laitan tännekkin kun ei vastauksia näytä tulevan eli: Onko totta että aprikoosin väriset villakoirat olisivat jotenkin säikympiä tai arempia kuin muun väriset? ja että ruskeat olisivat tasapainoisimpia.. tälläistä luin eräästä kirjasta. villakoira voi olla tulossa joskus tulevaisuudessa (edellinen kuoli hiljattain vähän yli vuoden iässä) ja olisi mukava tietää voinko harkita aprikoosia..
luonne ratkaisee sillä näyttelyissä en käy. harmaa väri on kyllä eniten mielessä..
ja minkä hintaisia villakoirat (kääpiö) ovat? siinä 1000e? edellinen oli vain 3/4 villakoira joten sain sen edullisemmin..
riippuuko hinta väristä. esim. onko aprikoosi kalliimpi
aprikoosi villakoirat
12
680
Vastaukset
- sun ...
koira kuoli noin kamalan nuorena?
Surullista.- flea_
jäi auton alle..
- tahmatassun
antaa sulle parhaan vastauksen, mutta niissä on kuitenkin paljon yksilö eroja, ei se pelkästä väristä ole kiinni. Minä ainakin olen tuntenut useampia aprikoosi villiksiä, eikä yksikään niistä ole ollut arka tai säikky.
Varmasti voit ottaa lemmikiksi sen värisen mistä tykkäät. Vanhempien luonteet ja se miten kasvatat koiraa vaikuttaa paljon luonteeseen. Itse kun käyn näyttelyissä paljon kehäsihteerinä, niin siellä ole sen kummempaa villis kehissä huomannut värin ja luonteiden suhteen. Näyttelyt eivät kyllä ole oikea foorumi arvioida asiaa, sillä ei kukaan juuri tuo arkaa koiraa kehään.
- ei ole säikkyjä
Minäkin luin kirjasta samaa! Koirakirjoissahan ei kirjoittajalla ole kokemusta kaikesta mistä kirjoittaa! Koiran luonteeseen vaikuttaa sen elämänkokemukset ja koiran kasvatus ei sen väri ja koko ym!
Toki voit ottaa minkävärisen villiksen vaan, ei erivärien luonteissa ole mitään eroja, jos ovat terveiden hyväluonteisten vanhempien jälkeläisiä. Paljolti tuo luonne kehittyy sitte siitä kuinka koiraa pidetään. Noiden erivärien välillä en ole muuta eroa huomannut, kuin että aprikoosin värisillä on pehmeämpi turkinlaatu, ja ruskea villakoira saattaa alkaa harmaantumaan jo parivuotiaana.
Hinnat on noin 1000-1500 euroa. Väri ei vaikuta hintaan.- tahmatassun
Sanoit että väri ei vaikuta villiksen hintaan. Onko eri kokoiset eri hintaisia ja jos niin miten? En kylläkään ole villistä ostamassa, vaan mielenkiinnosta kyselen:)
tahmatassun kirjoitti:
Sanoit että väri ei vaikuta villiksen hintaan. Onko eri kokoiset eri hintaisia ja jos niin miten? En kylläkään ole villistä ostamassa, vaan mielenkiinnosta kyselen:)
Periaatteessa kaikki kootkin on saman hintaluokkaa. Näillähän ei ole mitään suositushintoja, joten on kasvattajan asia miten korkealle pentueensa noteeraa.
- kalliimpia
Sikra kirjoitti:
Periaatteessa kaikki kootkin on saman hintaluokkaa. Näillähän ei ole mitään suositushintoja, joten on kasvattajan asia miten korkealle pentueensa noteeraa.
kyllä toyvillikset ovat olleet jo pitemmän aikaa kalliimpia kuin muut,piittaamatta kuka on kasvattaja.
kalliimpia kirjoitti:
kyllä toyvillikset ovat olleet jo pitemmän aikaa kalliimpia kuin muut,piittaamatta kuka on kasvattaja.
Kyllähän se on ihan sen kasvattajan harkinnassa se hinta. Olen kuullut isovillakoiran hinnasta että joku on pyytänyt jopa 1800 euroa, ja on myös saanut sen, ja Toy on 1500 euroa kallein minkä olen kuullut. Halvin Toy on ollut 1000 euroa,
että tuossa se hintahaarukka on tänäpäivänä Suomessa.- flea_
Sikra kirjoitti:
Kyllähän se on ihan sen kasvattajan harkinnassa se hinta. Olen kuullut isovillakoiran hinnasta että joku on pyytänyt jopa 1800 euroa, ja on myös saanut sen, ja Toy on 1500 euroa kallein minkä olen kuullut. Halvin Toy on ollut 1000 euroa,
että tuossa se hintahaarukka on tänäpäivänä Suomessa.että esim. värivirheellinen tai muuten vain ei niin hyvä näyttelykoira olisi halvempi? vai onko villakoirissa värivirheitä.. meidän perhoskoiralta esim.puuttuu 2 hammasta ja se on liian pieni niin jotku on sanonu ettei kelpaa näyttelyyn. (en ite tiiä näyttelyistä mitään)
- flea_
flea_ kirjoitti:
että esim. värivirheellinen tai muuten vain ei niin hyvä näyttelykoira olisi halvempi? vai onko villakoirissa värivirheitä.. meidän perhoskoiralta esim.puuttuu 2 hammasta ja se on liian pieni niin jotku on sanonu ettei kelpaa näyttelyyn. (en ite tiiä näyttelyistä mitään)
tainnut mennä jo liian "kauas" tää viesti ku kukaan ei vastaa :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803