Eikö täällä ole ketään muita, jotka aikovat mennä maistraatissa naimisiin, mutta pitää silti isot häät? Itse maistraattiin ei ole tulossa muita kuin läheisimmät ihmiset, mutta varsinaiseen hääjuhlaan sitten enemmän.
Sekä sulhanen että minä kuulumme kummatkin edelleen kirkkoon, vaikka olemme ateisteja...eli kirkkohäät olisivat myös (teoriassa) mahdolliset. Haluamme, että tulevat lapsemme oppivat kristillisiä arvoja (esim. heikompien auttaminen), ja siksi kuulumme edelleen kirkkoon. Aikanaan lapset saavat itse päättää, eroavatko kirkosta vai eivät.
maistraatti & mahtihäät
3
1163
Vastaukset
- Myös siviilivihitty
Miksi mennä maistraattiin, jossa - vaikka olisi miten kivasti yritetty järjestää huonetta vähän nätimmäksi - ei kertakaikkiaan pääse pakoon sitä että kyseessä on kuitenkin virasto, josta ei saa juhlavaa ei sitten millään?
Samalla vaivalla kutsuu vihkijän maistraatista juhlapaikalle. Siitä tulevat lisäkustannuksetkaan eivät ole kovin suuret (varsinkaan suhteessa jos on muutenkin tarkoitus ettei häiden kanssa pihtailla).
Näin me teimme ja saimme taatusti ikimuistoisen ja ihanan vihkimisen ja häät jotka olivat juuri sellaiset kuin halusimme.- Corpse Bride
Suunnitelmissa olisi myös hommata vihkijä juhlapaikalle. Oliko teidän juhlat viikonloppuna? Jos oli, niin oliko ongelmia saada kyseinen henkilö paikalle? Olen kuullut että näissä on aikalailla eroja paikkakuntien suhteen. Hinnan pitäisi kuitenkin olla suunnilleen samat, eli 200 euroa matkakulut?
Toinen vaihtoehto meidän ateisti-häihin on, että virallinen vihkimeinen tapahtuisi vaikka jo edellisenä päivänä maistraatissa ja juhlapäivänä paikalle hommattaisiin pro-seremoniamestari puhumaan ja hoitamaan meidän liiton solmiminen vieraiden edessä juhlallisesti.
Jotenkin tuntuu että uskonnottomien häiden järjestäminen on aikalailla hankalampaa (ja kalliimpaa) Suomenmaassa kuin uskovien, mur.
Ja aloittajalle vielä semmonen juttu, että "kristillisiä arvoja" voi opettaa lapselleen myös kuulumatta kirkkoon ja reilumpaa olisi, että lapsi saisi itse päättää kirkkoon liittymisestä eikä vasta myöhemmin siitä eroamisesta. Jos näillä arvoilla tarkoitat juuri lähimmäisen rakkautta ja heikompien auttamista, etkä esim. seksuaalivähemmistöjen sortamista on maailmassa olemassa muitakin hyviä arvoja tunnustavia ja vähemmän huonoja arvoja sisältäviä uskontoja kuin kristinusko. Mun mielestäni hyvät arvot pitäisi opettaa ihmisille sellaisinaan, eikä minkään uskonnon varjolla. Ja niinmussutimussuti edelleen... :) - morsio
Corpse Bride kirjoitti:
Suunnitelmissa olisi myös hommata vihkijä juhlapaikalle. Oliko teidän juhlat viikonloppuna? Jos oli, niin oliko ongelmia saada kyseinen henkilö paikalle? Olen kuullut että näissä on aikalailla eroja paikkakuntien suhteen. Hinnan pitäisi kuitenkin olla suunnilleen samat, eli 200 euroa matkakulut?
Toinen vaihtoehto meidän ateisti-häihin on, että virallinen vihkimeinen tapahtuisi vaikka jo edellisenä päivänä maistraatissa ja juhlapäivänä paikalle hommattaisiin pro-seremoniamestari puhumaan ja hoitamaan meidän liiton solmiminen vieraiden edessä juhlallisesti.
Jotenkin tuntuu että uskonnottomien häiden järjestäminen on aikalailla hankalampaa (ja kalliimpaa) Suomenmaassa kuin uskovien, mur.
Ja aloittajalle vielä semmonen juttu, että "kristillisiä arvoja" voi opettaa lapselleen myös kuulumatta kirkkoon ja reilumpaa olisi, että lapsi saisi itse päättää kirkkoon liittymisestä eikä vasta myöhemmin siitä eroamisesta. Jos näillä arvoilla tarkoitat juuri lähimmäisen rakkautta ja heikompien auttamista, etkä esim. seksuaalivähemmistöjen sortamista on maailmassa olemassa muitakin hyviä arvoja tunnustavia ja vähemmän huonoja arvoja sisältäviä uskontoja kuin kristinusko. Mun mielestäni hyvät arvot pitäisi opettaa ihmisille sellaisinaan, eikä minkään uskonnon varjolla. Ja niinmussutimussuti edelleen... :)Mekin ollaan menossa maistraatissa naimisiin, koska mies ei kuulu kirkkoon. Nämä ovat pienet kemut, koska paikalla vain todistajat ja me. Pari päivää myöhemmin vietämme ns. häät. Siunaus tapahtuu kotonamme ja sinne tulevat ystävämme ja vähät sukulaiset. Aiomme panostaa näihin rentoihin ja ehkä hauskasti ajatellen hiukan mahtipontisiin "häihimme" kohtalaisesti. Pukeudumme hyvin ja tarjottavat ovat kuin ainakin häissä...jopa toivon, että koska aiomme itse tanssia häävalssin, niin vieraatkin innostuisivat tanssimaan. Tätä varten laitamme booliin terästystä, ettei juhlaväen tarvi kuivin suin tanssahdella;).
Mietin vaan että mitäs jos juhlat typistyvät alkuunsa. Mitä voisi keksiä että ainakin osa porukkaa viihtyisi kanssamme iltapuoleen asti. 25-40 henkeä vaan tulossa, joten ei kovin suuret häät kuitenkaan ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1956808- 1592006
- 1131668
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551218Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢481074Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu991045Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6967Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251934- 41909