Sakot haltijalle, entä sitten?

http://www.iltalehti.fi/2006/03/26/200603244297901_uu.shtml

No niin, huhtikuun alusta poliisi voi siis lähettää rikesakon suoraan auton omistajalle, tai haltijalle. Auton omistaja/haltija voi tietysti olla kortiton, tai alaikainenkin. Miten käy, jos alaikäinen, tai kortiton maksaa sen rikesakon, onko se sama kuin myöntäisi ajaneensa autoa ajo-oikeudetta ja lisää sakkoja olisi sitten tulossa? Entäpä sitten, kun sakkoja kertyy vuodessa, tai kahdessa ajokortin poisottoon riittävä määrä, mutta sakkojen maksajaksi paljastuukin henkilö, jolla ei ole ajolupaa ja mahdollisuus, että olisi kuljettanut autoa on erittäin epätodennäköinen (esim. jalat eivät yllä polkimille)?

3

478

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuulusteluun

      ja sitten ratin takana ollut selvitetään tutkinnallisin keinoin. Jonkun viimesyksyisen lehtijutun mukaan tekevät vähän esikarsintaa jo ennen sakon postitusta. Jos omistaja /haltija on kortiton, tai ikä tai sukupuoli ei täsmää, niin tulee kutsu kuulusteluun.

      • Beagle Boy

        Kotiin tulevan sakon voi maksaa kuka hyvänsä.
        Jos samaan osoitteeseen alkaa tippumaan niitä sakkoja enemmänkin, niin silloin asia tietysti otetaan tutkittavaksi. Jokaisesta teosta jää arkistoon tietysti kuljettajan valokuva, jolloin naajoja voidaan alkaa vertaamaan.
        Jo ennen sakon lähettämistä vilkaistaan tietysti ajokorttirekisteriin ja verrataan siinä olevia tietoja kuvassa näkyvään naamaan. Että kyllä se kortitta ajo lopulta käy ilmi, kuten lukuisat ylinopeudetkin samalle henkilölle.


      • asasas...
        Beagle Boy kirjoitti:

        Kotiin tulevan sakon voi maksaa kuka hyvänsä.
        Jos samaan osoitteeseen alkaa tippumaan niitä sakkoja enemmänkin, niin silloin asia tietysti otetaan tutkittavaksi. Jokaisesta teosta jää arkistoon tietysti kuljettajan valokuva, jolloin naajoja voidaan alkaa vertaamaan.
        Jo ennen sakon lähettämistä vilkaistaan tietysti ajokorttirekisteriin ja verrataan siinä olevia tietoja kuvassa näkyvään naamaan. Että kyllä se kortitta ajo lopulta käy ilmi, kuten lukuisat ylinopeudetkin samalle henkilölle.

        Ei oteta tutkintaan mitään! Kuka vain voi maksaa sakon , vaikka irakin presidentti eikä siinä ole mitään ihmeellistä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      139
      2754
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      231
      2117
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      189
      1888
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      52
      1886
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1690
    6. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      142
      1515
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      76
      1417
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1158
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      310
      1005
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      875
    Aihe