Syksyllä Kuubaan ....

mahdollisesti

Suunnittelen matkaa Kuubaan ensi syksynä. Olen 55v mies ja lähden yksin. Minua kiinnostaa paitsi lämpö myös kulttuuri (Hemingway) ja Castro/Che -fanittaminen (tosin, en ole kommari).
Kehukaa joku matkatoimisto jolla on muutakin tarjottavana kuin rantalomaa. EN hae turistirysää mutta en viitisi ihan omatoimimatkallekaan lähteä.

Löytyisikö joku samanhenkinen ?? (-> [email protected])

1

918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmä

      Olin omatoimimatkalla siskon kanssa muutama vuosi sitten, eli en tiedä hyvästä matkatoimistosta.

      Muuten suosittelen kuubaa todella! Ja on se omatoimimatkailuunkin ihan jees, mutta espanjankielen taito ja pitkä pinna kyllä ovat jos ei nyt välttämättömiä, niin tekevät matkan nautittavaksi. Jos et ota pakettia, halpaa majoitusta löytyy kyllä pilvin pimein (mutta ekaksi yöksi on oltava hotellivaraus, tai pokkaa väittää omaavasi sellainen, muuten tulee ongelmia rajaviranomaisten kanssa), ja hinnoista voi ja kannattaa tinkiä. Usein ruuat kannattaa sopia ko. perhemajoituksen kanssa, koska perheissä ruoka on paljon edullisempaa ja pAREMPAA kuin tavallisissa ravintoloissa.

      Paikoista minuun kolahti erityisesti Viñales Pinar Del Rion Provinssissa (kuulu sikareistaan), Havanna oli todella jännä mutta ei niin rentouttava, ja Trinidad oli kaunis ja leppoisa. Ja se klisee että Kuubassa on parasta ihmiset, pitää kyllä paikkansa! Mahtava meininki, aina tanssia ja laulua, vaikka olisi mitä murheita. Ja tosi kaunista ja persoonallisen näköistä porukkaa!

      Hyvää reissua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4422
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2879
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2632
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      83
      1606
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1052
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe