Onkohan kenelläkään kokemuksia uudesta Zafirasta 2.2 bensa automaatista. Siinähän on vain 4 lovinen laatikko joten olisinkin kysellyt miten se toimii kyseisessä pirssissä.
Uuden Zafiran 2.2 automaatti, kokemuksia?
5
1713
Vastaukset
- zafirasta...
Tilasin 2.2 Zafiran automaattilaatikolla kun manuaalivaihteita en enää jaksanut vatkata. Täsä välillä on ollut pari manuaalia ja sitä aiemmin minulla oli automaattivaihteinen Vectra, joka kulki V6:lla ihan mukavasti ja automaattilaatikkoa on sen jälkeen kaipailtu.
Zafiran automaatti ei kovin sporttista menoa tarjoa, mutta normaaliajossa on ihan ok.
Olisivat mielestäni saaneet laittaa siihen saman automaatin kuin Vectrassa, jossa taitaa olla 5 vaihdetta. Vaihdemäärää lukuunottamatta laatikko taitaa olla sama.
Joskus tuntuu, että pulldown ei toimi riittävän nopeasti - siis kun ohituksiin tai kiihdytyksiin painaa kaasua pitäisi laatikon heittää herkemmin pykälää pienemmälle. Joskus ehtii ajatella, eikö se vaihda ollenkaan.
Vaihteiston sporttiasento tuntuu välillä huudattavan moottoria melkoisesti, ...eli kaivattaisiin sitä lisävaihdetta.
Joistain aiheellisista moitteista huolimatta - manuaaliin en vaihtaisi.- kakakkkkkkka
eikös se oo kickdown?
- oids
Ostin 3.3.2006 kyseisen automallin ja siinä on 4- lovinen laatikko ylivaihde.Selvitin tämän autoliikkeeltä, koska 4:sen jälkeen tuntui vielä vaihtavan kerran.Ennen tätä autoa oli V70Aut ja volvossa laatikko toimii pehmeämmin ja joustavammin.Mutta tottuu sitä tähänkin autoon.
- laatikkoosi
niin vaihtaa nätimmin ja laatikon turbiinin luistonlopetuskytkin (monesti luullaan, että on viides vaihde) ei nykäise niin rajusti n. 70-80km/h nopeudessa normaalisti kiihdyttäen (jos autolla on ajettu yli 100tkm ilman öljyn vaihtoa).
Nm. 3 3 3l öljyä vaihdettu 2l G-Astra automaattiin ja ylimääräiset äänet ja nykäisyt häipyivät.
- aom-76
Minulla on semmoinen nyt sijaisautona, tunttuu vähän nykivältä laatikolta. Oma on 2.0 dl manuaalilla, se on ainakin maantie ajossa mukavampi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4958637Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1265926Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2914925Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli594657Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s744206Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1643982SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723808- 911758
- 991302
- 47909