Moni on ajatellut, että R.A.M on Siriuksen veli Regulus. Asiaan saisi pienen vähvistuksen, jos joku ketä on lukenut kuutos kirjan englanniksi voisi sanoa onko siinä, nimi kirjaimet taas R.A.B(Regulus Arcturus Black). Jos ovat, asiaa voidaan pitää vähän varmrmpana.
Regulus Musta...
ewwi
222950
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
En itsekkään keksi muita kun tuon. Sen sitten näkee tulevaisuudessa...
Sehän on englantilaisessa kirjassa R.A.B.... mutta miten tämä suomentaja voisi sen tietää että se on R.A Black?
Jonkun on ollut pakko kertoa se, koska muutenhan eri kielten käännöksiin pitäisi keksiä omia juonenkäänteitä :/ Joten kiristetään tämä tieto kustantajilta :)
oli kysynt ite Rowlta varmistuksen johonkin asiaan, ja uskotaan, että juuri tähän.
Pakkohan se on oikeastaan olla Regulus Musta koska olis vähän ylivoimaista että Harryn pitäis yhden kirjan aikana keksiä kuka ram on ja minne se ois laittanut sen medaljongin (joka uskottavati löytyy kalmanhanaukiolta jos mundungus ei varastanut sitä, sehän mainitaankin viidennessä kirjassa) ja sitten Harryn pitäis vielä löytää ne loput hyrnyrkit, tuhota ne ja tappaa vielä Voldemort.. Kiire tulee pojalle :) Olenko mä muuten ainoa joka toivoo että Harry kuolee lopussa? en haluais mitään perinteistä hyvä voittaa aina loppua ja toivon että Rowling ei sellasta teekään. Harry vois vaikka olla yksi hyrnyrkki..
Mäkin oon kyl sitä mieltä et se on varmaan Regulus. Ei ainakaan tuu ketään muutakaan mieleen. Mut mainittiinko se medaljonki muka vitosessa? Missä siinä? En muista kiinnittäneeni huomiota.
siivotessaan kalmanhanaukiota harry ja muut löytävät jonkin medaljongin jota eivät saa auki.. voihan se tietty olla joku muukin mutta enpä usko..
Se medaljonki Kalmanhanaukiolla voi myös olla "red herring".
Anteeksi tietämättömyyteni, mutta mitä toi "red herring" tarkoittaa? Tai missä kirjassan siihen olisi pitäny törmätä?
"However, support for the theory that Regulus Black is R.A.B. has been gathered from the translation of Half-Blood Prince to other languages. In the Dutch translation of the novel, Regulus Black is called Regulus Zwarts and the initials in the locket are R.A.Z. In the Norwegian edition, Regulus Black is called Regulus Svaart, and the initials R.A.S. are in the locket, while in the Finnish translation, Regulus Black is called Regulus Musta, and the initials are R.A.M. These make the theory that R.A.B. is Sirius's brother quite plausible"
R.A.M on englanniksi R.A.B. Eli se sopisi tuohon myös. Lisäksi se on norjaksi R.A.S eli sopisi myös Regulus Svaart.
Itse uskon että Kapari tappoi Dumbledoren!!!!!!!!
Minusta sen voisi sanoa jo käytännössä varmaksi tiedoksi, että tämä "salaperäinen henkilö" on juuri Regulus. En ole lukenut suomennosta, mutta enkuksi se tosiaan oli R.A.B., ja se on käsittääkseni käännetty myös muissa kielissä vastaamaan Regulusta, kuten joku jo sanoikin tuon Norja-esimerkin.
Mitä nyt huvikseen voisi pohtia, on tuo A -kirjaimen merkitys. Olen ajatellut sen olevan Alphard, veljesten sedän mukaan, ja nyt ensimmäistä kertaa kuulin tuon Arcturuksen... a:lla alkavia tähtiähän on kyllä enemmänkin, jos sitä alkaa hakemaan.
Minun kirja on nyt miun veljellä niin en voi tarkistaa miten se kirjotus medaljongin lapussa luki... mutta entä jos jokainen kirjain tarkoittaa eri henkilöä. Eihän Dumbledore olisi saanu medaljonkia ilman Harryn apua.
Myös minun oma kirjani on lainassa, jotten en pysty itsekkään varmistamaan asiaa, mutta muistaakseni kirje oli kirjoitettu yksikössä ja sinä oli esim. "Kun sinä saat tämän kirjeen olen luultavasti jo kuollut..." tai jotain sinnä päin. Kyllä sen täytyy olla vain yksi henilö.
Ja mitä siihen tulee, että Regulus pystyisi yksin hakemaan medaljongin, niin olihan Mustat vähän niinkuin pimeän puolella enkä ihmettelisi, jos joku heistä tietäisi vähän enemmän hirnyrkeistä. Viesti myös vaikutti siltä, että Voldemort ja Regulus tuntevat toisensa jotainkin. Joten, jos Mustat ovat olleet jo pitkään pimeän puolen sakkia ei olisi ihme, jos he tetävät vähän enemmän pimeyden voimsta, kun normaali noita tai velho.
...juomaa ei oltu tehty alunperin vaaralliseksi vaan R.A.M myrkytti juoman tekemään Voldemortista heikomman, mutta en ole varma asiasta.
Entä kos Voldemort murhautti reguluksen sen takia että hän sai tietää hirnyrkeistä.....
Hyvin mahdollista... On jostakin syystä sellainen oli, että jossain kirjassa olisi puhuttu jotain Regulusen kuolemasta. Ihan kun olisi kuullut jostain että hänet murhettiin( pitänee varmistää). Jos asia on näin niin luultavasti suurin todenäköisyys olisi, että Voldemort olsi tappanut hänet. Mutta mistä syystä. Sitä voimme vain arvailla. :)
jotain siitä, että Votsu murhautti Reguluksen, se oli siinä luvussa jossa kerrottiin Mustan suvusta.
No hyvä. En sitten kuvitellut sitä. Kohta voisi luulla, että koko Mustan suku on täynä hyviksiä... :D
En tiedä haluavatko kaikki tietää, mutta olen lukenut kirjan englannikisi ja TIEDÄN että nimikirjaimet ovat kirjassa R.A.B
Onhan se. Tein historian läksyjä ja siellä luki. "Rooma tuhoutui koska keisari Romulus Augustuksen joukot hävisivät germaaneille." Sillon välähti, siskoni oli toissapäivänä kertonut epäilystään että se olisin Regulus, mutta sain asiaan varmuuden. Regulus ja Romulus ovat melkein samat, ja toinen nimi on Arcturus, joka on melkein sama kuin Augustus. Eikä tässä vielä kaikki, Mustan suvussa on paljon ihmisten nimiä otettu avaruudesta, ja palneettojen nimet ovat tulleet italialaisten jumalista. Remuskin (Lupin) oli rooman perustajan veli. Rooma ja Harry Potter sarja ovat yllättävän samankaltaiset...