Mulla on kotisivut valmiit mutta kun siirrän ne ftp ohjelmalla personal.inet.fi kotisivutilaan niin eipähän näykään kaikki kuvat.
Muutama jpg kuva näkyy mutta suurin osa ei,mikä mättää??
Vaihdoin yhden jpg kuvan sitten kuvankäsittelyohjelmalla gif kuvaksi ja tallensin sen muistioon sekä kansioon ja siirsin uudelleen kotisivuille.Sinne se samainen kuva gif formaatissa meni ja näkyi myös.
Mikä mättää????????
Gif formaatti kun on kilotavuiltaan senverran suurempi kuin jpg niin ei viitsisi kaikkia kuvia vaihtaa gif kuviksi.
Modeemilla kestää sitten ikuisuuksia kun sivut aukeaa.
Mikä neuvoksi?
Muutama jpg kuva näkyy mutta suurin osa ei,mikä mättää??
Vaihdoin yhden jpg kuvan sitten kuvankäsittelyohjelmalla gif kuvaksi ja tallensin sen muistioon sekä kansioon ja siirsin uudelleen kotisivuille.Sinne se samainen kuva gif formaatissa meni ja näkyi myös.
Mikä mättää????????
Gif formaatti kun on kilotavuiltaan senverran suurempi kuin jpg niin ei viitsisi kaikkia kuvia vaihtaa gif kuviksi.
Modeemilla kestää sitten ikuisuuksia kun sivut aukeaa.
Mikä neuvoksi?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Periaatteessa ei pitäisi olla mitään eroa, ovatko kuvasi jpg vai gif, molempien kuuluu näkyä.
Oletko katsonut koodista että viittaat juuri niin kirjoitettuun tiedostonimeen, jolla kuvat on tallennettu, esim. Kuva.jpg ja kuva.jpg ovat kaksi eri asiaa. Myöskään välilyöntejä ei kuvatiedostojen nimissä ole suotavaa käyttää.
Ja tietysti sekin kannattaa muistaa, että tiedostopolut ovat oikeat.
Asiaa tietysti auttaisi jos olisi sivu jota käydä vilkaisemassa, ja tieto että mitä kuvia siellä pitäisi näkyä.
Yleensä kuvat ei näy sen takia että sun html-koodissa ne on väärässä polussa. Joko sillä osoitteella missä ne on sun kotikoneella, eli jotain c:\kuvatporno.jpg
Jos kuvat on samassa hakemistossa palvelimella kun html-sivu niin riittää
ja jos ne onkin alihakemistossa kuvat niin sitten
Ainakin unix-palvelimella on eroa isoilla ja pienillä kirjaimilla, eli Kuva.jpg ei ole sama asia kun kuva.jpg
http://personal.inet.fi/koti/paivinen/
Kuva sivulla eka kuva on gif ja viimeinen kuva myös.Samat kuvat ovat kansiossa myös jpg muodossa mutta ne eivät näy vaikka muutan html sivulle niiden nimet ihan prikuleen.
Kaikki kuvat on siirretty myös ftp palvelimen kautta,kaikki löytyvät listalta.
Olen tietoinen kyllä siitä että nimet pitää olla prikuleen samat kuvassa ja html sivulla ja olen koodeja tuijottanut silmät soikeena mutta vikaa ei vaan löydy.
Nämä sivut ovat tuolla jonkin aikaa koska ovat sellaiset harjoituskappaleet vaan...
Kuvat voisivat olla tietty pienempiä mutta kunhan nyt ekaksi ymmärtäisin mikä tässä mättää kun kuvat ei näy?
Nuo kuvat on vaan mun naaman kuvia ja lopullisilla sivuilla on myös muutakin kuvaa...ja juttua.
Eli tässä vaiheessa tänne laitoin vaan tuonverran kuvaa näkyviin koska ongelma selviää jo noilla sivuilla tai sitten ei?
Kyllä siellä tuntuisi olevan sellainen n. 94kiloinen kuva nimeltä kyyhky.gif
http://personal.inet.fi/koti/paivinen/kyyhky.gif
Ei siinä kyllä mitään näy mutta kyllä selain sitä sentään lataa.
Sen sijaan kyyhky.jpg ei takuulla ole ainakaan pääkansiossa.
etusivu.jpg löytyy mutta etusivu.gif taas ei ole siellä. Noista voi varmistua kirjoittamalla koko osoitteen alusta saakka osoiteriville, eli http://jne....
Minäpä tallensin sen kuvan ja avasin gif-animaatioeditorilla ja tallensin uudestaan niin johan alkoi näkymään. Eli tällä kertaa kyseessä on jollain tavalla kummallinen gif-animaatio jota selaimet eivät osaa näyttää. Ei ainakaan Opera osannut. Koita siis käyttää jotain toista editoria.
Muuten, kun noita esimerkkikuvia tai siis niiden ongelmia pistää sivulle testausta varten niin kannattaa aina laittaa kuvalle määritteeksi border="1" niin ainakin kuvan paikka löytyy sivulta.
Niin mä olen katsonut vaan noita sivuja IE:n selaimella ja sillä näkyy kaikki kuvat,tosin juuri osa on gif ja osa jpg formaatissa.
Siis tää on huimaa tää homma kun pelaa ei pelaa jutut...
Mä tarkoitin tuolla jpg gif jutulla sitä että jos kirjoitan muistioon parin kuvan kohdalla kuvan jpg formaatissa,kuva löytyy samalla nimellä kyllä siitä kansiosta,eli nimet on identtiset niin mitään ei näy sitten siirretyillä sivuilla.
Sitten kun käsittelin kuvan photosopissa gif muotoon ja tallensin sen sinne samaan kansioon ja muistioon muutin gif muotoisen kuvan nimen ja siirsin ne sitten sinne ftp ohjelmalla uudelleen niin johan alkoi näkymään...
Voikohan tätä enää monimutkaisemmin sanoa :-))
Tää menee kohta tieteeksi tää juttu..huoh
etusivu.gif kuvaa siellä ei ole sentakia kun se näkyi jpg formaatissa...niitä jotka alun alkaen näkyi jpg formaatissa niin ei ole laitettu gif formaattiin ollenkaan ...gif ja jpg löytyy vaan niistä kuvista jotka temppuili..
Sallinette tämän pienen kirouksen...
Laitoin tuossa äsken yhden kuvan nimeksi vaan jpg ja muutin sen myös muistioon samalla nimellä.
Se oli yksi kuva joka temppuili...no siirsin sen sitten ftp ohjelmalla kotisivuille.
Huomasinkin yhtäkkiä että kuvan nimi oli jpg.JPG
eikä suinkaan jpg.jpg niinkuin muistiossa luki.
Itse en kyllä ole käyttänyt missään vaiheessa isoja kirjaimia mutta jossain kuvan tallennus tai käsittelyvaiheessa tiedä sitten missä niin tuo peräosa tuli isoilla kirjaimilla...
Siinä se vika vaan ei äly riittänyt sitä tajuamaan kun ei itse ole niitä isoja kirjaimia käyttänyt!!!!?
Ja todellakin olen vannonut että kaikki täsmää muistiossa ja kuvissa,vaan tuo kun ei ole itse kirjoittua tuo iso JPG vaan todellakin tulee tästä koneesta näköjään automaattisesti.
Kun tarkoituksella niitä isoja kirjaimia olen välttänyt tuossa kuvaformaatissa!
Mistähän helskutista ne sinne on tulleet?Siihen ei "blondin" äly riitä..
Jotkut ohjelmat vaan luulevat olevansa kovinkin fiksuja kun laittavat väkisin kuvalle päätteen sellaisena kun haluaa. Jos valitset tallennusmuodon (esim. jpg) niin älä laita tallennettavalle kuvalle mitään päätettä. Pistä vaan kuvan nimi (esim. etusivu), koska jos ohjelmaa käsketään tallentamaan se jpg:nä niin se laittaa sen päätteen sinne joka tapauksessa.
Ainakin Photoshopissa näkyy tallennusvaiheessa ruutu rastia varten ja vieressä lukee "Use Lower Case Extension" (eli tiedostopääte pienillä kirjaimilla).
Mutta itse ongelmasta vielä sellainen juttu että nyt animaatio näkyy IE:llä mutta ei edelleenkään Operalla. Tämä taas johtuu täsmälleen väärin tehdystä html-koodista. Taulukon koodi kuuluu olla muotoa:
solun sisältö
solun sisältöä..
lisää sisältöä
Mihinkään muualle EI SAA LAITTAA sisältöä kun soluun, eli siis td-tagien väliin.
