Mulla on 96/97 Megane, jonka mittariston valoista osa ei pala. Eli bensa- ja lämpötilamittarit on pimeinä, samoin nopeusmittarin vasen reuna. Koputtelu ei auta eli missä vika? Sulakkeessa? Liitoksissa? Vaiko ehkä lamppu palanut? Huolto on kohta tulossa, joten asia selvinnee sielläkin, mutta jos jollain on kokemuksia vastaavasta, niin olis kiva tietää mikä on todennäköisin syy tähän vikaan. Kokemuksia kun on korjaamoista, joissa meitä naisihmisiä vedätetään kybällä tekemällä täysin turhia ja kalliita korjauksia...
Meganen mittariston valot
9
5581
Vastaukset
- rellutelija
poltimot ovat palaneet ja niiden vaihto otaa aikaa noin 1 h ja polttimoita menee noin 10 kpl!
kustannus on varmaan noin 70 € merkkikorjaamolla mutta taas jos viet auton esim SEPPÄSELLE korsooseen (entinen) merkki korjaamo niin kustanus on varmasti noin puolet pienenpi.- Heidi
Kiitos, relluttelija, vastauksestasi :)! Itseasiassa juuri tuolle Seppäselle olin ajatellut autoni huoltoon viedäkin, joten saavat vaihtaa nuo polttimot samalla.
Hyvää syksynjatkoa :)! - Kirjaa lueskellut
Haynesin korjauskäsikirjassa on selitetty juurtajaksain Meganen (96-98) mittaritaulun irroitus ja lamppujen vaihto. Ei muuten ole vaikeaakaan, kun kuvituksen ja tekstin avulla on näytetty ns. "piilossa" olevat kiinnityskohdat ja -ruuvit.
Valitettavasti kirjaa saa vain englannin- ja ranskankielisinä. Lisäksi englanninkielisessä häiritsee joissakin paikoissa oikeanpuoleinen ohjaus ja mailimerkinnät huoltoväleissä.
Jo mittarilamput itse vaihtamalla säästää kirjan ostohinnan. - Valopää
Kirjaa lueskellut kirjoitti:
Haynesin korjauskäsikirjassa on selitetty juurtajaksain Meganen (96-98) mittaritaulun irroitus ja lamppujen vaihto. Ei muuten ole vaikeaakaan, kun kuvituksen ja tekstin avulla on näytetty ns. "piilossa" olevat kiinnityskohdat ja -ruuvit.
Valitettavasti kirjaa saa vain englannin- ja ranskankielisinä. Lisäksi englanninkielisessä häiritsee joissakin paikoissa oikeanpuoleinen ohjaus ja mailimerkinnät huoltoväleissä.
Jo mittarilamput itse vaihtamalla säästää kirjan ostohinnan.Mulla kanssa hävis valot mittareista, ja Haynesista löytyi apu. En kyllä jaksa käsittää miten englannin kieli, mailit tai oikeanpuoleinen ohjaus voisi tuottaa kenellekään ongelmia. Ainakin kaikki alle 55-vuotiaat on lukeneet koulussa enkkua :)
- Repa
Mittarivalolamput on aika helppo vaihtaa itse.
Kojelaudan kulmista ruuvarilla kaiutinritilät pois. Sieltä löytyy 2 ruuvia, ovat 6 tähtiavaimelle. Ruuvit pois, ja eikun varovasti
nostamaan kojelaudan yläosa pois. Aloittaa voi vaikka apumiehen puoleisesta kulmasta vähän kerrallaan. Mittaristo on kiinni 3:lla tähtiruuvilla.
Johtoliittimet on lukittu paikalleen, käännetään
lukitusta jolloin saa liittimen pois. Mittari pöydälle ja lamppuja vaihtamaan. Ovat -96 lasikantalamppuja 1,2w. Lähtevät pihdeillä varovasti vetäen. Tänään vaihdoin ja aikaa meni noin puoli tuntia. 10 lamppua maksoi 8 €.- 2.0 16v 2d
Tuo aika siinä menee kun itse tekee. Ei voi helpommksi Ranskan pojat asiaa tehdä tai sitten lamput vaihdetaan mittariston etupuolelta. Mulla kojelaudan "kansi" lähti parhaiten kun otti tukevan otteen siitä rarin molemmin puolin ja junttasi ylös. Naps ja poks ja irti oli... Ehjänä. Ihme.
- Megane Girl
AlfaMerin korjauspas sanoo että ledeillä ei ole polttimoita ja sen vuoksi 96 meganen(mulla ainakin) koko mittaristo pitää uusia..
- lssah
Alkuperäisestä Haynesin kirjasta www.ago.fi tuokin asia selviää paremmin.
- Anonyymi
Minulla kierroslukumittari osittain pimeänä. Laitoin sisätilalämmittimen puhaltaan yöksi kuskin jalkatilassa eteen ja ylös niin aamulla alkoivat toimimaan pari päivää .
Sitten taas pimeni vasen reuma . Taas yöksi lämpöä ja se auttoi. Ilmeisesti saa kosteutta vaan mistä ja mitä kautta.??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1942665Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki492608- 1792550
Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from702252Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276712115Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen412105Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä21985Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la731586- 1461467
Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue01340