Millaisia kokemuksia hiihtäjillä tämän vuoden Vuokatti-hiihdosta ? Hiihdin 60 km perinteisellä. Oli tosi rankka juttu. Varsinkin se nousuosuus jotain 25 km:n jälkeen. Yöllä oli satanut uutta lunta joka oli ihan puuroa eikä hiihtämisestä meinannut tulla mitään. Suksi ei luistanut eikä pitänyt. Mutta ensi vuonna taas uudestaan.
Kokemuksia Vuokatista
Nikkekin
61184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No olihan se 60 km reitti rankka just siellä Porttivaaran nousujen kohdalla. Ei tosiaankaan ollut mitään tasamaahiihtoa. Kelikin oli vähän nihkeä. Mutta kun otti liian vauhdin pois, niin hyvinhän siitä varmaan kaikki selvisivät.
Mulle riitti jo tuo 33 km perinteisellä. Tarpeeksi haastetta siinäkin. Suksi ei toiminut, eikä kroppa toiminut. Järjestelyt toimii Vuokatissa aina hyvin ja pertsan sarjassa saa hiihtää aina rauhallisemmin, luistelusarjoissa on julmettu tungos.
Muutaman parannuksen aiheen havaitsin.
- Lisää perinteisen latuja Särkisen jäälle lähtösuoran jälkeen, Paanahan voi tasoitella ne sitten luistelijoiden alta pois
- Paanalla käytäisiin luistelusarjan lähdön jälkeen läpi Vuokatin urheiluopiston ja Heikkilän huoltopisteen väliin jäävä reittikohta, jossa mennään ja tullaan samaa latupohjaa pitkin. Perinteisen ladut olivat tuhoutuneet täysin siltä väliltä, kun luistelusarja oli jyräyttänyt siitä menemään!
- Miinusta mitalista! Takaisin se Vuokatti-hiihto-mitali, jossa oli sauvan/somman kuva!
Vuokatti-hiihto on mahtavan haasteellinen hiihto muutamaan muuhun tasamaahiihtoon verrattuna.
Hiihdin ensimmäistä kertaa Vuokatissa, ja elämässäni toisen kerran ns. "pitkän matkan". Matka miunlla oli siis 60 km ja tyyli vapaa. Reitti oli sopivan haasteellinen ja ennen kaikkea vaihteleva. Kelikin oli ihan ok. Tosin "mössö" lumi haittasi.
Tungos alussa oli pitkä miinus. Pääsin hiihtämään kunnolla oikeastaan vasta jotain 30 km, sen rankimman nousun, jälkeen. Olisi varmaankin pitänyt lähdössä mennä rohkeasti vain lähemmäs etupäätä.
Aika ei päätä huimaa, huonommalla puoliskolla se on, mutta olen silti tyytyväinen. Suurempia ongelmia ei ollut. Vuokatin "alamaaston" nousuissa 50 km jälkeen luonnollisestikin vasta veri punnittiin.
Luultavasti hiihdän ensivuonnakin saman matkan.
oli paljon polemiikkia alimatkasta. Lieneekö reittiä muutettu, koska nyt ei ainakaan vielä ole näkynyt kommentteja asiasta. Meille kainuulaisille Vuokattihiihdosta on tulossa miellyttävä lisätapahtuma muuten hiljaiseen "korpikulttuuriin". Toivottavasti te hiihtäjät annatte rakentavaa palautetta, että tapahtuman järjestelyjä saadaan entistä tehokkaimmaksi. Pääasia, että porukka viihtyy!
Taisi matkan pituus todellisuudessa olla noin 56km, ainakin muutamien henkilöiden GPS mittari osoitti näin? Vaan väliäkö tuolla matkalla.
Miksi ei voi rehellisesti ilmoittaa todellista pituutta?
Perjantain infotilaisuudessa järjestäjän edustaja sanoi reitin olevan 58km.
Lisäksi sanoi että ehkä reittiä muutetaan hieman lisää,ja pituudeksi ilmoitettaisiin 55km.