Nyt taulukkosi on muotoa:
Otsikko
sisältöä..
kuva
kuva, mailiosoite
Sisennyksiä kannattaa käyttää koodissa jotta näkee paremmin taulukon rakenteen. Kaikki minkä aloittaa täytyy myös lopettaa ja mitään mitä ei ole aloitettu ei myöskään saa lopettaa.
Eli väärin tehdystä html-koodistakin voi johtua ettei kaikki näy mitkä on tarkoitettu näkymään.
...en minä saa sitä animaatiota vieläkään näkymään Operalla. Ihmettelen tosiaan suuresti miksei tämä suostu nimenomaan tuota animaatiota näyttämään, muut kyllä näkyy..
Ja tuolla ingengöringin älyllä tarkoitin niitä ingengöringejä jotka noita ohjelmia tekee, en itseäni; minen ole ollenkaan insinööri eikä älyäkään oikein löydy:)
Kiitos tuosta html opetuksesta..Täytyy pähkäillä sitä "blondi" päässäni.
Operan selain on ladattu ja ihmetelty näkymää senkautta :-).
Sivut on poistettu joten jatkan niiden hiomista kun kuitenkin tuo jpg ongelma on selvitetty.
Photoshopissa näköjään tulee niitä isoja kirjaimia siihen perään...
yleensä voi lähtee siitä että kaikkki sivuilla oleva grafiikka (bannerit, napit..) on gif-formaatissa, mutta esim. "valokuvat" jne. laittaa pakattuun (vaikka jpg) muotoon..
Suosittelisin kuitenkin pistämään KAIKKI kuvat .jpg-muotoon, jotka eivät sisällä animaatioita (jotka usein kyllä ovat sellaisia, että alkaa kysymään miks näitä edes on..).
Ja kun vielä säätelee jpg -kuvan pakkaussuhdetta saadaan varsin tiivis ja näyttävä sivu jolloin ei tarvitse tuskailla isojen ja huonosti pakkautuvien giffien kans, ne ku muuttuvat aika karmeen näkösiks useimmiten kun pakkaus ei oo kohdallaan.
Jopa taustakuvat ja rollOver-kuvat voivat viedä yllättävän paljon kaistaa jos ne on pakattu huonosti.
Mutta tämäkin oli taas oma mielipiteeni.
Mukavaa, jos saadaan keskustelua aiheen tiimoilta ;D
Giffien kokoa voit pienentää esim. Photoshopissa tai Fireworksissä muuttamalla käytettävien värien määrää, jos kuvassa on vain valkoista ja mustaa väriä, ei kannata käyttää giffissä 256 väriä, vaan kahta.
Jpg laatu ja koko kannattaa suhteuttaa esim. Fireworksissä Preview'n avulla.
Jos tarvis osittain läpinäkyvä kuva, kysymykseen tulee vain gif.
Ja kyllähän niitä täysinkin läpinäkyviä kuvia tarttee.
Jep, tuota kahden värin käyttöö en tullu ajatelleeks ku en oo sellasia koskaan tarvinnu mut mikäli kuvassa on värejä ja opacity-muutoksia ja haluaa värien pysyvän täsmälleen samoina, kannattaa tukeutua .png-formaattiin mikäli käytössä on Photari tai edes vastaava, joka niitä osaa tehdä oikein.
Kokoa 'saattaa' tulla lisää muutamia kilotavuja mutta laatu on kyllä sen mukaista. Eikä tässäkään ole testaamillani kuvilla kuin 2-3 sekunnin latausviive 56.6 kbp-motukalla.
Mutta mikäli tuossakaan ei väreillä oo merkitystä, niin kyllä sanoisin että kannattaa siinä tapauksessa käyttää sitä giffiä..
..toisaalta jpg ei pysty ihan niin kivaan jälkeen vähillä väreillä, giffeissä on additive web-colors ja giffien asetuksia on helppo muokata. jpegissä on vaan quality asetus...
ja saa aika iso giffi olla että se vie liikaa tilaa..
tuli sellanenkin mieleen, että jpegillä ei voi tehdä läpinäkyvää, kun taas giffissä on alpha-channel.
.. ja giffissä on interlace mahdollisuus!