Millaisen tarjouksen olette saaneet Kastellin Karelia 169:stä ja minä vuonna? Sain tarjouksen joka oli 87000 € (materiaalit 75000 € ja runkopystys aluskate 12000 €).
Kastellin Karelia 169:n hinta?
ostanko
143524
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hintaa on mutta niin on meidänkin paketissa, tosin ollaan sitä mieltä että valmiusaste sekä laatu ja määrä täsmäävät. Nimittäin me tilattiin talopaketti joka tulee ulkoapäin täysin valmiiksi, myös kertaalleen maalattuna. Yläkerran seinät tulevat elementteinä vain portaikon sivuseinät tulee villoittaa ja levyttää itse.
Kauppahinta sisältää myös puhallusvillan välipohjaan sekä yläkertaan, villojen kanssa pehtaudutaan vasta kun on väliseinien villoituksesta kysymys. Portaat (koivu), ovet/väliovet(puuovet ei puriste), erikoiskovat kipsilevyt väliseiniin ym,,, kaikki käytiin läpi ja vaadittiin hyviä (ei ehkä kaikkein halvimpia tai kalliimpia materiaaleja)taloon. Talotoimittaja hoitaa kaikki paperihommat samaan hintaan, vain tietty LVI jutskat hoidamme itse. Projekti alkaa vasta loppukesästä, mutta jo nyt hieman jänskättää,, toivotaan parasta, että alussa hyvin alkanut projekti päättyy myös hyvin.
Niin siis ja se paketin hinta jäi kertomatta 85 000 euro,, joten hintaa on, mutta ei taideta olla enää markka-ajassa.
Kandee tinkiä ei ne oo "listahintoja" koskaan.
Onko tuo 69500 € pelkkien materiaalien hinta vai sisältääkö se rungon pystytyksen? Aika mukavasti on kuitenkin ilmaa tuossa hinnassa. 04/2005 sama talo on maksanut 63000 €, joten aika hyvä korotus tullut vuodessa.
Kyllä sisältää runkopystytys aluskate.
ja pohjamaalatut laudat sekä ek-kyprokit yms parannusta perussettiin.
Ek-gyprokithan siinä onkin.
peruspystytys, nyt jos noitakin hinnoitellaan erikseen niin ei hyvältä tunnu.
Perusteena kilpailu ja muiden hinnat, jos niistä et tiedä mitään niin milläs tingit... Myyjälle pitää olla tietoa tai hyvää pokkaa kertoa mitä sama talo maksaa muilla tehtailla.
Siitä se putoo jos putoo.
niin se halutaan pois, ja jos ei kuulu, niin sitten pitäisi kuulua. Tuolla ei ole merkitystä, kuuluuko se annettuun hintaan vai onko erillisenä. Hintaanhan se ei kuitenkaan vaikuta. Kenen muiden hinnat ... sako kastellia muiltakin kuin kastellilta ???
tehtailla ?? Tuossa se olikin tiivistettynä koko ajatus. Haetaan halvinta jotain taloa jostain, jollakin toimitus- ja valmiusasteella.
kysyä muiltakin valmistajilta samalla toimistusasteella.
Muuten ei juuri ole aseita hintakilpailuun ja tinkimiseen. Vanhat hinnat ei kerro tämän päivän totuutta.
metsästävä ostaa yleensä huonointa ja keskeneräisintä kun hinta näyttää kivalta.
... mutta meille maksoi viime vuonna Herralan rajusti modifioitu "perinnetalo" (198 krsm2) 65.000 € sisältäen vesikattoasennuksen. Alakerta ja yläkerran päädyt suurelementtinä, muutoin yläkerta auki (kehäristikko). Mukana kaikki tarvittavat kipsilevyt, puutavara ulko- ja väliseiniin sekä välipohjaan , villat, hs-muovit, ovet yms. Oli mielestäni varsin kattava toimitus.
Kastellin tarjous oli 25000 euroa kalliimpi,kuin minkään muun tehtaan paketti.Ylivoimaisesti kallein,vähiten tavaraa,asennusta.En suosittele
Moi,
Ei tietenkään ihan vertailukelpoista tietoa, mutta meillä kotikartano 196 pystytys (=runko, ts-levyt 150mm villa aluskate) 83 000.
Eli pitäisi tuota aika kalliina. Pystytys 11/2005