kuka

vikingin buffetissa käyttäytymisen säännöt? Vaihdetaanko lautasta koko ajan, onko pöytänumerot jne.?
4556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

perisuomalaiseen tapaan kaiken sapuskan samalle lautaselle ja jätät sitten puolet syömättä.
Ja jos juomat sisältyvät puhvetin hintaan niin niitä kannattaa särpiä mahdollisimman paljon, että saa edes jotain takaisin kalliista bufeen hinnasta.
Saksalaisten tapaan voisit vielä yrittää viedä evästä muovikassissa ravintelista ulos. Saisit samaan hintaan myös aamiaisen.
On siellä vissiin pöytänumerotkin, mutta älä niistä välitä. Senkun istut ensimmäiseen vapaaseen pöytään näytellen mistään mitään tietämätöntä junttia.

Äänestä
  • muroihis on kussut kun noin äreänä heti aamusta olet!

    Äänestä

Lautasia voit käyttää just niin paljon kun haluat. Korjaavat pois kun haet seuraavan ruokalajin. Itselläni korjasivat pois, kun hieman odottelin tyhjän lautasen kanssa pöydässä, vaikka olisin hieman lisää hakenut lämmintä ruokaa. Tarjoilija sanoi, että otas kuules uusi lautanen. Noita riittää =) Viinilaseja ei ole varattu kuin yksi per syöjä, joten samaa joudut sitten käyttämään läpi ruokailun. Pöydät on numeroitu ja näkyy siinä buffet lappusessa jonka saat,kun olet pöydän varannut. Jos olet aikasemmin maksanut ruuan, saattaa pöytä olla jo valmiiksi varattu ja näkyy lipussa. Juomia voit lipitellä myös niin paljon kun vatsa ja pää kestää sallitun ajan puitteissa.

Äänestä

Ainakin Rosellalla pöytänumeron saa jo ennen laivaan nousua.Se on merkittynä pöytäkarttaan,jossa on ruokasalin pohjapiirros pöytineen.Pöytäsi merkitään kynällä karttaan.Sen mukaan osaat suunnistaa pöytääsi.Ei kannata mennä heti ensimmäiseen ryysikseen,taas kuitenkin on huomattava että pöytävaraus on voimassa puoli tuntia laivan lähdöstä.Itse otan ensin kylmää kalaa ja mätiä,sitten kylmiä leikkeleitä,sitten joko lämmintä kalaa tai lihaa,lopuksi juustoja,ehkä makeaa jälkiruokaa ja kahvia.Omenamehua otan samasta automaatista kuin aamiaisellakin,koska en käytä alkoholia,kokista ja maitoakin löytyy.Ja kaikki ruuat tietenkin eri lautasesta ja eri ruokailuvälineillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertais kirjoitti:

vikingin buffetissa käyttäytymisen säännöt? Vaihdetaanko lautasta koko ajan, onko pöytänumerot jne.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu