Onkohan kenelläkään kokemuksia uudesta Zafirasta 2.2 bensa automaatista. Siinähän on vain 4 lovinen laatikko joten olisinkin kysellyt miten se toimii kyseisessä pirssissä.
Uuden Zafiran 2.2 automaatti, kokemuksia?
Jope
51761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tilasin 2.2 Zafiran automaattilaatikolla kun manuaalivaihteita en enää jaksanut vatkata. Täsä välillä on ollut pari manuaalia ja sitä aiemmin minulla oli automaattivaihteinen Vectra, joka kulki V6:lla ihan mukavasti ja automaattilaatikkoa on sen jälkeen kaipailtu.
Zafiran automaatti ei kovin sporttista menoa tarjoa, mutta normaaliajossa on ihan ok.
Olisivat mielestäni saaneet laittaa siihen saman automaatin kuin Vectrassa, jossa taitaa olla 5 vaihdetta. Vaihdemäärää lukuunottamatta laatikko taitaa olla sama.
Joskus tuntuu, että pulldown ei toimi riittävän nopeasti - siis kun ohituksiin tai kiihdytyksiin painaa kaasua pitäisi laatikon heittää herkemmin pykälää pienemmälle. Joskus ehtii ajatella, eikö se vaihda ollenkaan.
Vaihteiston sporttiasento tuntuu välillä huudattavan moottoria melkoisesti, ...eli kaivattaisiin sitä lisävaihdetta.
Joistain aiheellisista moitteista huolimatta - manuaaliin en vaihtaisi.
eikös se oo kickdown?
Ostin 3.3.2006 kyseisen automallin ja siinä on 4- lovinen laatikko ylivaihde.Selvitin tämän autoliikkeeltä, koska 4:sen jälkeen tuntui vielä vaihtavan kerran.Ennen tätä autoa oli V70Aut ja volvossa laatikko toimii pehmeämmin ja joustavammin.Mutta tottuu sitä tähänkin autoon.
niin vaihtaa nätimmin ja laatikon turbiinin luistonlopetuskytkin (monesti luullaan, että on viides vaihde) ei nykäise niin rajusti n. 70-80km/h nopeudessa normaalisti kiihdyttäen (jos autolla on ajettu yli 100tkm ilman öljyn vaihtoa).
Nm. 3 3 3l öljyä vaihdettu 2l G-Astra automaattiin ja ylimääräiset äänet ja nykäisyt häipyivät.
Minulla on semmoinen nyt sijaisautona, tunttuu vähän nykivältä laatikolta. Oma on 2.0 dl manuaalilla, se on ainakin maantie ajossa mukavampi.