Tulipa tässä noita juttuja lueskellessa mieleen, että kuinka moni oli -98 vuonna Michaelin konsertissa (tai molemmissa) Helsingissä? Itse olin, molemmissa tottakai :) Ja mahtavaa oli! Ensimmäiseen konserttiin nukuttiin yö, tai no kuka nukku kuka ei, stadionin edes "odotellessa". Molemmissa konserteissa pääsin ns. hullulle alueelle, lähes eturiviin :) ja näkymät oli mitä parhaimmat. Itse en enää ole niin "fanaatinen fani", kuuntelen levyjä kyllä ja seuraan juttuja Michaelista, mutta seinän vuoraaminen julisteilla yms. on jäänyt pois :) Mutta konsertit ovat kyllä sellanen muisto, joista en luopuisi mistään hinnasta.. Näynpä jopa sillä ekasta konsertista olevalla taltioinnillakin :)
'98 konsertit
...
5358
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä huomaa, ettet ole enää fanaattinen fani. Konsertit kun pidettiin vuonna 1997. ;P
Itse olin ensimmäisellä keikalla 24.8. ja en todellakaan jonottanut yökausia stadionin edessä. Kaveriporukassa tultiin bussilla ja saatiin istumapaikat. Ikimuistoinen konsertti tosiaan, elämäni upein hetki.
Miksi olin vuonna 1997 niin TYHMÄ etten ollut vielä Michael-fani ja en mennyt sinne konserttiin??? Oikeesti ärsyttää niin kauheesti. Voi vitsi oisin ilonen jos aikakone ois keksitty...
No vuosi sinne tai tänne. Tuskin kuitenkaan epäröit mistä puhun, koska eipä noita MJ:n konsertteja täällä Suomessa ole ollut ruuhkaksi asti :D
En yhtään kadu, että oltiin yö stadionin edessä, vaikkakin juuri oli satanut ja kaikki oli märkää. En yhtään kadu, että jonotettiin turvatarkastuksiin 4 tuntia kuumalla asfaltilla auringon paistaessa täydeltä terältä.
Enkä yhtään kadu, että konsertin alkua odotettiin reilu 5 tuntia lavan edessä istumalla (turvallisuussyistä nousta sai vaan vessaan tai jalkoja oikomaan, istumistilaa kun ei juuri nimeksikään ollut).
Kaikki oli juurikin sen konsertin arvoista.
Toka konsertti menikin sitten jo hieman "helpommin"...
kuulostaa niin mahtavalta!
hitto kun olisin mennyt sinne konserttiin!!
millaiset tunnelmat sielä konsertissa oli?
Eipä sitä tunnelmaa oikein osaa sanoin kuvailla! Muistan kun jossain vaiheessa ennen konserttia (kun oltiin jo päästy stadionille) katselin ympärilleni ja huomasin kuinka paljon ihmisiä siellä oikeastaan olikaan ja itse tietysti olin aivan lavan edessä ;) Hitto se oli mahtavaa ja fiilikset oli niin 110%.. tulee ihan ikävä niitä aikoja nyt kun muistelee :) Konsertin aikana oli kyllä aikas tiivis tunnelma :D Jalat kun nosti ilmaan, niin silti pysy hyvin "pystyssä".. Välillä sai osansa "vesisateesta" joita järjestysmiehet heittelivät, jotta porukka pysyis tajuissaan.. Nooh lakoshan siitä ympäriltä muutamia ihmisiä, kuka mistäkin syystä. Gosh, 2 niin mahtavaa konserttia!