Colorado

Niin haluaisin tietää millainen paikka,millainen ilmasto,millaiset ihmiset..? jne.. Kaikki tieto on tervetullutta...
2578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

hieno paikka! Siellä on kuulema paljon muualta tulleita asukkaita joten paikalliset ymmärtää/auttaa vierailijoita. Ja ainakin he joihin törmäsin, niin vaikuttivat ihan aidosti kiinnostuneilta eli eivät vaan heittäneet jotain small-talkia. Tai sitten johtui siitä, että olen "eksoottisesta" Suomesta...

Nyt on talviaika sielläkin, mutta esim. Denverissä ei lunta ole kuin silloin tällöin muutaman päivän. Vuorilla taas lunta on paljonkin. Ja monta hienoa laskettelukeskusta. Kevät tulee n. kuukautta aikaisemmin kuin Suomessa ja lämpötila on maks. 30-35 astetta. Ja aurinko paistaa jotain 300 päivää vuodessa! Näin lupaa internetissä, mutta sen tiedän varmaksi että kuivuus on ongelma.

Juuri eilen sieltä tulleena, niin voisin sanoa että tuoretta tietoa löytyy. :)

Äänestä
  • Olen asunut Coloradossa, lahella Denveria reippaat 5 vuotta, ja viihtynyt todella hyvin. Ihmiset ovat ystavallisia, ja muualta tulleita on tosiaan sen verran ettei kankeaa englanninkielta eika tyhmia kysymyksia ihmetella ollenkaan.

    Aurinko paistaa tosiaan suurimman osan aikaa, lunta ei kovin usein nae ellei sitten lahde vuorille (suosittelen!) Kuivuus tosiaan vaivaa, Taman talven aikana ei ole pakkasiakaan ollut kovin montaa paivaa, taalla ainakaan. Maaliskuun puolivalin tienoilla on yleensa semmoinen viikon takatalvi, jolloin tulee lunta ja on kylmaa, mutta muuten taalla kylla voi esim. pyorailla vuoden ympari. Kavellen ja fillarilla voi liikkua lahes jokapaikassa, mutta auto on silti tarpeen.

    Maisemat ovat upeat, nakemista ja tekemista riittaa joka paivalle...Suosittelen, omat kokemukset paasaantoisesti positiivisia, (asunut mm. Hollannissa, Englannissa, Tanskassa ja Usassa Dallasissa ja Orlandossa ennen Coloradoa)taalta en enaa muuallle muuta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Meikeli vaan.. kirjoitti:

Niin haluaisin tietää millainen paikka,millainen ilmasto,millaiset ihmiset..? jne.. Kaikki tieto on tervetullutta...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu