SR 20 de -95 moottori 92kw

Mitkä tulpat? Onko tää samoma kone kun GT:ssä? Auton oma ohjekirja ei kerro kyseisestä koneesta mitään. Auto on 2.0 SLX farm. -95, ilmeisesti näitä on aika vähän. Liikkeessä sanovat juhlamalliksi.
71419
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

halvat muutaman euron kipale.
perus 2 litrane mylly.

Äänestä

NGK:BKR5EY ,BERU:14FR-8KU ,BOSCH:FR7KC tai
CHAMPION:RC9YCC

Äänestä
  • NGK:BKR6EY, toimii hyvin. Aattelin tarkistaa onko oikeet.

    Äänestä

Paskat se mikään juhlamalli ole, tosi harvinainen kylläkin. Kone on pääosin sama, mutta GT:n koneessa on kyllä eroja vielä.

Älä vaan maksa mitään lisähintaa siitä hyvästä, että väittävät juhlamalliksi, harvinaiseksi tms.

Äänestä

Wagonin (W10) kone on SR20De, 85 kW. Vain sedanissa (P10) on tuo 92 kW:n SR20De-moottori.

eGT:ssä on periaatteessa sama kone (SR20DE), mutta vähän korkeammalla viritysasteella (110 kW). SR20De:n ja SR20DE:n eroja:

- SR20DE:ssä (eGT) peltipakosarja vakiona
- erilaiset nokka-akselit
- Ruiskun ohjelma eri
- Ruisku erilainen (?)
- Puristussuhde eGT=10,0, 2.0=9,5
- Männät kansi erilaiset (eri varaosanumero)
- SR20De:ssä pakokaasujen takaisinkierrätysjärjestelmä

Moottoreiden tunnisteena käytetään joissakin yhteyksissä myös merkintöjä SR20DEL (85/92 kw) ja SR20DEH (110 kW).

Lisää juttua:

http://www.autowiki.fi/index.php/Nissan_Primera_P10

Äänestä
  • Toi mun on farkku. Rekisteriotteessa on 92kw ja takana on levyjarrut. Konehuoneessa kannessa lukee twincam ja ilmanputsari on laatikko akun takana. 85kw farkuissa on rumpujarrut takana ja iso reiska ilmanputsarina. Muuten kiitti tosta linkistä.

    Äänestä

  • Primu kirjoitti:

    Toi mun on farkku. Rekisteriotteessa on 92kw ja takana on levyjarrut. Konehuoneessa kannessa lukee twincam ja ilmanputsari on laatikko akun takana. 85kw farkuissa on rumpujarrut takana ja iso reiska ilmanputsarina. Muuten kiitti tosta linkistä.

    Mielenkiintoista, noi autowikin tiedot on suoraan -95 vuoden esitteestä, jossa siis mainitaan että W10 on nimenomaan tuolla 85 kw moottorilla.

    Esitteessä mainitaan myös, että bensa-wagonissa on aina levyt, mutta diesel-wagonissa ne ovat lisävaruste (paitsi ABS:ien kanssa vakiona).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Primu kirjoitti:

Mitkä tulpat? Onko tää samoma kone kun GT:ssä? Auton oma ohjekirja ei kerro kyseisestä koneesta mitään. Auto on 2.0 SLX farm. -95, ilmeisesti näitä on aika vähän. Liikkeessä sanovat juhlamalliksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu