Hei, toistamiseen on lapsiperhe lähdössä Tunisiaan. Viime keväänä nähtiin Port el kantaoui ja nyt on Hammamet vuorossa.
Nyt kyselen seuraavaa. Viime kerralla meillä oli vaatteita niin paljon mukana, että pesetettiin ainoastaan hotellissa muutama vaatekappale. Onko Hammametin seudulla itsepalvelupesuloita? Tai vaikkapa ihan normaalia pesulaakin? Kun ei viitsisi ihan hotellissa pesettää kaikkea mihinkään 3-4 euron kappalehintaan. Olen kuullut muutamalta Thaimaassa matkanneelta kaverilta, että on niin kiva tulla kotiin, kun ei ole kauheaa pyykkivuorta mukana ja maksaa pyykkien pesetys jonkun euron verran kilo. Minä sitten nerokkaasti ajattelin, että josko tulisi puhtaiden vaatteiden kera kotiin, mutta osaakos joku neuvoa tarkemmin, pesuloiden ja hintojen suhteen?
Matkaopas/muut pesulapalvelut Hammametissa
1
478
Vastaukset
- MATKAOPAS
HEI MATKALLE LÄHTEVÄ! :))
Kiva, kun tykkäät matkustaa Tunisiaan ja nähdä muitakin paikkakuntia siellä! :))
Lapsien kanssa varmasti pyykkiä riittää, eikä niitä ihan hotellihinnoilla kannata todellakaan pestä. KAIKKI asialliset kysymykset ovat kivoja vastata, kun tietää KYSYJÄN OIKEASTI HALUAVAN NIIHIN ASIANMUKAISEN VASTAUKSEN! :))
Kerronpa sinulle tässä muiden vastauksien välissä nyt vastauksen kysymyksiisi:
HAMMAMETISSA, PORT EL KANTAOUIN SATAMASSA, SEKÄ SOUSSESSA ON ITSEPALVELU JA PALVELUPESULOITA. MONASTIR'ISSA NIITÄ EI VALITETTAVASTI VIELÄ OLE. - Itsepalvelupesulassa iso koneellinen maksaa noin 10 dinaaria, riippuu paikkakunnasta. OPPAAT NEUVOVAT osoitteet, yleensä ne sijaitsevat ihan keskustassa! :))
PORT EL KANTAOUIN pursisatamassa on ABOUNAWAS BOUANDERIE-itsepalvelupesula, siis tuo 10 dinaaria kone. TIEDOTUSTILAISUUTTA KANNATTAA KÄYTTÄÄ TODELLA HYÖDYKSI KAIKKIEN MAHDOLLISTEN KYSYMYSTEN ESITTÄMISEEN OPPAILLE, - SE TILAISUUS ON JUURI SITÄ VARTEN. :))
TOIVOTAN OIKEIN MUKAVIA LOMAPÄIVIÄ KOKO PERHEELLENNE. Uskon, että varmasti viihdytte Hammametissa, sillä se on taas toisella tavalla erillainen paikka. Minun mielestäni tämänhetkisistä lomakohteista ehdoton "HELMI".
JA KYLLÄ TÄHÄN AIKAAN VUODESTA on turisteja muitakin Tunisiassa, kuin näillä sivuilla usein mainitut "EI KETÄÄN MUITA KUIN SUOMALAISIA", "EI MITÄÄN TAPAHTUMIA", " EI MITÄÄN AKVITEETTEJA KENELLEKÄÄN", "TOUKOKUUSSA VASTA TARKENEE", - Mistähän tällaisia asioita joku on saanut päähänsä??? Kyllä hotelleillakin on monenlaista järjestettyä ohjelmaa ja tenniskentät, minigolfit, golfkentät, lentopallokentät, kuntosalit jne. ovat jokaisen käytössä. Voi oikein hyvin mennä naapurihotelliin pelaamaan vaikkapa tennistä, jos omalla hotellilla ei kenttää ole. Melkein kaikissa ***tähden ja jopa **tähdenkin hotelleista se löytyy, paitsi tietysti ihan keskustassa sijaitsevista hotelleista ne usein puuttuvat..
Tämä tässä välissä tiedoksi "URHEILU SOUSSESSA"/ esim. tennikselle ja "ONKO NÄIN"/Empulle.
KIRJOITIN MYÖS TUNISIA OSASTOLLE "PASSIN "VOIMASSAOLOAIKA"/ Katille vastauksen. Se kannattaa KAIKKIEN lukea. Täällä välissä kun on noita harhaanjohtavia höpöhöpö-vastauksia ja valitettavasti monet niitä uskovat!!! JOUKOSSA ON TOKI PALJON ERITTÄIN HYVIÄ KESKUSTELUJA, MUTTA YKSIKIN "HÖPÖHÖPÖ"-JUTTUJA SÄVELTÄVÄ SAATTAA SAADA MATKAANSA ODOTTAVISSA AIKAAN PAHAA MIELTÄ JA EPÄLUULOJA TUNISIAA KOHTAAN, MIKÄ SELVÄSTI ON KAIKKIEN HÄNEN KIRJOITUSTENSA TARKOITUS!!!
SIKSI SINNE SIVULLE NYT KIRJOITIN, - ETTEI IHAN MITÄ VAAN KANNATA USKOA!!! :))
ONPA KERRASSAAN LOISTAVAN POSITIIVINEN ASENNE "ONKO NÄIN??/ Empulla. NÄIN SITÄ PITÄÄ MATKALLE VALMISTAUTUA.. EMMPPU ANTOI ERITTÄIN HYVÄN VASTAUKSEN: "VÄHÄN EPÄILEN.." jne. vastauksellaan" "AKTI"/viteetille, JOSSA EMPPU KÄYTTI OMAA HARKINTAKYKYÄÄN JA OSUI JUURI OIKEAAN - ONNITTELUNI SINULLE EMPPU! :)) MINÄKIN USKON, ETTÄ REISSUSTASI TULEE MAHTAVA.. KIRJOITTELETHAN SITTEN LOMALTA PALATTUASI MITEN LOMA SUJUI - MATKAOPAS JÄÄ ODOTTAMAAN SITÄ SUURELLA MIELENKIINNOLLA. :))
Oikein kivaa, viihtyisää ja auringonpaisteistakin lomaa Sinulle Emppu! :)) Ystävällisin terveisin, :)
matkaopas
Eipä tässä muuta tälläkertaa. Toivon, että "Matkalle lähtevien" lomasta tulee myös kaikinpuolin mukava ja viihdytte hyvin Hammametin sametinpehmeillä hiekkarannoilla, mukavan viihtyisässä keskustassa medinoineen, eikä sovi unohtaa vierailua Yasmine Hammametissakaan, upeassa vuonna 2000 lähes jo kokonaan valmistuneessa, toinen toistaan upeimmissa arabialaisen arkkitehtuurin taidonnäytteiden viihtyisässä ostoskeskuksessa ja hotellialueilla. :))
Ystävällisin terveisin :))
matkaopas
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2263312- 592817
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I242446Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk182441Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve721924Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841840Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401812Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191795Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911652Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65965