Latasin yhen Commodore 64 -emulaattorin mutta en osaa aloittaa peliä sillä. En enää muista mitä READY-kohtaan piti kirjoittaa. Mitä piti kirjoittaa?
Commodore 64
Miettijä
2360
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kuusnelosen kutsuminen konsoliksi on jo loukkaus :)
READY:n jälkeen yleensä ladataan ohjelma LOAD-komennoilla. Tätä ei tarvitse kuitenkaan emulaattoreissa yleensä huolehtia sillä niihin on koodattu omat kommervenkkinsä. Hieman on unohtuneet miten emuissa niihin pääsi käsiksi mutta kokeile esc tai F9-näppäintä painella. Sitten sitä kautta voi valita suoraan ladattavan ohjelman ja viilailla mm. joystick-emulaatiota. Tarkista ohjekirjasta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=105&conference=636&posting=22000000014188286
Jos et saa pelejä toimimaan omalla emullasi, niin tuolta ainakin saat ketjusta niin yksityiskohtaiset neuvot yhteen parhaimmista emulaattoreista ettet varmasti voi epäonnistua.