Pahviputki?

Heps!
Olisi tarve n50cm halkaisijaltaan olevalle pahvihylsylle. Oisko jollain tietoo mistä tommoisen vois löytää? Pituutta tarvin 2m tai yli voi olla lyhyempikin jos saan 2kpl, eli voin jatkaa.
Tarkoitan jotain sellaista mitä käytetään esim. muovimattojen hylsynä.
85638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Rohkeasti vain kysymään sisustusliikkeistä ja kangaskaupoista ja rautakaupoista :)

Äänestä
  • Taitavat olla halkaisijaltaan liian pieniä?
    Onkohan esim. painotalojen käyttämät tarrapaperit isommissa hylsyissä? tarrahan kipristyy rullalle, jos se on ohuessahylsyssä.

    Äänestä

Kannattanee kysellä joistakin painotaloista tai tellisuuslaitoksesta. Riippuen tietysti mihin sitä tarvitse voihan tuollaisen pyöräyttää vaikkapa aaltopahvista jos on tilaa...

Äänestä
  • Kahdesta kirjapainosta ja kahdesta lehtipainosta sekä useammasta rautakaupasta, mutta siellä halkaisijat n. 3tuumaa? EI RIITÄ.
    Lopputulos on, ettei saa mistään. Kyllä vituttaa!

    Äänestä

Takavuosina muoviteollisuuden raahaaineita pakkasivat pahvitynnöreihin, en tiedä nykyään voi olla säkkitavaraa.

Muovisia siltaputkia kyllä löytyy, mutta ne on muovia.
peltiseppä voisi tuollaisen vääntää pellistä...käviskö?

Taii sitten pahviputki menee tekohommiksi.
Kartonkia rullalle ja tapettiliisteriä väliin.

Äänestä

Googleta postitusputki. Löytyy vaikka mistä.

Äänestä
  • Hehe, yli kymmenen vuotta mennyt aikaa niin eiköhän tuohon jo ratkaisu löytynyt :D

    Äänestä

  • Niin, yleensä asioilla on tapana järjestyä - tavalla tai toisella. Ärsyttää, että vanhoja keskusteluja saa nostettua ylös, ne pitäisi lukita.

    Rautakaupoissa ja vastaavissa on muuten isompia putkia kuin postitusputket. Niitä käytetään esim. betonipilarien valuun. Mutta tuskin niissäkään puolimertrisiä on.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mistä löytyy? kirjoitti:

Heps!
Olisi tarve n50cm halkaisijaltaan olevalle pahvihylsylle. Oisko jollain tietoo mistä tommoisen vois löytää? Pituutta tarvin 2m tai yli voi olla lyhyempikin jos saan 2kpl, eli voin jatkaa.
Tarkoitan jotain sellaista mitä käytetään esim. muovimattojen hylsynä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu