Digiradiosta nauhoittaminen mp3??

Kertokaa mikä on paras tapa nauhoittaa digiboxin digiradiosta tietokoneen kiintolevylle mp3:siksi Huomasin, että olisi mahdollisuus liittää tietokoneeseen rca piuhojen kautta tai tuosta optimaalisesta spdif liitännästä.
1379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tuo onnistuu, jos tavallisessa digiboksissa on valmiit audiolähdöt joko RCA-liittimillä tai scartilla. Tietsikan päässähän on yleensä audiolinjaliitäntä lin-in, japanilainen 3mm miniplugi joten tarvitaan vain sopiva välipiuha. Saattaapa parhaimmissa PC:issä, olla jopa optinen spdif-input-liitäntä, jolla pääsee myös tekemään sitten "täydellisen" äänityksen. Jos se sama liitäntä löytyy myös digiboksista, tietenkin.

Linja-liitäntä saattaa aiheuttaa äänitykseen hurinaa, mikäli digiboksi on kytketty (maadoitettuun) antenniin ja tietokone maadoittamattomaan pistorasiaan.

Lisäksi tarvitaan vain äänitysohjelma, esim. ilmainen Audacity on lyömätön.

---------------------------

Helpolla pääsee myös, jos tietsikassa on vaikka usb-liitäntään kytketty pikkuinen digiboksi - mulla on esimerkiksi palikka, jonka saa Saksasta halvimmillaan alle viidenkympin.

Tällainen tallettaa kovalevylle suoraan niin valitun tv- kuin radiokanavankin bittivirran, siis täydellisenä. Digiradiolähetteen tiedosto on .mp2 -muodossa (192kbps) ja pitäisi olla sellaisenaan toistettavissa myös mp3-soittimilla (ainakin CD/mp3 -soittimilla toimii) ja jos haluaa vielä pakata lisää, niin se onnistuu vaikka Audacityllä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kake24 kirjoitti:

Kertokaa mikä on paras tapa nauhoittaa digiboxin digiradiosta tietokoneen kiintolevylle mp3:siksi Huomasin, että olisi mahdollisuus liittää tietokoneeseen rca piuhojen kautta tai tuosta optimaalisesta spdif liitännästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu