Mikähän iski viikonloppuna vesipumppuun, kun kone käy jatkuvasti, eli kun hanan aukaisee, se alkaa surista samantien. Johtuukohan putkien paukkuminen ja napsuminen tästä samasta asiasta. Putket napsuu kattopanelien alla heti kun laskee vettä (kuuma etenkin). Ei ole kuulunut napsetta aikaisemmin. Pumpun painemittari näyttää n.3.5 bar, mutta tärisee kokoajan (vaikea lukea). Vettä tulee kuitenkin. Koneen merkki on marina. Johtuukohan koneen käyminen lämpötila eroista, kun yöllä on pakkasta ja päivällä lämmintä?. En itse ainakaan muuta keksi, tuskin sähkövika koska moottori pyörii. Naapuri sanoi että pitäisi ilmata, mutta kun päästää ilmaa mutterista sisään, niin ei helpota tilannetta yhtään. Olisikohan ketään ammattilaista neuvomaan? Putket eivät näyttäisi vuotavan. Talo on rakennettu 1990, ja me ostimme sen marraskuussa. Mikähän johto menee putkeen (musta), joka tulee kaivosta? Hirvittää kun on vasta ostanut talon ja nyt alkaa vedet ryttyillä. Lämminvesiastian allakin on putki, josta tulee vettä aina joskus, olemme yrittäneet tulpata sitä, mutta ei auta. Mihinköhän putken kuuluisi mennä, vai onko jäänyt työ keskeneräiseksi. Kai rautakaupasta saa siihen jonkun tukkeen. APUA TARVITAAN, emme ole ennen asuneet omakotitalossa!!!
outo vika
hermotmenee
1614441
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Liekö se ylivuoto putki jota ei sais tukkia. Päästelee ylipainetta pois ku sitä syntyy veden lämmitessä.
painesäiliö.
Siinä PITÄÄ olla ilmaa sisällä jotta
pitäisi jonkin aikaa painetta ilman pumppua.
Yleensä on peräti kumikalvo vettä ja ilmaa
erottamassa (ns. kalvopainesäiliö).
Voi olla että on kalvo puhjennut tai olet
"ilmannut" tarpeelliset ilmat pois.
Jos on pelkkää vettä säiliö täynnä, niin
pumppu lähtee heti käymään kun hana avataan,
sillä vesi on kokoonpuristumatonta ainetta ja
paine putoaa ilman pumppua heti nollille.
Kannattaa mennä nopsasti asiantuntevaan kauppaan. Älä mene rautakauppaan vaan ihan LVI-kauppaan. Kyllä ne siellä osaavat neuvoa, kunhan vain kuvailet ongelmasi hyvin. Avuksi voi olla se, että otat kuvia laitteista ja esittelet niitä. Piirrä myös kuva siitä, mitä letkuja ja johtoja mistäkin laitteesta lähtee.
Onko siinä systeemissäsi säiliötä, jossa olisi auton rengasventtiiliä? Jos on, niin se on painesäiliö, ja siellä pitäisi olla ilmaa tasaamassa painetta.
Kerroit, että olet päästänyt mutterista ilmaa sisään. Mistä mutterista puhut? Missä se on?
Se johto, joka menee kaivoletkuun, voi olla lämmitysjohto, joka pitää letkun sulana. Pumppuhan teillä on sisällä, joten pumpun johto se ei ole.
En tiedä näiden kojeiden virallisia nimiä, mutta sellanen säiliö tuossa on ja sen päässä mutteri ja auton regasventtiili, luulin että ilmat pitää laskea pois sieltä. Kaikkea sitä oppii, onneksi joku viitsii neuvoa. Siitä kalvosta en tiedä onko se puhki tai onko sitä ollenkaan. Paljonkohan painetta pitää laittaa säiliöön?
noin 2 kp paineeseen.
Jos painetta ei saa millään nousemaan
tai venttiilsitä alkaa tulla vettä
on kalvo puhki -> uusi painesäiliö.
Olisi ehkä syytä myös tarkistaa pumpun
painekytkimen asetusarvo, vaikka tuo
3,5 kp/cm2 taitaa olla aika hyvä arvo.
Muistaakseni omassani on esipaine 0,5 bar. Huomaa, että esipaine pumpataan silloin, kun säiliö on tyhjä vedestä. Pumppu pitää siis sammuttaa ja laskea vedet pois putkistosta, jotta voit laittaa paineen oikein. Tarvitset tietysti kompressorin tai jalkapumpun, jotta saat pumpattua säiliön täyteen.
Jos olet kyseisestä venttiilistä laskenut ilmat pihalle, ei ole ihme, että pumppu käy koko ajan. Paineista se säiliö ensin ja katso, korjaantuuko vika.
Se on varmaan juuri se venttiili, mistä pitäisi paine 0,5bar. laittaa, eli siinä säiliössä. Mitenkä saan vedet pois putkistosta, että uskallan pumpata paineen säiliöön. Tuntuu niin monimutkaiselta, tehdäänkö aina näin? Koska voi olla varma, että putket on tyhjät, tarvitseeko joitakin erikoislaitteita? Venttiilistä ei tullut vettä, se vain suhahti hieman. Pumppu toimii samalla tavalla koko ajan, eli napsuttaa!!
Minusta sen putkiston ei täysin tyhjä tarvitse olla. Kunhan vain pitää huolta, että se ei anna painetta kalvoa vasten. Eli sammuta pumppu ja pistä joku hana auki, josta vesi valuu ulos.
Niin ja tarkista tosiaan se, ettei kyseessä ole vesikiertoisen lämmityksen paineastia.
Kun venttiilistä ei tullut vettä, kalvo on ehkä. Säiliö siis on käyttökunnossa.
En tiedä, mutta nyt alkaa homma pelata, laitoin ilmaa mutterin alta ventiilistä sisään, varmuuden vuoksi n.2.0bar, jos häviää tai vuotaa,mutta nut pumppu toimii!!! Enään ei askarruta kuin lämminvesivaraajan alla oleva vuoto, mistähän se johtuu.
Ei se liika paine auta. Se voi jopa pahentaa vikaa. Eikö paineastian kyljessä ollut merkintä siitä, paljonko siinä pitää olla esipainetta? 2 bar kuulostaa aika paljolta.
"Enään ei askarruta kuin lämminvesivaraajan alla oleva vuoto, mistähän se johtuu."
Lämminvesivaraajassa on aina ylivuotoventtiili.
Kun kylmävesi lämpiää 20C -> 80C niin varaajassa
oleva vesi laajenee litratolkulla.
Jos onnistuisit tuon "vuodon" täysin tukkimaan
olisi vaara että varaajasi repeää jostakin.
Siis edellyttäen että vuoto tulee em. venttiilistä.
Jäi vähän epäselväksi joten on pakko varmistaa onko nyt varmasti oikea säiliö mitä olet ilmailemassa.Jos sulla on vesikiertoinen lämmitys niin pannuhuoneessa on kalvopaisuntasäiliö(punainen)älä ainakaan sitä ilmaile sillä se kuuluu lämmitys verkostoon.
Ongelmat ja ymmärtämättömyys jatkuu, mutta pumppu pelaa jo aika hyvin, välillä pitää vain lisätä painetta, mutta muuten ok. Näitä venttiileitä on täällä enemmänkin, putkistossa on kullanvärinen purkki, missä on myös venttiili (tai oikeasti näitä on kaksi kappaletta). Laitoin myös näihin ilmaa, mutta paine ei tahdo nousta, onkohan näistä laitteista mennyt jotain rikki. (kalvo tai jokin muu). Huomioitavaa on, kun laitoin venttiilistä ilmaa, niin lämmityspatterit alkoivat kohisemaan, pitääkö laittaa lisää ilmaa, että kohina loppuisi. Sähköjohdosta,joka menee putkeen en ole vieläkään saanut selvyyttä. Voisikohan se liittyä ulkovaloihin?, koska ne eivät pala, eikä palaneet vaikka laitoin töpselin paikoilleen. No kaikki selviää joskus, sitä kun on amatööri näissä jutuissa.
Veikkaan, että putkeen menevä sähköjohto on lämmitysjohto. Se pitää huolta, että putki ei jäädy talvella. Mitään järkeä ei ole kuljettaa jotain muuta sähkökaapelia vesiputken sisällä.
Patteri- ja käyttövesiverkosto ovat erikseen. Jos sinulla ei ole pattereissa ollut ongelmia, älä koske sen verkoston säiliöihin. Patterit kannattaa ilmata, eli päästää niistä ilmat pois. Tosin jos patterissa on ilmaa, se ennemminkin lorisee kuin kohisee. Kohina voi johtua siitä, että kiertovesipumppu on liian kovalla tai joku venttiili kuristaa virtausta liikaa.
Se kullanvärinen purkki on ilmakelllo eli poistaa ilmat patteriputkista.Älä lisäile niistä mitään ilmaa.Ei millään pahalla mutta suosittelen soittamaan LVI liikkeeseen jos on jotain ongelmia.Jos ei tiedä mitä tekee voi saada helposti tuhoa aikaan ja se voi maksaa hyvinkin suuren summan rahaa.
tulppa heti pois sieltä vedenlämmittimen alta muuten se pamahtaa kun paine nousee yli 10 bar...helvetti kun pitää aina koittaa itse.
ja pumpussa on vika joko siinä alla olevassa säiliössä (kalvo rikki) tai sitten on kaivon päässä pohjaventtiili rikki.
JA HETI SE TULPPA SIITÄ VAROVENTTIILISTÄ POIS ! EKAKSI.