Inspiroivia elämäkertoja?

Vinkkejä hakemassa

Kenen elämäkerta/omaelämäkerta on inspiroinut sinua erityisesti? Miksi

7

1694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loskoipio

      Tietennii Kalle Päätalon Iijoki-sarja. Siihen verraten oman elämän pikku hankaluudet on leikintekoa.

    • humanisti

      Erno Paasilinna kirjoitti Arndt Pekurisen elämästä ja teloituksesta hienon kirjan Rohkeus. Se kannattaa lukea, jos pystyy; muistuupa mieleen että Suomen historia sivistysvaltiona on lyhyempi kuin haluaisimme muistaa. Niin vain vielä jatkosodan aikan teloitettiin ilman oikeudenkäyntiä mies jonka ainoa "vika" oli se että hän ei halunnut tappaa ketään.

    • booky

      Luin vuosia sitten M.K Gandhin elämänkerran. Se on tässä vieressä ja hymyilyttää: 20 rupiaa hinta ja kustantajaa en rupea kirjoittamaankaan, kun on Ahmed-alkuinen pitkä intialainen ritirämpsy, mutta englanninnos on hauskasti Trust-sukunimisen henkilön :). Keltaista, ohutta, huokoista paperia.Ensimmäinen ilmestymisvuosi 1927, First Edition 6000 Copies, This Reprint 25 000 Copies (vuonna 1999) ja Total 779 000. Onkohan jo miljoona ylitetty? VOiko tätä pitää jo klassikkona? Filosofisena kalssikkona? Minusta olen nähnyt muutama vuosi sitten suomennoksenakin, tämä varmaan selviää jostain hakupalvelimesta nopeasti.

      Ne asiat, joista pitää ja aihealueisiin liittyvien ihmisten elämänkertojakin sitten ainakin itse pitää mielenkiintoisina. Olen aina ihaillut suomalaisten kultakauden taiteilijoiden todellista kosmopoliittiutta (noinko se taipuu... :)) Kulkeminen on ollut paljon vaivalloisempaa kuin nykyisin ja niin ovat suvereenisti kulkeneet Venäjät, Saksat, Ranskat ja Italiat tosta noin vain. Ei mitään valmismatkakäpäsyjä ja maailmanvalloitusmeininkiä vaan todellisia kosmopoliitteja kielen hallintaa myöden.

      Kolille on nykyisin asfalttitiet ja hissi. Olen aina ihmetellyt mielessäni, että mitenkä ihmeessä umpierämaahan ovat haalanneet kaikki sutinsa, pensselinsä, kankaansa, värinsä, tuubinsa, palettinsa, telineensä, tärpättinsä. Sääskiä kesäiltana mustanaan ilman offia. Ei Kolillekaan minkään aasien tai sherpojen kanssa kuitenkaan kiivetty.

      Väisälänmäen huipulla taisi kuitenkin olla maalaistaloja, mutta Tuusulanjärvi erämaata. Siellä suksilla päiväkausia umpihangessa leivän eteen. Väliin Pariisissa solmio kaulassa. Ihme heeboja.

    • venheessä

      Insipiroiva kirja siis Sievänen-Allenin (muistaakseni) Tyttö Venheessä. Kertoo Elsa Enäjärvi-Haaviosta. Luin kirjan yhdeltä istumalta. Merkillisen sisukas nainen.

    • Katja_76

      Jackie Onassiksen elämänkerta oli loistava -n samoin JFK:n. Suosittelen!
      Yksi henkilökohtainen suosikkini on myös Henry Fordin elämänkerta. Loistava :).

      Suurten säveltäjien elämänkerrat ovat myös upeita, WA Mozartin, Jean Sibeliuksen ym...

    • moraalinvartija

      Alfred Einsteinin elämäkerta oli hyvin mielenkiintoista luettavaa, pääsi vähän paremmin perille kyseisen henkilön elämästä...
      Toinen mielenkiintoinen oli Minä, Claudius, jonka väitetään olevan Antiikin Rooman keisari Claudiuksen omaelämäkerta, ja kertoo siis antiikin hovin kulisseissa tapahtuneista juonitteluista ajalta ennen Claudiuksen kruunausta. Vaikka ei elämäkerta virallisesti olisikaan (kukapa sitä enää tarkistamaan pääsee..), antaa silti mielenkiintoisen kuvan antiikin Rooman ylimystön elämästä ja kiihkeästä kamppailusta vallasta. Suosittelen lämpimästi.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      738
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      613
    5. 39
      608
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      601
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      595
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      493
    Aihe