Mikä merkki on mielestäsi paras? Miksi?
Itse käytän hajustettua Ever Cleania.
Se on parasta mitä voi saada, kestää todella kauan hyvänä ja imee pissan tosi nopeasti, eikä tartu kopin pohjaan.
Itse käytän hajustettua Ever Cleania.
Se on parasta mitä voi saada, kestää todella kauan hyvänä ja imee pissan tosi nopeasti, eikä tartu kopin pohjaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Puupellettejä ollaan käytetty ja todettu todella toimivaksi. Jotkut valittavat, että pelletit haisee, mutta jos ripottelee vähän pellettejä ritilän alle ei sitä pissaa jää lojumaan vaan se imeytyy pelletteihin.
Kissatkin ovat tykänneet kovasti pelleteistä :) Paras on kuitenkin se, että kakat ja pellettipurun voi laittaa suoraan bioskapussiin ja biojätteisiin. Pääsee kierrättämäänkin jätöksiä järkevästi.
Pelletit tulevat myös paljon halvemmiksi pitkällä tähtäimellä vaikka peewee vessat maksavatkin sellaiset 30 euroa. Lämpöpellettipussi kun maksaa vain 6 euroa ja kestää noin puoli vuotta(riippuu vähän kissasta). Kissanhiekan hinnaksi tulee siis vaivainen euro kuussa/kissa suunnilleen. Meillä ainakin laitetaan rahaa mieluummin laadukkaaseen ruokaan :)
itselläni on neljä kissaa(ulko)tekevät tarpeensa myös astiaan jossa pellettiä. vaihto väli viikko. kestää hyvin eikä haise kissan pissa ja kakka. voin myös suositella lämpimästi. myydään ainankin akrimarketissa.
Mä myös vaihdoin hiekan pelletteihin. Ei tuu niin paljon sotkua kuin hiekasta, voi hävittää helposti ja kaiken lisäksi on kotimainen tuote. Eli suosi suomalaista!
Evercleania täälläkin. tällä hetkellä less track.
ruskea paperinen 8,5litran säkki rainbown paakkuuntuvaa hiekkaa:ei haise ja helppo noukkia kökkäreet pois. hauska ja kiva lisä kylpyhuoneeseen on myös hajukynttilä, se kun on muka "ammeessa istumista varten", ja niin onkin, mutta tuo sen lisäksi tuoksua joten ei sitten haise yhtään mikään kissalle :)
Super Carino ja Lindo Cat olen todennut todella hyviksi hiekoiksi!
toimii, mutta ever clean parempaa, kun on niin hienoa hiekkaa....
Mainitsemasi Ever Clean on tosiaankin hyvä sen takia, että se on hajusteeton, mutta ainakin näin kahden kissan omistajana sen merkkisen hiekan siivoaminen oli melkoiset tuskaista. Kallistakin on.
Itse suosin Miss Catia. Pussiin on "annosteltu" juuri sopiva määrä hiekkalaatikon täyttymiseen hiekkaa. Hajutonta, helppoa ja ennenkaikkea halpaa. :)
käytämme myös ever cleania. vuosia käytimme normaalia kaupan hiekkaa ja sitten kokeilimme ever cleania ja se todella vei hajut. kisutkin taisivat tykätä. ostin jokunen aika sitten taas kauppahiekkaa ja laitoin laatikkoon, eipä menny ku kaks päivää ku laatikkko haisi jo todella pahalle vaikka oli täysin puhdas pissi ja kakka kököistä. tyttökisunikin alko osottaan mieltä hiekasta ja pissi kaks kertaa sohvalle. sitten vaihettiin taas ever clean takasi ja nyt on hajutonta sekä tyttökisunikin pissinyt oikeaan paikkaan. =)