mitä tarkoittaa derby? mm. hänen derbynsä tai derby ottelu jne.
derby?
8
936
Vastaukset
- ossi
Tarkoittaa paikallisottelua... esim lontoon derby arsenal vs tottenham
- pepe
puolestaan sitä että kumpikin joukkue on samalta paikkakunnalta. Joukkueet voivat jakaa myös stadionin "isännyyden".Derbyt ovat yleensä kovalla jännitteellä ladattuja. Esim. man city- manu u.
- peku_1982
Derby on kaupunki East Midlansissa, keskellä Derbyshireä Isossa Britanniassa. Sen asukasluku on noin 220 000. Kaupungin läpi kulkee Derwent-joki.
:) että silleen
mut kai se on jotai niinku jännä matsi? niinku ne puhuu aina paikallisderbystä, ne on ainaki futiksessa ihan käsittämättömiä otteluita.- ManGo
ei se varsinaisesti tarkota jännää peliä, mutta paikalliskamppailut on yleensä aika tunteellisia, kun samalta alueelta kerran ollaan... ja molemmat haluu olla kaupungin parhaita!
- Hmmmm
ManGo kirjoitti:
ei se varsinaisesti tarkota jännää peliä, mutta paikalliskamppailut on yleensä aika tunteellisia, kun samalta alueelta kerran ollaan... ja molemmat haluu olla kaupungin parhaita!
Siis joku kysyy mikä on derby,niin pitääkö siihen kaikkien laittaa sama asia eri muodossa?
Siis järetöntä paskaa... - derby
Hmmmm kirjoitti:
Siis joku kysyy mikä on derby,niin pitääkö siihen kaikkien laittaa sama asia eri muodossa?
Siis järetöntä paskaa...Mikä derby pelataan derbyssä ja miksi näin on????
- jotain sinnepäin
derby on paikallisottelu kuten HJK-JOKERIT
- fazonk
kukaan tuollaista edes kysyy.Kaikkihan sen tietävät, jopa tämä kysyjä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18822442Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant849659Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.477627Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886418SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1896133Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495122HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1184776Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074489Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,322669Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1012229