvin usein on kyse pentutehtailusta vain rahan vuoksi.

Jos välttämättä haluat "puhdasrotuisen" rekisteröimättömän koiran, ota erittäin tarkasti selville MIKSI pentuetta ei ole rekisteröity. En pidä rahanpuutettakaan hyväksyttävänä syynä, miten tällaisella ihmisellä voisi olla varaa hoitaa emä ja pentue hyvin, jos ei ole varaa rekisteröidä?

Sekarotuiset vahinkopentueet hyväksyn, mutta en tahallaan tehtyjä sekarotuisia se paremmin kuin kahden samanrotuisenkaan pennuttamista, jos yhdistelmä ei ole tarkkaan harkittu ja tarkoitus rekisteröidä.

Äänestä

olet ihan oikeassa jos otat paperikoiran. mikään ei keljuta niin paljon jos on hyvä koira ja ilman papereita et voi viedä näyttelyyn.
puskapentueet on mitä on. mutta paperikoirasta näet mitä olet saanut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ilona kirjoitti:

ostaisitko mielummin koiran jolla on paperit vai koiran jolla ei ole niitä?
koiran jolla ei oo arvoo vai koiran jolla on arvo ja näyttely mahdollisuukset? halpa ja hintavampi koira?

oma valinta on koira jolla paperit...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu