C++ haisee

minä

Tää on ihan perusjuttuja C :ssa näinhän se menee, mutta..

Miks hitossa tämä on mahdollista sellasessa kielessä, joka on olevinaan oliokieli?

class Point
{
public:
Point(int x0 = 0, int y0 = 0);
Point(const Point &p);

private:
int x;
int y;
};

Point::Point(int x0, int y0)
{
x = x0;
y = y0;
}

Point::Point(const Point &p)
{
x = p.x;
y = p.y;
}


Konstruktorin toteutuksessa ei ole mitään kummaa, mutta alemmassa copykonstruktorissa sitäkin enemmän. Vitsihän on siis siinä, että luokan määrittelyssä x ja y on määritelty PRIVATE:ksi. Eli x ja y pitäisi olla piilotettu muulta ohjelmalta, niihin pitäisi päästä käsiksi vain luokan/olion sisällä.

C :ssa näkyy olevan niin, että jos on kaksi samasta luokasta instatioiotua oliota, niin ne pystyy ronkkimaan suoraan toistensa datajäseniä ja metodeita, vaikka luokkamäärittelyssä ne olisi määritelty privaatiksi!!. Private jne määriteelyt vaikutta siis ilmeisesti vain luokkakohtaisesti, eikä oliokohtaisesti.

Eli yksi Point luokasta luotu olio pystyy muuttamaan toisen Point luokasta luodun olion datajäsenten arvoja ilman kitään rajotuksia.
Eihän sen noin kuulus mennä!! Privaten idea oliokielissä on se, että olion sisäinen data voidaan suojata ja piilottaa muulta ohjelmalta, mukaanlukien muilta olioilta!! Tuo on yksi tärkeimmistä pointeista koko olio-ohjelmoinnin kannalta!! C :ssa tuo idea on vesitetty ilmeisesti helppokäyttösyyden tieltä.

Musta toi on selkeä osotus siitä, että C ei ole mikään oikea oliokieli. Se on vain hybridi, missä C:n päälle on liimattu olio-ominaisuuksia. Purkkaviritys koko kieli.

Käsittääskeni Javassa tuollainen edellä mainittu homma ei toimi. Javassa toinen Point luokasta luotu olio ei pääse käsiksi suoraan toisen Point luokasta luodun olion privaatiksi määriteltyihin jäseniin. Java on tuossakin mielessä selkeästi enemmän oikea oliokieli.

10

1348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oh okei

      Eihän tuossa ole mitään ihmeellistä. "private" määrää vain luokkatasolla privaattijäsenet.

      Ei copy konstruktori ole mikään poikkeus, muutkin jäsenfunktiot pääsevät toisten objektien tietoihin käsiksi edellyttäen että toinen saman luokan objekti on funktion parametrinä.

      Javasta en tiedä mutta luulisin että toimii ihan samoin..

    • jaah

      public class Testi {
      private int x,y;

      Testi(Testi t) {
      this.x = t.x;
      this.y = t.y;
      }

      Testi(int x, int y) {
      this.x = x;
      this.y = y;
      }

      void tulosta() {
      System.out.println("x=" x " y=" y);
      }

      public static void main(String[] args) {
      Testi eka = new Testi(1,2);
      Testi toka = new Testi(eka);

      eka.tulosta();
      toka.tulosta();
      return;
      }
      }

      bash-2.03$ java Testi
      x=1 y=2
      x=1 y=2

      Oletkohan ymmärtänyt jotain väärin? Vai ymmärränkö minä sinua väärin? Niin, C on hybridi ja erittäinkin perverssi kieli, se on totta :)

      Ehkä sekoitat olion ja luokan keskenään? C on oliokieli, ei luokkakieli ;)

      • saame

        Edellä oleva avaus on aivan puutaheinää, koska eihän mikään olio suinkaan pääse muuntamaan tuon olion tilaa. Kopiokonstruktori tosiaan luo uuden olion, joka on kopio alkuperäisestä ryyditettynä toki uusilla arvoilla, kuten arvata saattaakin. Alkuperäinen olio ei suinkaan muutu tuolla konstruktorilla mihinkään.


    • Canopus

      C :ssa kaksi samanlaista oliota pääsevät käsittelemään toistensa private parts:eja :D

      • is dangerous

        suurin varmuus tosin saavutetaan silloin kun laitetaan kolme kondomia päällekkäin ja sittenkin tyydytään vetämään käteen.


      • ......
        is dangerous kirjoitti:

        suurin varmuus tosin saavutetaan silloin kun laitetaan kolme kondomia päällekkäin ja sittenkin tyydytään vetämään käteen.

        kaikenlaisia idiootteja sitä netissä liikkuukin...


    • ohikulkija..

      Totta, Saman luokan oliot pääsevät käpistelemään toistensa private-osia. Ominaisuus ei ole ehkä täysin olio-ajattelun mukainen, mutta kokemukseni mukaan ei siitä mitään ongelmaakaan ole koitunut. Mikäli kokee ominaisuuden ongelmaksi, ei sitä ole pakko käyttää. Mikään ei estä kirjottamasta jokaiselle muuttujalle omaa setter-funktiota.

      • ...

        privaatteihin paikkoihin myös. On tuo C perverssi kieli.


      • pääsee...
        ... kirjoitti:

        privaatteihin paikkoihin myös. On tuo C perverssi kieli.

        Joka on hyvä ratkaisu, kun vaihtoehtona on että aivan kaikki pääsee, joka on vielä pervompaa (kuten Javassa?).


      • höpö...
        pääsee... kirjoitti:

        Joka on hyvä ratkaisu, kun vaihtoehtona on että aivan kaikki pääsee, joka on vielä pervompaa (kuten Javassa?).

        Vain sisempien luokkien privaatteihin pääsee käsiksi, ei muihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      31
      5308
    2. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      67
      3964
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      31
      3449
    4. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      93
      3221
    5. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      42
      3177
    6. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      68
      2641
    7. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      124
      2132
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      54
      2129
    9. Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti

      Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit
      Tv-sarjat
      26
      1367
    10. Listaa syitä mikä

      Estää asioiden eteenpäin menemisen.
      Ikävä
      180
      1247
    Aihe