Uudehko Primera 1,6

Kun kelit lämpenee, kulku paranee.
Miksi moottorin lämpotila ts. jäähdyttimen läpötila on n. 50 C`. Miksi se sammuu liikkeellelähdettäessä helposti? Peräluukku jäätyy talvella. Se on laiska ja vääntö on surkee. Ajettu 35 tkm, vm 2004.
Kesällä se menettelee. Ilmeisesti osasyynä se, että se tehdään Englannissa.
2533
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

huoltoon. Takuu korvaa. Oisko termari viallinen.

Äänestä

Ajoin primeralla 60 tkm lyhyttä ajoa, käytännössä ei mitään huolia.
Primera 1.6 vaatii kierroksia, tehoa on paljon, jotta vääntää, 3000 kierrosta kone herää ja kulkee keyemmin. Kone tykkää kierroksista. Tämä ajotapa ei nosta juurikaan kulutusta. Malli on painava 1.6 koneelle, joten vääntö loppuu ennekuin teho. Olisiko termostaatti rikki, kun kone käy noin kylmänä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Outoa kirjoitti:

Kun kelit lämpenee, kulku paranee.
Miksi moottorin lämpotila ts. jäähdyttimen läpötila on n. 50 C`. Miksi se sammuu liikkeellelähdettäessä helposti? Peräluukku jäätyy talvella. Se on laiska ja vääntö on surkee. Ajettu 35 tkm, vm 2004.
Kesällä se menettelee. Ilmeisesti osasyynä se, että se tehdään Englannissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu